Reklama

Za večeru v reštike či ostrihanie vám štát pošle peniaze: KOĽKO budete môcť dostať naspäť?

Reklama

Igor Matovič plánuje vracať ľuďom časť peňazí za večeru v reštaurácii či za služby u kaderníka! Ďalší megalomanský nápad ministra financií už prešiel v parlamente bez väčšieho povšimnutia prvým čítaním. Analytik aj podnikatelia v tom však zmysel nevidia. Nereálny je vraj aj termín, kedy chcú návrh spustiť. Čo na to hovoria podnikatelia a ako to má vyzerať v praxi?

Expremiér vytiahol na stôl ďalší „atómový kufrík“, ktorým, ako tvrdí, chce pomôcť ľuďom v ťažkých časoch. Navrhuje odmeňovať ľudí, ktorí sa navečerajú v reštaurácii alebo sa dajú ostrihať. Po naskenovaní QR kódu z bločku pomocou aplikácie by im potom Finančná správa vrátila určitú časť zaplatenej sumy.

„Cieľom návrhu je podporiť Finančnú správu v boji s daňovými podvodmi, aby bolo v štátnej kase viac prostriedkov na pomoc obyvateľstvu,“ objasnil mediálny tím strany OĽaNO. Ide o poslanecký návrh, o ktorom zatiaľ politici nekomunikujú. Na podrobnosti sme sa pýtali aj predkladateľov, no vyzerá to tak, že ich presné znenie nepoznajú ani oni sami.

Zatiaľ nie je zrejmý ani presný zoznam prevádzok, kde by novinka platila. „Má sa to týkať tovarov a služieb, ktoré určí vláda, a tá, bude to konkretizovať podľa toho, kde sa jej zdá, že vzniká najväčšia daňová medzera,“ informovala predkladateľka a poslankyňa OľaNO Anna Andrejuvová. Konkrétna nebola ani v ďalších otázkach.

„Bude to určované v nejakom čase, to znamená, že to môže trvať mesiac aj tri mesiace. Ten návrh zákona nehovorí o tom, že dnes to budú iba gastro alebo iba barberske a kadernícke služby. Operatívne to vie vláda určiť hneď a ľudia si budú môcť stiahnuť takú aplikáciu, kde si len oskenujú blok a ak to bude tento tovar alebo služba v tom čase, tak sa im prirátajú peniaze, ktoré im prídu na účet, tzv. cashback,“ dodala.

Matovič chce z bločka vracať 20 % sumy. „Podotýkam, to nie je, aj keď sa to na prvý pohľad zdá, len výška DPH, je to viac ako DPH,“ uviedol minister financií. Zdôraznil aj možnosť, že odmenu nedostanú stravníci vždy, ale napríklad iba večer a nie v čase obeda. „Keď tých zákazníkov býva menej,“ podotkol Matovič.

Anketa

Je to podľa vás dobrý nápad?

Podnikatelia ani netušili, že sa takáto novinka chystá. Z návrhu nie sú nadšení „Môj názor je taký, že je to hlúposť, strašná byrokracia a zase zbytočne vyhodené peniaze zo štátneho rozpočtu. Dúfam, že to neprejde,” odvetila kozmetička Ivetka zo salónu v Trnave.

NÁZOR ANALYTIKA NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE! ODKEDY MÁ NOVINKA PLATIŤ? »»»

Zmysel v návrhu nevidí ani analytik INESS Radovan Ďurana. „Návrh nerieši krízovú situáciu ani nepredchádza hospodárskym škodám. Ako taký neprešiel pripomienkovým konaním, neobsahuje vyčíslenia. Navyše z ministerstva, ktoré zamestnáva desiatky ľudí na útvare Hodnoty za peniaze. Toto sú dôvody, pre ktoré by mal byť automaticky zamietnutý. Po neúspechoch bločkovej či očkovacej lotérie je tu ďalší návrh, ktorý nezapadá do daňového systému. Namiesto systémového riešenia ponúka návod, ako vytvoriť dve skupiny občanov. Tí, ktorí chodia pravidelne do reštaurácií, dostanú 20 % zľavu. Tí, ktorí nechodia do reštaurácií, prípadne nevedia používať technológie, ostanú bez zľavy. Vo výsledku nie je vôbec jasné, či by verejné financie týmto opatrením niečo získali,“ konštatuje odborník.

Podľa neho to niektorých podnikateľov môže prinútiť zvýšiť ceny. „Ako vlastník reštaurácie by som týmto opatrením dostal stimul zvýšiť ceny. Lepším riešením by bolo zníženie DPH pre celý sektor,“ uzavrel.

Pokiaľ zákon parlament schváli, mal by byť podľa tímu OľaNO účinný od 1. decembra. Na to je však potrebná v prvom rade aplikácia. Tá má stáť asi pol milióna eur a jej ročná prevádzka bude stáť asi 300-tisíc eur. Stihnúť ju však pripraviť v takom krátkom termíne podľa experta na informačné technológie a šéfa portálu Touch IT Ondreja Macka nie je reálne.

„Nie je to technicky stihnuteľné. Ak to bude robiť štátna akciovka, ktorá je vybratá na tvorbu aplikácií, bude to trvať najmenej pol roka, pokým to prejde certifikáciou, testovaním a politickým odsúhlasením. Stihla by to súkromná spoločnosť, ktorá by nemusela čakať na finálne zadanie a rôzne stupne odsúhlasenia,“ povedal nám Macko, ktorý z návrhu tiež nie je nadšený. „Asi by som si to zo začiatku vyskúšal, ale po mesiaci by ma to asi prešlo. Celkovo si myslím, že by to čiastočne pomohlo, ale nejaké zázraky od takejto aplikácie očakávať nemožno,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.