Máme výrobky zo škodlivého obilia už v kuchyni? TOTO sa môže stať, ak ich konzumujeme dlhodobo!
22. 4. 2023, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:58)
Na Slovensko sa dostalo kontaminované obilie z Ukrajiny! Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozefa Bíreša je možné, že sa výrobky z tohto obilia dostali už aj do našich obchodov. Ako prebiehajú také kontroly, aké pesticídy objavili v obilí z Ukrajiny a aké zdravotné ťažkosti nám hrozia pri dlhodobej konzumácii?
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Galéria k článku
Na Slovensko sa dostalo 1 500 ton kontaminovanej pšenice! Poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan iba pred niekoľkými dňami informoval, že v pšenici z Ukrajiny našli zvýšené množstvo pesticídu. Vlčan povedal, že ide o nebezpečnú koncentráciu chlór-pyrifosu, ktorý je v Európskej únii zakázaný. Nevyhovujúcu pšenicu našla potravinová správa v najväčšom mlyne na Slovensku. Mlyn v Kolárove musí teraz obilie zničiť.
Aby sa znížilo riziko dovozu kontaminovaných potravín z Ukrajiny, Úrad vlády ešte včera rozhodol o dočasnom zákaze dovozu obilia a iných agroproduktov. Od utorka by mal byť pozastavený dovoz nielen ukrajinského obilia, ale aj cukru, vína či ovocia a zeleniny. Informoval o tom Samuel Vlčan po mimoriadnom rokovaní.
Vlčan spresnil, že nezakazujú tranzit do prístavov, odkiaľ majú obilniny a olejniny prejsť do krajín, ktorým sú potraviny určené. Ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš ubezpečil občanov, že všetky produkty, ktoré pochádzajú z Ukrajiny, sú analyzované a kontrolované.
Kontaminované zrno je momentálne stále v mlyne a rieši sa jeho likvidácia, jednou z možností je jeho spálenie.
Náhodné kontroly sa vykonávali už v júli minulého roku. „Tento rok sa vzhľadom na to, že sa návozy neskutočne zvyšovali, navýšila sa aj frekvencia kontrol. Od 5. apríla 2023 sme preto nariadili 100-percentnú kontrolu dovážaného obilia a múky. Robíme to v spolupráci s Finančnou správou, teda s colníkmi,” vysvetľuje Jozef Bíreš pre denník Plus JEDEN DEŇ.
A ako také kontroly prebiehajú? Článok pokračuje na druhej strane >>>
„Pokiaľ ide zásielka cez Čiernu nad Tisou alebo Vyšné Nemecké, nahlási sa miesto destinácie, teda dovozu. Potom zaplombujú daný kamión alebo vozeň a spolu s Colnou správou v mieste destinácie určenia sa odplombuje, odoberú sa vzorky a pozastaví sa ďalšie narábanie do výsledku vyšetrenia,” hovorí.
Stopercentnej kontrole teda podlieha dovoz pšenice z Ukrajiny, čo je podľa Bíreša problém. „Kamióny s obilím sa môžu na Slovensko dostať aj z iných členských štátov Európskej únie. Znamená to, že obilie, ktoré k nám príde z Poľska, môže byť pokojne z Ukrajiny. Aj toto teraz skúmame a chceme tomu zabrániť. Ale tých 90 percent sa určite odkontroluje,” potvrdil Bíreš. Otázkou však zostáva, či bolo odkontrolovaných aj tých zostávajúcich 10 percent a rovnako aj to, z ktorého štátu zvyšné obilie pochádzalo.
Pravdepodobnosť, že sa výrobky z kontaminovanej pšenice na našich pultoch v obchodoch nachádzajú, je síce malá, no stále reálna. V prípade, ak by ste si kúpili pečivo, ktoré bolo vyrobené z takýchto obilnín, vám zdravotné ťažkosti nehrozia. Horšie je, ak takéto výrobky konzumujete pravidelne a vo veľkom množstve.
Aké zdravotné komplikácie hrozia si prečítate na druhej strane >>>
„Ak dnes zjete krajec chleba alebo rožok, ktorý bol upečený z kontaminovanej múky a v ktorom sa nachádza zakázaný pesticíd, neochoriete hneď zajtra. Ale pokiaľ ho budete konzumovať trvale, začne to kumulovať v pečeni alebo vo vašom imunitnom systéme. Môže to trvať aj mesiace a pre organizmus je to škodlivé. Po určitom čase potom človek zistí, že má niečo s pečeňou a s nervovým alebo imunitným systémom. To je tá zákernosť pesticídov,” vysvetľuje Jozef Bíreš.
„Je to dlhodobý kumulatívny účinok. Áno, môže to prerásť aj do vážnejších problémov. Človek zistí vekom, že má napríklad nádor, že mu prestal fungovať imunitný systém alebo ochorie na rôzne choroby. Niekedy sa naozaj veľmi ťažko spája, čo je hlavnou príčinou,” dodáva.
Dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny už cez víkend zakázalo Poľsko a Maďarsko so splatnosťou do 30. júna. Európska komisia označila jednostranné opatrenia členských štátov Európskej únie v oblasti obchodu za neprijateľné. O zákaze už uvažuje aj Bulharsko. Na rozdiel od spomínaných krajín Slovensko síce zakázalo dovoz potravín z Ukrajiny, avšak aj naďalej zostáva otvorené pre tranzit produktov pod podmienkou, že prejdú v zaplombovaných kontajneroch tak, ako sa to deje už od 5. apríla 2023.
Vývoz ukrajinského obilia smeruje cez EÚ do iných krajín, odkedy ruská invázia zablokovala vývozné trasy cez Čierne more. Množstvo tohto obilia, lacnejšieho ako obilie dopestované v krajinách Únie, však pre rôzne logistické prekážky uviazlo v stredoeurópskych krajinách. Nepokračovalo tak na Blízky východ či do Afriky, kam bolo pôvodne určené. Táto skutočnosť negatívne ovplyvnila ceny aj odbyt miestnych poľnohospodárov, čo viedlo k ich protestom a v Poľsku aj k odstúpeniu ministra poľnohospodárstva.