Premiér Igor Matovič chce masívne testovať všetkých Slovákov každý víkend. Dôvodom je kritická situácia v nemociciach, ako aj denné prírastky nakazených. Všetko ešte zhoršuje mutácia nového koronavírusu z Británie.

Kým Matovič vidí testovanie ako jedinú možnosť v boji s pandémiou, odborníci si uvedomujú aj ďalšie stránky tohto konania. Zdravotníci sú už vyčerpaní, mesiace ťahajú v nemocniciach nekonečné služby. Okrem toho treba logisticky zvládnuť aj dôležitejšiu úlohu a tou je očkovanie čo najväčšej časti obyvateľstva.

„Masové antigénové testovanie má svoj význam - ak sa zrealizuje spolu so zavedením prísnych opatrení a ich vynucovaním, na regionálnej báze v kritických regiónoch, alebo vo frekventovaných prevádzkach, napríklad veľké továrne,“ uviedol analytik Martin Smatana na sociálnej sieti. „Nie je to však všeliek a nesmieme zabúdať, že bez dôvery ľudí v opatrenia sa môžeme utestovať do nemoty a aj tak čísla budú rásť,“ doplnil.

Pre pluska.sk. ďalej uviedol, že po prvom plošnom testovaní konzílium odborníkov rozhodlo, že testovanie má zmysel v okresoch s pozitivitou nad 1,5 percenta. „Ak sa pozrieme na to, akú máme epidemiologickú situáciu teraz, tak vo väčšine regiónov je výrazne horšia ako v novembri. Z toho vyplýva, že opodstatnenie realizovať plošné testovanie by zmysel malo, ale len spolu s prísnymi opatreniami a ich vymáhaním,,“ skonštatoval analytik Martin Smatana.

Testovanie teda musí ísť ruka v ruke s dodržiavaním obmedzení a ich prísnym kontrolovaním. Bez toho nám nepomôže. Navyše, bojujeme s viacerými problémami. Nepoznáme presné počty nakazených v okresoch a situácia sa v rôznych regiónoch značne líši. Prvým plošným testovaním by sme síce zistili, ktoré okresy horia najviac, ďalšie by však zbytočne vyčerpávali personál aj materiál.

Anketa
Šli by ste sa dobrovoľne otestovať?

Analytik Smatana by Slovensko rozdelil do troch úrovní podľa množstva nakazených. V najrizikovejších regiónoch by prebehlo testovanie ako posledný víkend v Nitre, spolu s obmedzením chodenia do práce či do prírody.

V druhej skupine okresov, kde je situácia stredne zlá, by sa spravilo testovanie podobne ako v Trenčíne. Bolo na dobrovoľnej báze, avšak mesto zabezpečilo kapacity, aby sa mohli otestovať všetci, ktorí majú záujem. V hŕstke okresov, ktoré sú na tm relatívne dobre, by sa testovanie len odporúčalo.

Martin Smatana však upozorňuje, že nielen testovanie, ale aj dodržiavanie opatrení je dôležité. „Kľúčové je, aby to nebolo iba o testovaní, ale aby boli aj sprísnené opatrenia a vymáhali sa,“ podčiarkol Smatana. Tu by mala svoju úlohu zohrávať polícia a armáda. 

Tvrdá kritika premiéra: Čítajte na ďalšej strane >>>