Máte novoročné predsavzatia? Tu je 10 NAJHORŠÍCH: Hlavne číslo 2 si NIKDY nedávajte!
1. 1. 2025, 11:45

Zdroj: FB/SHMÚ
Novoročné predsavzatia môžu byť ako mnohé hollywoodske manželstvá. Môžu sa na chvíľu udržať. Potom sa niečo stane a zrazu už nie sú. Tu je zoznam 10 predsavzatí, ktoré by ste si dávať nemali.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Štúdia uverejnená v časopise Journal of Clinical Psychology odhalila pri sledovaní 159 ľudí, ktorí si dali novoročné predsavzatia, pomerne pochmúrne štatistiky. Už po dvoch týždňoch od začiatku nového roka 29 % z nich takpovediac vypadlo z lode. Po jednom mesiaci to bolo 36 %. A po šiestich mesiacoch od začiatku roka už 54 % z nich nebolo na správnej ceste, píše Forbes.
Jedným z problémov je, že ľudia si predsavzatia naozaj nevedia dať. Mnohé predsavzatia sú v podstate pripravené na neúspech. Niektoré z najčastejších predsavzatí sú v skutočnosti aj najhoršie. Tu je 10 z nich:
10. Stanovím si ciele
Takže si dávate predsavzatia neskôr? To je trochu ako kľaknúť si na kolená a povedať svojej polovičke, že by ste sa jedného dňa naozaj chceli zasnúbiť. V podstate ide o to, aby ste si nedávali predsavzatia a potom používali falošnú reklamu.
9. Budem dobrý, láskavý, lepší, najlepší
Zdroj: Shutterstock
Zamyslite sa nad tým, ako presne to chcete dosiahnuť.
Čo to, dočerta, znamená? V čom presne byť lepší? Nejasné predsavzatia sú dosť nezmyselné, a preto sa ľahko porušujú, alebo plnia, v závislosti od uhla pohľadu. Namiesto toho si konkrétne povedzte, ako budete lepší alebo láskavejší.
Možno si dáte predsavzatie, že sa skontaktujete s tým človekom, ktorého ste šikanovali, a skutočne sa napravíte. Alebo sa dobrovoľne prihláste na pomoc dobrej veci.
8. Zlepším si zdravie alebo sa budem lepšie stravovať
Zdroj: Shutterstock
Radšej buďte konkrétny.
Keď už hovoríme o nejasných predsavzatiach, tvrdenie, že si zlepšíte zdravie, bez toho, aby ste uviedli, ako presne, je tiež nezmyselné. Sľub, že sa budete lepšie stravovať, je trochu konkrétnejší a sústreďuje sa na vaše ústa, pokiaľ, samozrejme, nie ste rastlina.
Ale môžete byť predsa len konkrétnejší, napríklad: „Už nebudem utápať svoj smútok v sladkostiach“ alebo „Začnem čítať etikety na potravinách a vyhýbať sa všetkému, čo má viac ako 30 % sodíka“.
7. Budem mať viac sexu, nájdem si partnera alebo sa ožením
Zdroj: Shutterstock
Sami to nesplníte.
Všetky tieto predsavzatia patria do kategórie „vyžaduje súhlas niekoho iného“. Pokiaľ si nedávate spoločné predsavzatie s niekým iným, kto s tým dobrovoľne súhlasí, chýbala by vám tu minimálne jedna polovica skladačky. Nedávajte si predsavzatia, ktoré sú mimo vašej kontroly alebo vás presviedčajú o tom, že máte kontrolu, hoci ju v skutočnosti nemáte alebo by ste nemali mať.
Nahraďte takéto predsavzatia niečím, čo môžete kontrolovať. Skúste predsavzatia ako „Budem otvorený randeniu so širším okruhom ľudí“ alebo „Už nebudem trvať na tom, aby moja polovička vyzerala ako jeden z Avengerov“ alebo „Budem sa snažiť pravidelne sprchovať“.
6. Stanem sa zlatým olympijským medailistom, budem cvičiť štyri hodiny denne alebo čokoľvek, čo pre vás nie je dosiahnuteľné
Zdroj: tasr
Zlatá olympijská medaila počas prezentácie v Olympijskom parku v Rio de Janeiro.
„Dokážeš všetko, čo si zaumieniš,“ hovorí sa, však? Omyl. Nie, nemôžete. Existujú limity toho, čo môžete urobiť na základe vašich vrodených talentov, schopností, okolností a dostupného času.

Zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky
To však neznamená, že by ste sa mali vzdať. Namiesto toho si stanovte realistickejšie krátkodobé ciele, ktoré zodpovedajú vám a vašej súčasnej situácii. Ak jediné, kam teraz beháte, je do kúpeľne a späť, nedávajte si predsavzatie, že tento rok „vyhráte maratón“. Čo tak „zabehnúť kilometer bez plazenia a vzlykania“? Alebo dokonca iba „pravidelne behať“. Ak si stanovíte príliš nereálny cieľ, je pravdepodobné, že budete frustrovaní a jednoducho to vzdáte. Začnite skromne a svoje ciele zvyšujte až po dosiahnutí tých počiatočných.
5. Získam telo ako (vložte meno celebrity) alebo budem ako (vložte meno celebrity)
Zdroj: Shutterstock
Nesnažte sa byť ako niekto iný.
Páni, čo by bolo skvelé pre vaše sebavedomie a pocit vlastnej hodnoty? Čo tak skúsiť byť niekým úplne iným? Čo tak snažiť sa byť niekým, koho ani nepoznáte a kto nepozná vás? Aha, a skúste to urobiť bez rovnakých prostriedkov, pomocníkov, mejkapu, čistenia vzduchu a počítačových efektov, aké má on alebo ona. Áno, toto sa skončí dobre.
Záver: Nesnažte sa byť niekým iným.
4. Kúpim si permanentku do posilňovne alebo si zaobstarám nejaký typ cvičebného zariadenia
Zdroj: shutterstock
Len kúpa nestačí.
Dobre, toto predsavzatie sa dá pomerne ľahko dodržať. Musíte mať len kreditnú kartu a byť ochotní ju použiť. Problém je v tom, že samotný vstup do posilňovne alebo kúpa vibračného prístroja na formovanie brucha vám okrem odľahčenia peňaženky nič neprinesie. Posilňovne môžu v januári zdravo zarobiť na nových členstvách, ktoré sa neskôr v roku nevyužijú.
Namiesto toho si vyberte aktivitu, ktorú ľahšie začleníte do svojich každodenných činností, napríklad si dajte predsavzatie, že budete do práce chodiť na bicykli, prihlásite sa do športového krúžku, alebo budete skákať na stole svojho šéfa. Posledné z týchto predsavzatí vám pomôže, ak sa stane, že jedno z vašich ďalších predsavzatí bude „dať výpoveď v práci“.
3. Začnem s extrémnou alebo nárazovou diétou
Zdroj: shutterstock
Radikálne diéty sa nevyplácajú.
Nie ste mikrovlnná rúra. Nemôžete ju len tak vypnúť a zapnúť v okamihu, keď sa vám zachce. Ak napríklad fajčíte už mnoho rokov, jednoduché odvykanie od fajčenia pravdepodobne nebude fungovať.

Zdroj: mh
Do zmeny správania musíte vstúpiť postupne, malými postupnými zmenami. Navyše mnohé typy radikálnych zmien správania, ako sú napríklad nárazové diéty, diéty príliš zamerané na jednu vec alebo príliš intenzívna fyzická aktivita, môžu byť dosť nezdravé.
2. Schudnem ix kilogramov
Zdroj: Studio Romantic
Cvičenie pomáha schudnúť, ale väčšina pri cvičení a zdravom životnom štýle dlho nevydrží.
Ide o výsledok, a nie o zmenu správania. Je to ako povedať, že vaším cieľom pri hľadaní práce je zbohatnúť. Nemôžete si zaručiť, že schudnete určitý počet kilogramov. Nie každý je rovnaký. Niektorí ľudia môžu robiť všetky „správne veci“, a napriek tomu neschudnú.
Zameranie sa na výsledok a nie na cestu môže viesť k naozaj nezdravým situáciám, ako je napríklad nárazová diéta na splnenie cieľa alebo pocit depresie, keď sa vám nepodarí dosiahnuť cieľ. Namiesto toho sa rozhodnite zmeniť niečo, čo môžete lepšie kontrolovať, napríklad obmedziť konzumáciu spracovaných potravín, a potom uvidíte, čo sa stane.
1. To isté, čo som si predsavzal urobiť v roku 2024, 2023 a 2022
Zdroj: Shutterstock
Šťastný nový rok
Hovorí sa, že „šialenstvo je robiť stále to isté a očakávať iné výsledky“. Ak sa vám predtým nepodarilo dodržať predsavzatie, prečo si myslíte, že tento rok to bude inak? Možno je čas nájsť si iné predsavzatia.
Nezabudnite, že kľúčom k dobrému predsavzatiu je, aby bolo čo najkonkrétnejšie a ľahko dosiahnuteľné. A aby to bolo niečo, čo je pre vás skutočne zdravé a čo je pre vás pozitívnou zmenou.
Predsavzatie, že vypijete 1 000 balení smotany do kávy, je síce veľmi konkrétne a splniteľné, ale nemusí to byť práve to predsavzatie, ktoré si chcete dať.
Anketa
Dali ste si niektoré z týchto predsavzatí?
- Áno 30%
- Nie 69%
Hlasovanie bolo ukončené