Minister financií Matovič (OĽaNO) predstavil nápad, ktorým chce podporiť očkovanie najstarších Slovákov, spolu s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Sumu 500 eur má získať každý senior nad 60 rokov, ktorý sa dá do Vianoc zaočkovať prvou alebo treťou dávkou.

Cieľom je motivovať asi 380-tisíc nezaočkovaných dôchodcov nad 60 rokov. Nárok majú mať aj tí, ktorí už na tretiu dávku išli. „Tento bonus môže využiť každý senior, ktorý sa dá zaočkovať alebo preočkovať podľa aktuálnych podmienok (preočkovanie treťou dávkou po šiestich mesiacoch od druhej dávky) a zároveň v čase čerpania bonusu bude považovaný za plne zaočkovanú osobu podľa aktuálnych pravidiel,“ priblížilo ministerstvo financií.

Manželia dôchodcovia tak môžu spolu získať až 1000 eur. Peniaze štát nevyplatí na ruku, ale vo forme poukazov. Tie by mali mať formu bankomatovej karty, na ktorej by bol kredit 500 eur. Kartou bude možné platiť len vo vytypovaných prevádzkach. Tým chcú Matovič s Kollárom zároveň podporiť podnikateľov, ktorí počas pandémie utrpeli najväčšie straty.

Na čo sa budú dať použiť peniaze, si pozrite >>V GALÉRII<<

„Bonus 500 eur sa bude dať použiť na platbu v reštauráciách, kaviarňach, hoteloch, penziónoch, na vstupenky do divadla, kina, vernisáž, koncert či festival, ale aj na služby kaderníka, holiča, manikúry, pedikúry, do wellnessu aj posilňovne. Zároveň sa bonus bude dať použiť aj na kúpu vstupenky na športové podujatie podľa vlastného výberu. Presný zoznam tovarov a služieb, na ktorý sa bude dať uplatniť bonus, bude ešte upresnený," informoval tlačový odbor ministerstva financií.

Ministerstvo financií na tento účel vyčlení 500 miliónov eur. „To, čo navrhujem, ušetríme tým, že tento krok urobíme na budúcej zdravotnej starostlivosti, na odškodňovaní prevádzok, ktoré by trpeli dlhé mesiace,“ vyhlásil Matovič.

Päťstoeurový bonus sa bude dať čerpať postupne v roku 2022. Výhodou je, že dôchodcovia nemusia peniaze sami minúť, poukaz môžu posunúť deťom či vnúčatám.

Matovič chce ísť s návrhom na vládu budúci týždeň. Z koaličných partnerov nemá podporu SaS, ktorá navrhovala príspevok 150 eur na hlavu.

Mohlo by vás zaujímať: