Reklama

Matematik Kollár: Dnes pandémia nikoho nezaujíma, TOTO však nastane o pár týždňov!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TIETO problémy trápia Slovákov po prekonaní covidu najčastejšie: Kde vám pomôžu?
    Zdroj: mh
    Reklama

    O pandémii sa v posledných týždňoch hovorí menej. Epidemická situácia sa zlepšuje, čo však neznamená, že sa nikto neinfikuje. Nie všade sa však situácia vyvíja tak dobre ako v Európe. Najmä v USA pribúda mnoho nových prípadov, čísla rastú aj v Číne. Vzhľadom na menšiu urgentnosť aktuálnej situácie v Európe však vzniká priestor uvažovať o tom, čo bude ďalej, a ako bude pandémia vyzerať na dlhšej časovej škále ako pár týždňov či mesiacov. Odpoveď priniesol matematik Richard Kollár.

    Matematik sa tentoraz pozrel na problém pandémie zo sociologického hľadiska, teda na adaptáciu spoločnosti na život s ustavičnou hrozbou - ochorením COVID-19. Upozornil na dôležitú skutočnosť, na to, ako sa spoločnosť s hrozbami vyrovnávala v minulosti.

    „Viacero vecí, ktoré dnes spoločnosť akceptuje napriek tomu, že nás ustavične systematicky zabíjajú, by bolo v minulosti neakceptovateľných (napr. vysoká rýchlosť masovej dopravy, elektrina v každom dome - samozrejme, mimo Sovietskeho zväzu, a pod.),“ uviedol Kollár v príspevku na sociálnej sieti.

    Na druhej strane si treba podľa neho spomenúť na mnohé riziká, ktoré spoločnosť najprv akceptovala a po rokoch ich začala eliminovať, napr. fajčenie na verejnosti či rýchlosť jazdy dopravy v mestách. „Preto očakávam aj pri dlhom "endemickom stave" podobný vývoj. Najprv akceptovanie rizika - možno pár rokov budeme žiť s tým, že covid predstavuje aspoň občasne vysoké riziko minimálne pre časť obyvateľstva,“ tvrdí.

    Postupne však vraj nastanú zmeny. „Následne však zrejme príde obdobie, keď sa začnú systematicky objavovať takmer všade na svete prvky, ktoré budú riziko znižovať. Bude to pravdepodobne čistenie vzduchu v školách a na pracoviskách, úplná redukcia neurgentných návštev u lekára bez objednania (t. j. čakanie v čakárni), zjednodušenie systému PN, a pod. Ale možno to budú aj faktory, ktoré budú v spore s inými dlhodobými trendami (napr. viac individuálnej dopravy, menej organizovaného turizmu, menší záujem o skupinové sociálne služby dôchodcov, a pod.) a tam to môže spôsobiť veľké nečakané prekvapenia,“ predpovedá matematik.

    Anketa

    Ako sa staviate k pandémii koronavírusu?

    Dôležité je podľa neho uvedomiť si fakt, že koronavírus, aj v endemickej podobe, dlhodobo zasahovať do rôznych oblastí nášho života a môže výrazne zmeniť správanie obyvateľstva.

    Článok pokračuje a ďalšej strane: Onedlho nastane obrovská zmena v zdravotníctve! Aká? »»»

    Veľká zmena podľa jeho predikcie nastane v zdravotníctve. Viac úkonov budeme vykonávať doma. „Túto zmenu pandémia jasne identifikovala. Dôležitým v zdravotníctve sa zrejme stane domov (a nebude sa to zďaleka týkať len covidu). Domáca prístrojová diagnostika ako pulzné oxymetre, domáca laboratórna diagnostika - domáce rýchlotesty, či posielanie domácich odberov poštou, či medkuriérom priamo do labákov, domáce hospitalizácie - náhrada hospitalizácií monitorovaným pobytom doma, to všetko spolu s telemedicínou výrazne zmení náš prístup k zdravotníctvu,“ myslí si Kollár.

    Zmeny nenastanú zo dňa na deň. Budú si vyžadovať dlhší čas. No ich príchod je podľa Kollára nezadržateľný.

    A práve preto by sme ani na pohľad triviálnu endemickú fázu tejto pandémie nemali podcenovať. Ovplyvní nás oveľa viac, ako si myslíme. Je v poriadku, keď my myslíme najmä na prítomnosť, spoločnosť ako celok by však mala zaujímať predovšetkým jej budúcnosť,“ uviedol na záver Richard Kollár.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.