Matematik: TAKTO sa dá predísť KATASTROFE, inak budeme mať už čoskoro 7500 nakazených denne!
10. 1. 2021, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:16)

Zdroj: archiv
Pandémia je tu s nami už dlho. Sme už unavení zo zlých správ a tak veľmi by sme sa chceli vrátiť k normálnemu životu. Žiaľ, ešte to chvíľu potrvá, ale naša veľká nádej je vakcína. S týmito slovami sa stotožňujú mnohí Slováci a medzi nimi aj matematik Pavol Koprda, ktorý svojimi výpočtami príliš nepoteší. Je však podľa neho dôležité pozrieť sa na celú situáciu realisticky a jasne si povedať, čo treba robiť.
Zdroj: FB Pavol Koprda
Zdroj: shutterstock
Zdroj: FB Pavol Koprda
Galéria k článku
Najväčšou hrozbou, s ktorou momentálne Slovensko bojuje, je nová mutácia vírusu z Británie B117. Veľa toho o nej zatiaľ nevieme, no Koprda spísal pár faktov: nová mutácia má približne rovnaký priebeh ochorenia, podobnú smrtnosť, šancu na hospoializáciu aj vážnosť ochorenia ako klasický vírus, vakcína by mala účinkovať aj na novú mutáciu, infekčnosť B117 je asi o 60 % vyššia a mala by byť infekčnejšia u detí.
Najdôležitejšia je informácia o vyššej infekčnosti o 60 %. Vo svojom statuse matematik ďalej ukázal výpočty, ako môže vysoká infekčnosť ovplyvniť šírenie nákazy na Slovensku. „To, že je vírus infekčnejší o 60 % znamená, že ak bolo pri nejakých opatreniach reprodukčné číslo R=1 (R je rýchlosť šírenia COVID-19, ak je menšie ako 1, počet nakazených klesá - pozn. red.), tak nová mutácia vírusu má R=1,6. Všetci vieme, že dostať R=1 už pri pôvodnej verzii covidu vyžaduje obrovské obmedzenia. R pod úroveň 1 sa nám podarilo dostať napr. na konci októbra, tesne pred plošným testovaním - a to bol veľmi prísny lockdown," píše Koprda. Aktuálne R je 0,8 a pomer medzi starým variantom a B117 na SR je aktuálne 100:1. (Teda zo 101 infikovaných Covidom-19 na SR má 1 mutáciu B117 vírusu). „Koľko je B117 v skutočnosti na Slovensku nevieme - dovolil som si preto odhad, že je to cca. 1% (odhad 100:1)," vysvetľuje.

Aktuálne na Slovensku pribudne v priemere z PCR testov cca 3000 prípadov denne. „Ak by tieto prípady boli v pomere 100:1 a R pre starý variant by bolo 0.8, tak pre nový by bolo 0,8 x 1,6 = 1,28. Pri týchto hodnotách to znamená, že starý variant za cca 12 dní zmenší svoj počet prípadov na polovicu a nový variant za cca 12 dní zdvojnásobí počet prípadov," pokračuje. Čiže počet nakazených starým vírusom bude klesať na polovicu, no počet nakazených novou mutáciou bude narastať dvojnásobne.
Ako teda bude situácia vyzerať o 12 dní? Celkovo bude v priemere 1544 prípadov denne z PCR testov, v pomere 50:2. O ďalších 12 dní bude priemer z PCR denne 861 , v pomere 25:4. „Tu príde veľký tlak na rozvolňovanie, všetci budú kričať otvorme, otvorme - však situácia sa zlepšuje. A tu sa môžeme vybrať dvoma cestami - buď opatrenia uvoľníme, alebo budeme naďalej v prísnom režime," predpovedá Koprda.
Ani zodpovedný scenár, kedy by sme zachovali prísny pockdown, však pre Slovensko nevyzerá ružovo, práve kvôli novej mutácii. „ Na začiatku apríla, po 3 mesiacoch lockdownu, budeme v horšej situácii ako sme teraz. Priemer bude okolo 7500 nových prípadov denne. Aktuálne je 3000 prípadov denne a vidíme, čo sa deje v nemocniciach," vypočítal matematik. Ak sa rozhodneme trochu uvoľniť opatrenia, dopadneme však ešte oveľa horšie. „ Sme na začiatku marca a o ďalších 6 dní bude denný priemer cca. 9500 nových prípadov denne. V zodpovednom, aj nezodpovednom scenári to s nami nevyzerá dobre. Maľujem čerta na stenu? Nie, len sledujem najnovšie informácie zo sveta," vysvetľuje.
Článok pokračuje na ďalšej strane: TOTO JE RIEŠENIE! »
Prvý krok riešenia problému je podľa Koprdu uvedomiť si, že máme problém. Druhý krok sú opatrenia, ktoré môžeme spraviť. Zapojiť sa musia jednotlivci, vláda aj Európska únia. Matematik presne popísal, čo by mal kto spraviť.
Jednotlivec:
- Ten, kto sa ešte neinfikoval by sa mal všemožne snažiť o to, aby sa on sám neinfikoval, maximálne dodržiavať opatrenia, vyhýbať sa všetkým kontaktom a nesnažiť sa obchádzať pravidlá. Nie navždy, len kým sa nezaočkuje. Rúško nahradiť kvalitným rúškom, alebo respirátorom, veľa vetrať, jesť veľa vitamínu D, všetko čo sa dá vyriešiť online (aj nakupovať potraviny sa dá online ;))
- Ten, kto už covid prekonal má aspoň 90 dní imunitu (zrejme aj dlhšie) - môže túto svoju imunitu využiť na to, aby chodil nakupovať do domácnosti, pomáhať ako dobrovoľník a podobne…
- Zaočkovať sa hneď, ako to bude možné a ideálne tak, že ak to čo robím sa dá robiť z homeofiicu, tak sa do toho nehrnúť hneď, ale dať priestor ľuďom, ktorí z home officu robiť nemôžu.
- Minimalizovať aktivity, pri ktorých je zvýšené riziko úrazu/ochorenia - pretože to, že sú plné nemocnice pacientov znamená, že keď havarujem na aute (napr. aj pri ceste do prírody) a budem potrebovať sanitku a operáciu, tak možno nebude mať aká sanitka prísť a nebude ma mať kto operovať. Aj tým, že robíme menej rizikových aktivít z pohľadu iných úrazov/ochorení pomáhame zdravotníkom.
Firma/komunita/organizácia:
Čo najpravidelnejšie sa testovať s čo narýchlejšími a najlepšími testami. Ak sa firma dokáže testovať každý týždeň, tak by mala byť schopná pri dodržiavaní ostatných pravidiel predísť veľkému šíreniu nákazy v kolektíve. Samozrejme dbať maximálne na všetky hygienické opatrenia a umožniť maximálnemu množstvu ľudí home office.
Samosprávy/mestá:
Hlavne pomôcť pri testovaní - hľadať spôsob, ako testovať čo najväčšie množstvo obyvateľov, čo najpravidelnejšie. Ak sa situácia vymkne spod kontroly, tak spraviť testovanie tak, ako teraz v NR. Nebáť sa tento nástroj použiť aj pri nižších číslach ako sú v NR aktuálne. Kľudne aj polovičných.
Štát:
No je toho viac, ale v prvom rade začať jasnejšiu komunikáciu o víruse B117. Je to neintutívna matematika a na dátach sa síce bude zdať, že sa situácia zlepšuje, ale opak bude pravdou. Je dobré na to ľudí pripraviť.
- Testovanie: AG testy budeme potrebovať, bude ich treba veľa - možno až 5 - 10 miliónov/mesačne. Dostupné MOMky - aktuálne sme schopní otestovať cca. 8% populácie týždenne, to je skvelé, ale potrebujeme viac.
- Dáta: Potrebujeme lepšie dáta, špeciálne o tom, ako sa vyvíja vírus B117 na Slovensku. Následne tieto dáta treba veľmi aktívne sledovať. Ak ich totiž sledovať nebudeme, tak sa zobudíme na začiatku marca/apríla a zistíme, že je veľmi zle, aj keď to vyzeralo chvíľu pomerne dobre.
- Očkovanie: Minúť čo najskôr dostupné vakcíny na Slovensku. Zatiaľ sa to pomerne darí. K 6.1: bolo zaočkovaných 10 751 ľudí. Teda v podstate v ten deň, kedy došla druhá várka (nových 70 tisíc) vakcín na Slovensko (5.1) sme akurát minuli prvú dávku(10 tisíc). Celkom dobré. Takto chceme aby to pokračovalo aj naďalej. Nemôže sa stať, aby nám prišla nová dávka vakcín a my sme ešte nemali minutú tú predošlú dávku. Plus spraviť aktívnu kampaň.
- Covid automat/semafór: Je spravený veľmi fajn. Síce sa ešte len začne používať a bude to vyzerať zle, ak sa hneď zmení, ale myslím, že by mal zareagovať na novú mutáciu vírusu.
- Kontrola dodržiavania opatrení: V tomto oceňujem prístup polície SR, ktorá vyhlásila, že kontrolu opatrení sprísni. Nie preto, že chcú rozdávať pokuty. Preto, že chcú ochrániť životy, zdravia a tým aj ekonomiku.
Európska únia:
Tu ide o kroky, ktoré dokážu pomôcť asi najviac. V podstate hráme o čas. Vírus B117 je tak infekčný, že poraziť ho len opatreniami takmer nedokážeme. Potrebujeme si kúpiť maximum času. Počas tohto obdobia potrebujeme zaočkovať čo najviac ľudí. A to vyžaduje niekoľko legislatívnych úprav v Eúropskej únii. Nejde o fazuľky. Aktuálne v EÚ denne zomrie na COVID asi 3000 ľudí. A to sa ešte poriadne nerozšíril B117.
- Prvý krok sa už podaril. Európska lieková agentúra včera schválila možnosť podať 6 namiesto 5 vakcín z jednej ampulky.
- Zrýchliť proces schvaľovania vakcíny Astra. Je teraz úplne jedno či má účinnosť 50, 70 alebo 90%. Ide o čas. Podstatné je, aby nebola nebezpečná. V Británii už prešla schvalovacím procesom a zaočkovali ňou viac ako milión ľudí.
- Umožniť podávať vakcíny s väčším rozostupom. Vakcína po prvej dávke má účinnosť nejaké % (pri Moderne a Pfizeri sa odhaduje 80-90%) a po druhej 95%+. Z pohľadu individuálneho zdravia je jasne lepšie si dať obe dávky. Lenže nám teraz ide o to, ako ochrániť čo najviac životov. A tam matematika hovorí pomerne jasne. Lepšie je zaočkovať viac ľudí, aj keď účinnosť bude trochu nižšia.
- Dať väčšiu benevolenciu v tom, kto môže vykonávať AG testy. Naozaj to nie je žiadna veda a ak je aktuálne úzke hrdlo v systéme zdravotníci, tak je nezmysel, aby tieto testy mohli vykonávať len zdravotníci. Takto by sa dalo potom priviesť do praxe domáce testovanie, ktoré by si každý človek spravil sám doma raz za týždeň. Aj keby to spravila len polovica ľudí, tak by to malo obrovský efekt.
Mohlo by vás zaujímať:
- Nový variant koronavírusu sa potvrdil už aj v Bratislave: Nemocnice čakajú ťažké časy!
- VOJNA nekončí! Matovič sa opäť pustil do Sulíka: Za "PEKLO" na Slovensku môže ON!
- Dojímavé video na počesť obetiam covidu: Takáto je pravda oproti fikcii na internete!