Štúdia z Izraela ukazuje, že očkovaním vakcínou od Pfizeru a BioNTech sa podarilo zraziť počty nakazených koronavírusom o 89,4 percenta, informoval portál Bloomberg.com. Očkovať sa tam začalo 20. decembra a minimálne jednu dávku tam dostala takmer polovica obyvateľov.

Podľa izraelských úradov vakcína od Pfizer a BioNTech pomohla odvrátiť 99 percent úmrtí na covid-19. Zároveň sa zdá, že vakcína môže zabrániť bezpríznakovým nosičom v šírení koronavírusu. To doteraz nebolo jasné, pretože v klinických štúdiách na bezpečnosť a účinnosť vakcín sa zamerali najmä na nakazených s príznakmi.

„Toto sú dáta, ktoré potrebujeme vidieť, aby sme mohli odhadnúť potenciál na dosiahnutie kolektívnej imunity pomocou vakcín," uviedla Raina MacIntyre, profesorka biologickej bezpečnosti na University of New South Wales v Sydney. K tomu bude potrebná recenzovaná štúdia s podrobnými údajmi.

Pfizer a BioNTech uviedli, že pracujú na analýze údajov z Izraela, s ktorou sa podelia hneď po jej dokončení. Cieľom Izraela je do konca marca zaočkovať všetkých obyvateľov vo veku nad 16 rokov. Krajina zavádza aj používanie osvedčenia Green Pass, ktoré umožní očkovaným alebo uzdraveným zúčastňovať sa na rôznych športových a kultúrnych podujatiach.

Mohlo by vás zaujímať: