Lekárka, ktorá pracuje s vakcínami, otvorene: Zaočkovať sa musia aspoň dve tretiny Slovákov!
19. 11. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:43)

Zdroj: archív, Getty Images
Pred rokom sa náš život navždy zmenil. Predpokladá sa, že 17. novembra 2019 sa v čínskom meste Wuhan nakazila prvá osoba koronavírusom. Odvtedy pandémia zasiahla celý svet, infikovalo sa takmer 60 miliónov ľudí a zomrelo 1,3 milióna z nich. Jedinou nádejou pre ľudstvo je vakcína, na ktorej pracujú stovky špičkových tímov. Bude však bezpečná a naozaj ukončí pandémiu? Podľa lekárky Zity Kerak Lukáčovej z pracovnej skupiny pre vakcíny Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu sa nie je čoho obávať.
Zdroj: archív
Zdroj: Ng Han Guan
Zdroj: Ryan Remiorz
Galéria k článku
Koľko vakcín proti COVID-19 sa vo svete vyvíja?
- V súčasnosti sa venuje vývoju vakcíny proti SARS-CoV-2 viac ako 50 tímov alebo farmaceutických spoločností.
Kto sú horúci kandidáti na vakcínu?
- Aktuálne s pôsobnosťou na celom svete evidujeme 11 kandidátov vo fáze tri, 10 kandidátov vo fáze dva a 14 vo fáze jeden. Viacero konceptov je v predklinickom skúšaní. V európskom regióne najviac rezonujú úspechy kandidátskych vakcín vyvinutých pod vedením aliancie Oxford University/Astra Zeneca a BioNTech/Pfizer. Na vakcíne však intenzívne pracujú aj tímy iných spoločností, ako napríklad Sanofi a GSK, alebo MSD.

Ako je možné, že vakcína sa schváli v zrýchlenom čase?
- Ak si to situácia vyžaduje a je významný verejný záujem, regulačné autority môžu pristúpiť k zrýchlenému konaniu a prioritne posudzujú priebežne doručované výsledky kandidátskych vakcín. Za bežných okolností sa to robí až po kompletnom ukončení klinického vývojového programu. Zrýchlené konanie však neznamená, že sa upúšťa od prísnych nariadení a krokov, ktoré musí výrobca, ale aj regulačná agentúra splniť predtým, ako dôjde k schváleniu vakcíny.
Ako sa zaručí jej bezpečnosť?
- Tento proces má niekoľko etáp. Prvá etapa je samotná kontrola bezpečnosti kandidáta ešte počas vývoja, či je testovaná vakcína bezpečná. Po doručení výsledkov sa bezpečnosť hodnotí na úrovni regulačnej agentúry, a to nielen počas schvaľovacieho konania, ale aj po uvedení vakcíny na trh.
Anketa
Dáte sa zaočkovať proti COVID-19?
Môžu hroziť nejaké neskoršie dlhodobé nežiaduce účinky?
- Bezpečnosť vakcíny je periodicky prehodnocovaná na pôde regulačných agentúr. Pokiaľ sa objaví nejaký nežiaduci účinok, ktorý vznikne dlhodobo po zaočkovaní alebo bude mať iný závažný charakter s dopadom na očkovanú osobu, opäť regulačné agentúry môžu iniciovať mimoriadnu analýzu bezpečnosti a prehodnotiť bezpečnosť vakcíny. Na Slovensku je takouto agentúrou Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL).
Existuje iný spôsob ako sa zbaviť pandémie než očkovaním?
- Vidíme, že dodržiavanie opatrení vedie k obmedzeniu šírenia infekcie a pri ich veľmi dôslednom dodržiavaní môžeme spomaliť a kontrolovať šírenie vírusu. Aj príklady z minulosti však nasvedčujú, že zavedenými opatreniami nevieme vždy úplne zastaviť šírenie vírusu, a preto je potrebné zaviesť do praxe ďalší dôležitý článok v obmedzení šírenia, a to je imunizácia obyvateľstva – očkovanie. Spojenie týchto dvoch významných článkov môže viesť k návratu života bez významných limitácií. Podľa názoru odborníkov je očkovanie jedným z najúčinnejších nástrojov na zvládnutie pandémie.
Koľko ľudí sa musí zaočkovať, aby bola kolektívna imunita?
- Pri kovidových vakcínach sa očakáva, že efekt kolektívnej imunity sa dosiahne pri aspoň 60 % dlhodobej zaočkovanosti a nenastane okamžite.
Je účinnosť vakcín 90 %, prípadne 94,5 % postačujúca?
- Sú to naozaj vysoké čísla, ktoré nám dávajú nádej na zvládnutie pandémie.
Očkovanie bude dobrovoľné a zadarmo
Očkovacie látky bude nakupovať EÚ, ktorá ich bude hradiť zo špeciálneho fondu. „Vakcíny budú zadarmo, nebudú určite s doplatkom. V žiadnom prípade nebudú povinné, budú na dobrovoľnej báze,“ potvrdil minister Marek Krajčí.
Bude sa očkovať raz alebo sa budeme musieť preočkovať?
- Vo vývojových programoch vidíme kandidátov, ktorí sa testujú v dvojdávkovej, ale aj v jednodávkovej schéme. Pokiaľ výrobca navrhne a Európska lieková agentúra schváli potrebu podania dvoch dávok, bude to na základe predložených výsledkov klinických štúdií, ktoré zaručia to, že vakcína bude v navrhnutej schéme účinná. Stanovenie potreby preočkovania po základnom očkovaní si však vyžaduje dlhší čas. Sledovanie a hodnotenie bude preto prebiehať naďalej.
Nehrozí, že vírus zmutuje a vakcína bude neúčinná?
- Doterajšie údaje o schopnosti mutácie vírusu SARS-Cov2 naznačujú, že vírus je stabilnejší ako sa predpokladalo, a preto sa predvída, že vakcína bude účinná dlhšie ako jednu respiračnú sezónu. Táto pandémia je však pre celý svet novou skúsenosťou, a preto nevylučujeme, že v prípade významnej mutácie vírusu SARS-CoV-2 môže byť účinnosť vakcíny znížená a výrobcovia budú musieť pristúpiť k zmenám v zložení vakcín tak, aby vakcína bola opäť čo najúčinnejšia.
Aký dlhý bude účinok vakcíny? Koľko mesiacov?
- K tejto otázke sa v súčasnosti nevieme komplexne vyjadriť, nakoľko vývojový program ešte stále beží a výsledky nie sú definitívne.
Hrozia vedľajšie účinky a aké?
- Kandidátske vakcíny sú z hľadiska bezpečnosti veľmi prísne sledované. Predpokladáme, že medzi najčastejšie nežiaduce účinky budú patriť lokálne reakcie v mieste podania. Ich trvanie je krátke a spontánne doznie v priebehu niekoľkých dní bez potreby lekárskej intervencie.
Kto by sa mal prednostne očkovať?
- Medzi skupiny osôb, ktoré by mali prioritne dostať vakcínu, patria tí, ktorí sú ohrození výkonom svojho povolania – zdravotnícky personál, silové zložky, hasiči, učitelia a podobne. Následne by sa mali očkovať tie osoby, u ktorých sú dosahy ochorenia najťažšie ako napríklad staršie osoby alebo osoby s pridruženými chronickými ochoreniami a s obezitou.
Zaočkovaní získajú výhody
Pred spustením imunizácie obyvateľstva plánuje ministerstvo zdravotníctva spustiť veľkú očkovaciu kampaň. „Na zváženie je, či sa ľudia, ktorí chcú cestovať, dajú zaočkovať alebo si budú platiť test,“ priblížil minister Marek Krajčí. Ľudí chcú k očkovaniu motivovať. „Pretože pre nezaočkovaných to bude znamenať aj dosť veľa nevýhod,“ doplnil.
Môže byť problém, ak sa Slováci budú očkovať vakcínami od viacerých výrobcov?
- Keď sa pozrieme na túto otázku z pohľadu kolektívnej ochrany, predpokladáme, že použitie rôznych vakcín od rôznych výrobcov prinesie želaný efekt kolektívnej ochrany, ale len v tom prípade, ak bude dostatočne vysoká zaočkovanosť v celej populácii.
A čo jednotlivec?
- Účinnosť vakcíny na individuálnej úrovni (pre jednotlivca) je garantovaná vtedy, ak sa podáva v schéme, ktorú navrhol výrobca a ktorú schválili regulačné orgány. Zameniteľnosť vakcín je za istých okolností možná. Pristupuje sa k nej ale len vo výnimočných prípadoch pri dlhodobej nedostupnosti vakcín, kedy hrozí, že vakcinačná schéma nebude ukončená a osoba nebude dostatočne chránená. Niektoré vakcíny majú dokonca vykonané skúšky zameniteľnosti práve pre takéto prípady. Nakoľko sú covidové vakcíny ešte len vo vývojovom programe, nevieme v tomto okamihu povedať, či budú zameniteľné na individuálnej úrovni a teda či sa bude môcť očkovať jedna osoba viacerými vakcínami od rôznych výrobcov.
Koľko vakcín bude pre Slovensko?
Keď bude vakcína k dispozícii v Európskej únii, tak aj Slovensko dostane podľa prerozdeľovacieho mechanizmu prvé dávky. Od koncernu Pfizer a BioNTech máme objednaných 2,44 milióna dávok vakcín. Ďalšie máme zaistené od iných výrobcov. „Chcem ubezpečiť občanov Slovenska, že Slovenská republika má takto zakontrahovaných viac ako 17 miliónov vakcín od šiestich rôznych výrobcov,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Mohlo by vás zaujímať:
- Na ministerstve zdravotníctva to vrie: Rozhodujú, či očkovanie proti COVID-19 bude povinné!
- ZOZNAM miest a obcí, kde prebehne 4. kolo testovania už tento víkend: Je tam aj vaše bydlisko?
- AKTUÁLNE Bratislavská nemocnica hlási ALARMUJÚCU situáciu: Máme OHNISKO nákazy koronavírusu!