Reklama

Máte nepokosený trávnik? Dajte si POZOR! Ak vás nahlási sused, hrozí vám poriadne MASTNÁ POKUTA

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Nepokosili ste si pozemok? Hrozí vám poriadne mastná pokuta!
    Reklama

    Za zanedbanie letnej povinnosti pokuta! Ak bývate v dome či vlastníte investičný pozemok alebo chalupu, nemali by ste zabudnúť na jednu veľmi dôležitú vec - kosenie. Málokto vie, že za zanedbanie trávnika a tým aj rozmnožovanie rôznych invazívnych burín vám hrozí poriadne mastná pokuta. Ani zďaleka to však nie je jediná letná činnosť, ktorá vám môže zaťažiť rozpočet.

    Komu sa chce behať v horúčavách po tráve s kosačkou? Azda nikomu. Ani to by nás však nemalo odradiť od toho, aby sme sa o svoj pozemok starali a nenarobili škodu susedovi. Burina sa totiž vie veľmi ľahko dostať aj na jeho čerstvo pokosený trávnik, a keď mu pretečie pohár trpezlivosti, môže vás nahlásiť na príslušný mestský alebo okresný úrad.

    V obci Miloslavov, 20 minút cesty autom od Bratislavy, majú problém predovšetkým s investičnými pozemkami. „Vo väčšine prípadov sa vlastníci o svoje pozemky starajú. Zanedbané sú najmä pozemky, ktorých vlastníci nie sú našimi občanmi, pozemky majú ako investičné alebo dlhodobo na nich nevykonávajú žiadnu činnosť,“ informovala náš denník obec, ktorá už tento rok prijala podnety na zanedbanie starostlivosti o pozemok. „Obec často koná aj na základe vlastných zistení svojimi zamestnancami. V priebehu mesiacov máj až júl 2023 sme spracovali a zaslali výzvy 44 vlastníkom k 50 nepokoseným parcelám,“ hovoria.

    Zdroj: shutterstock.com

    So stúpajúcimi teplotami zvýšte výšku kosenia.

    Rovnako sú na tom aj v Slovenskom Grobe. „Nemáme negatívne skúsenosti v tejto oblasti. Občania, ktorí sa prisťahovali, sa zvyčajne o svoje pozemky starajú a zveľaďujú ich. Problémy skôr nastávajú v prípadoch, keď sú pozemky zakúpené súkromnými osobami alebo developermi na účely výstavby a ešte nie sú zastavané, prípadne si nehnuteľnosť kúpia, ale neužívajú ju, bývajú na inom mieste, prípadne sú v zahraničí. Vtedy zvyknú majitelia nechať pozemok zanedbaný, na čo poukazujú občania, ktorí bývajú v susedných nehnuteľnostiach, a takéto nehnuteľnosti im znepríjemňujú život,“ odpísali nám z obce.

    Ak sa napríklad váš sused nestará o pozemok, môžete sa obrátiť na obecný úrad. „Vlastníkovi nepokosenej parcely zašleme výzvu na vykonanie nápravy. V prípade, že k náprave v stanovej lehote nepríde, odstúpime podnet na Okresný úrad v Senci. V praxi zväčša vlastníci na výzvu reagujú a pozemky pokosia,” radí obec v Miloslavove občanom, čo v takomto prípade robiť.

    Aké pokuty hrozia za to, že sa nestaráte o svoj pozemok? Čítajte na druhej strane >>>

    Málokto však vie, že za zanedbanie pozemku hrozia pokuty vo výške až niekoľko stovák eur. V zákone sa píše, že „vlastník, nájomca alebo správca poľnohospodárskej pôdy je povinný predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch. Poľnohospodárskou pôdou sa rozumie pôda evidovaná v katastri nehnuteľností ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty”. To, o aký druh pozemku ide a či sa to týka aj toho vášho, zistíte pomocou listu vlastníctva na katastrálnej mape.

    Sankcie za zanedbanie tejto povinnosti sa líšia. „Porušenie uvedených povinností napĺňa skutkovú podstatu priestupku podľa ust. § 46 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v spojení so zákonom č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, v zmysle ktorých možno uložiť pokutu až do výšky 330 eur,” potvrdili nám z obce Miloslavov. Ak teda nechcete prísť zbytočne o 330 eur, svoj pozemok si určite pokoste.

    V prípade, ak ste podnikateľ, sú sankcie vyššie. Právnickej alebo fyzickej osobe môže uložiť orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy pokutu od 166 do 33 200 eur za každý hektár poľnohospodárskej pôdy. Pokuta vo výške 3 000 eur hrozí nepodnikateľovi aj vtedy, ak vlastníte nezaobstaraný pozemok s palinou a ambróziou. Peľ paliny a ambrózie totiž patrí spolu s trávami medzi najvýraznejšie alergény počas letných mesiacov.

    Pokutu môžete dostať aj za to, že grilujete na balkóne. Viac si prečítate na druhej strane >>>

    Zanedbanie kosenia však nie je jediná činnosť, za ktorú môžete dostať mastnú pokutu. S letnými prázdninami a dovolenkami sa spája aj akýsi relax na balkóne. Ak bývate v byte, máte väčšiu terasu a nepohrdnete večerou upečenou na grile, dajte si pozor. Zatiaľ čo v niektorých mestách, ako napríklad v Nitre, Trnave alebo Bratislave je grilovanie na balkóne povolené, v iných mestách vám za túto nevinnú činnosť hrozí pokuta. Jedným takým mestom je Žilina, kde platí úplný zákaz grilovať na otvorených priestranstvách. Policajti vám môžu za tento priestupok udeliť pokutu do 33 eur, v správnom konaní sa však môže vyšplhať až na 150 eur. Rovnaké pravidlá platia aj v Prešove.

    Zdroj: shutterstock

    Pokutu môžete dostať aj za grilovanie na balkóne.

    Prečítajte si aj: