Dnes sa už môžu na Slovensku očkovať bez ďalších diagnóz všetci ľudia od 45 rokov. Zakrátko to budú ľudia nad 40 rokov a následne mladšie a mladšie kategórie. „Je preto možné, že očkovanie bude dostupné pre všetky vekové kategórie nad 18 rokov už v máji, prípadne začiatkom júna," predpokladá matematik Richard Kollár. 

Tým sa pre Slovensko otvára skvelá možnosť bez diskriminácie sprístupniť množstvo služieb a výhod pre tých, ktorí budú zaočkovaní, medzi prvými krajinami v Európe. „Budeme totiž možno jedna z prvých krajín EÚ, ktorá umožní dostupnosť vakcinácie pre všetkých dospelých bez diskriminácie vekom," uviedol na sociálnej sieti Kollár. Čím skôr bude očkovanie dostupné pre každého, tým skôr sa bude môcť otvárať ekonomika pre zaočkovaných.

Anketa
Dáte sa zaočkovať proti COVID-19?

Je potrebné ešte doriešiť viaceré dôležité detaily. Napríklad to, ako sa budú preukazovať čerstvým testom a dokladom od lekára tí, ktorí sa očkovať momentálne zo zdravotných dôvodov nemôžu. Matematik upozornil, že je potrebné to riešiť čím skôr, aby sme tak predišli náporu na lekárov či iným komplikáciám. 

Znižovanie vekovej hranice na očkovanie majú na svedomí aj odporcovia očkovania alebo tí, ktorí čakajú na niektorú konkrétnu vakcínu. „To množstvo ľudí, ktorí sa odmietajú dnes očkovať, ale preferujú len niektorú z vakcín, všetkým tým ostatným môže umožniť pohnúť sa výrazne ďalej. Umožní tak ťažko skúšaným gastroprevádzkam, hotelom, obchodom, kultúrnym podujatiam, fitnescentrám, športovcom a iným vrátiť sa do normálu už čoskoro," tvrdí Kollár. 

CELÝ STATUS SI POZRITE V »GALÉRII«

Súhlasia s ním aj podnikatelia. „Počet zaočkovaných rastie aj na Slovensku. Ide to pomaly, ale predsa. Som presvedčený, že už dozrel čas, aby ľudia ktorí absolvovali druhú dávku očkovania mohli chodiť aj do kaviarni a reštaurácií. Izrael by nám v tom mohol byť vzorom. Pre nás majiteľov gastro prevádzok by to bola vzpruha a šanca prežiť. Pre nerozhodnutých by to mohla byť ďalšia motivácia," napísal majiteľ reštaurácie. 

Kollár na záver dodal, že Slovensko má teraz možnosť premeniť ťažko odvrátiteľnú stratu a hendikep na svoju vlastnú výhodu: „Je len na našej vláde, či ju naozaj využije, alebo bude trestať všetkých obyvateľov za to, že časť našej populácie nerozumie, akým skvelým východiskom z pandémie je očkovanie a aký zázrak sú vakcíny, ktoré sú u nás už dostupné."

Anketa
Mali by sa už uvoľniť niektoré opatrenia?

Prečítajte si tiež: