Užialená matka na tlačovej konferencii, výstupy lekárov a ich pacientov pred médiami na chodbe nemocnice, kolujúce MR snímky mozgu chlapca po Slovensku. Kydanie špiny v priamom prenose. Aj takto vyzerala v posledných dňoch vojna medzi neurochirurgami na Slovensku.  Vo svojom odbore patria medzi kapacity, horšie je to s ich vzájomnými vzťahmi.

„Je čudné, že odkedy som ministerka, riešim len jednu špecializáciu. Pritom ich je niekoľko desiatok. Prečo ja stále počúvam o neurochirurgii,“ vyhlásila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá viackrát zasiahla do sporu kliník. Problémom môže byť, že podobných operácií je na Slovensku pomerne málo a neurochirurgických kliník v pomere k počtu obyvateľov veľa.

Za celý rok 2018 sa na celom Slovensku urobilo 38 operácií mozgu u detských pacientov, u dospelých 841. Ide pritom o veľmi náročné, ale aj dobre platené výkony. „Úhrady za hospitalizačné prípady s relevantnými diagnózami sa v prvom polroku roka 2019 pohybovali od 2 869,03 eura do 24 053,29 eura,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová.

Robert Chrenko robil Lukášovi prvú operáciu.
Robert Chrenko robil Lukášovi prvú operáciu.
Zdroj: Július Dubravay