Lekárka Andrea Kalavská radí: TÁTO vec vám pri covide môže zachrániť život, treba ju mať doma!
12. 3. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:54)
S koronavírusom bojujeme už rok, no mnohí ľudia doteraz nevedia, čo majú robiť, keď im vyjde pozitívny test a tápajú, ako sa doma liečiť. Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá dnes zachraňuje pacientov v prvej línii, radí, čo by vám doma nemalo chýbať. Jednoduchý prístroj zoženiete v lekárni, môže vám zachrániť život!
Zdroj: Jakub Kubala
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Niektorí pacienti si volajú záchranku, len čo im vyjde pozitívny test, iní si ju nezavolajú ani vtedy, keď už je zle. Svoje o tom vie aj exministerka zdravotníctva lekárka Andrea Kalavská, ktorá v súčasnosti pracuje na reprofilizovanom oddelení na bratislavských Kramároch.
V prvom rade by si mal pacient na sebe všímať, či je schopný prijímať tekutiny, potravu, či sa zadýchava už pri chôdzi alebo pri bežnom rozprávaní. Základom je tiež pravidelne si merať teplotu, tlak a pulz.
Pri koronavíruse by ste však v povinnej výbave mali mať aj prístroj, ktorý väčšina Slovákov bežne doma nemá. Práve ten vám napovie, či je váš stav natoľko vážny, žeby ste si mali zavolať záchranku. „Je vhodné si kúpiť pulzný oxymeter, ktorý meria saturáciu kyslíkom, teda okysličenie organizmu. Spozornieť by ste mali, keď saturácia klesne pod 95 a pod 90 by ste už určite mali volať záchranku alebo kontaktovať lekára,“ odporúča Kalavská.
Prístroj slúži na meranie saturácie kyslíka a na meranie tepu. Manipulácia je jednoduchá. Nasadíte si ho na prst a za pár sekúnd viete, na čom ste. Saturáciu by ste si mali merať aspoň trikrát za deň, napríklad ráno, na obed, večer. Oxymeter zoženiete v lekárni, jeho cena sa pohybuje okolo 20 eur.
Čítajte na ďalšej strane: Čo radí Kalavská pri prevencii a čo pri liečbe >>
Oxymeter odporúča aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré po roku vypracovalo štandardy liečby pre lekárov aj pre pacientov s ochorením COVID-19. „Základnou podmienkou je dodržiavať karanténu. Pacient si má dvakrát denne merať teplotu, tlak a pulz a dva – až trikrát denne si merať saturáciu oxymetrom. O zdravotnom stave by si mal pacient robiť poznámky, aby o nich vedel informovať lekára či zdravotníckych záchranárov,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva v štandardoch.
Kalavská tiež odporúča ako prevenciu užívať zinok, vitamín D, vitamín C a imunoglukán. Pri chorobe predpisuje pacientom antivirotiká izoprinozín, antibiotiká sumamed, protizápalový liek kolchicín či clexane na zabránenie tvorby krvných zrazenín.