V boji s nákazou koronavírusom môže pomôcť ústna voda s antiseptickými zložkami, ktorá dokáže zničiť vírus SARS-CoV-2 v ústnej dutine počas 30 sekúnd. K tomuto záveru dospeli vo svojej štúdii britskí vedci z Univerzity v Cardiffe, uviedol server The Independent.

Autori výskumu vo svojej správe uvádzajú, že ústna voda obsahujúca antiseptickú látku cetylpyridíniumchlorid (CPC) v množstve minimálne 0,07 percenta dokáže koronavírus obsiahnutý v slinách efektívne ničiť. Experti zatiaľ ústne vody skúmali len v laboratóriách, teraz budú toto zistenie testovať aj na pacientoch vo fakultnej nemocnci vo Walese. 

„Hoci je táto laboratórna štúdia povzbudivá a je krokom vpred, potrebujeme samozrejme ďalší výskum...Musíme porozumieť tomu, či efekt ústnych vôd, ktorý sme videli v laboratóriu, bude fungovať aj u pacientov,"citoval denník The Independent šéfa výskumného tímu Davida Thomasa.

Anketa
Používate ústnu vodu?
  • 55%
  • 17%
  • 28%

Prípravky ústnej hygieny by sa čoskoro mohli pridať k doterajším zásadám ochrany pred koronavírusom R-O-R, teda rúško-odstup-ruky.

„Ak sa klinické testovanie ukáže ako pozitívne, ústne vody by sa mohli stať dôležitou súčasťou rutiny ľudí, spoločne s umývaním rúk, dodržiavaním odstupov a nosením rúšok, a to nielen v súčasnosti, ale aj v budúcnosti," uviedol parodontológ Nick Claydon.

Desaťnásobne vzrástol záujem aj o ústny sprej. Stalo sa tak po oznámení výsledkov vedeckej štúdie, ktorá potvrdila účinnosť spreja proti nákaze koronavírusom SARS-CoV-2.

Výsledky testov potvrdili preventívne vlastnosti ústneho spreja VIROSTOP. Prírodné zložky, ktoré sprej obsahuje, vytvárajú na sliznici človeka nepreniknuteľný filter a ten zabraňuje vírusu dostať sa hlbšie do dýchacích ciest.

Spoločnosť Herb-Pharma v posledných týždňoch zaznamenala v spojitosti s druhou vlnou pandémie až 10-násobný nárast záujmu o produkty v porovnaní s jarným obdobím.

„Z dôvodu veľkého záujmu sme sa rozhodli rozšíriť výrobné kapacity závodu vo Veľkých Ludinciach. Rozšírenie výroby produktov VIROSTOP ústny sprej a VIROSTOP nosný sprej je naplánované na september 2021,“vraví Ondrej Michlo, konateľ firmy Herb-Pharma Corporation.

Mohlo by vás zaujímať: