Reklama

Lekárnici hlásia OBROVSKÉ PROBLÉMY: TOTO je 20 základných liekov, ktoré už nezoženiete!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lekárnici hlásia OBROVSKÉ PROBLÉMY: TOTO je 20 základných liekov, ktoré už nezoženiete!
    Reklama

    Na trhu je problém kúpiť aj donedávna bežné lieky! Podľa farmaceutov ide o dlhodobý problém, ktorý sa však v posledných týždňoch zhoršil. Nechýbajú totiž iba voľnopredajné lieky, ale aj tie na predpis či detské liečivá. Príčin, prečo sa k nim pacienti nevedia dostať, je podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) mnoho. Čo robiť, ak sa k svojim liekom neviete dostať a ako sa na situáciu s nedostatkom pozerajú farmaceuti?

    Donedávna bolo bežné, že ste v lekárni kúpili liečivo, ktoré vám predpísal váš lekár. Po novom však pacienti odchádzajú z lekární s hlavou v smútku. Čo je horšie, lieky nechýbajú iba na Slovensku, ale aj v celej Európe.

    Chýbajú lieky, za ktoré nie je náhrada

    Výpadky liekov môžu mať závažný dosah aj na pacientov. V dôsledku liekovej nedostupnosti môže dôjsť k prerušeniu, neskoršiemu začatiu liečby či nutnosti nastavenia na inú liečbu. Svoje o tom vie Alena (56) z Bratislavy, ktorá má problémy s vysokým tlakom. „Lekárka mi predpísala Ebrantil, ktorý slúži na úpravu krvného tlaku. Keď som šla do lekárne, pani za okienkom mi povedala, že majú výpadok a keďže ide o liek na predpis, nevedela mi odporučiť náhradu. Vraj mám kontaktovať svojho lekára,“ zdôverila sa nášmu denníku.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO TVRDÁ REALITA na Slovensku: Zisťovali sme, ako vyžijú naši seniori z dôchodku!

      Marcelka (35), ktorá pracuje v lekárni v bratislavských Vajnoroch taktiež tvrdí, že im chýbajú najmä liečivá na úpravu krvného tlaku. „Chýba nám Ebrantil, Urapidil, Wobenzym a veľký problém je aj zohnať Fraxiparin. Niektorí ľudia sú z toho zúfalí, lebo napríklad Ebrantil a Urapidil nemajú náhrady,“ priznáva. „S Ebrantilom a Urapidilom je problém už dlhší čas, občas sa však objavia, no za to Wobenzym už nemáme vyše pol roka a Fraxiparin sa dá niekedy objednať emergentne,“ doplnila ju kolegyňa.

      To, že s liečivami na úpravu krvného tlaku, liečbu krvných zrazenín či kardiologického a cievneho systému je veľký problém, potvrdil pre náš denník aj šéf Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. „Ide najmä o Ebrantil, Enelbin, Urapidil stragen či Clexane, ale aj mnohé iné, väčšina nedostupnosti je riešiteľná, ale mnohé nie.“

      V lekárňach je taktiež dlhodobo nedostupný liek na akútne bolesti hlavy a silné migrény, Frovamen a ďalší liek na lekársky predpis Zolpidem Xantis, ktorý je určený pre dospelých s prechodnou poruchou spánku, ktorá ovplyvňuje každodenný život. Lekárne majú taktiež výpadok lieku Dorsiflex, ktorý je viazaný na lekársky predpis a využíva sa najmä pri liečbe svalových kŕčov či poškodení kĺbov.

      Lekárne zápasia aj s nedostatkom voľnopredajných liečív. Ktoré to sú? Článok pokračuje na druhej strane >>>

      Okrem liekov na lekársky predpis zápasia lekárne aj s nedostatkom voľnopredajných liečiv. „Chýbajú základné lieky ako Hylak Forte, Nurofen sirupy pre deti, rôzne spreje do nosa ako Muconasal, Nasivin. Pravidelne vypadávajú aj antibiotiká, aj celé liekové skupiny od dodávateľov. Niektoré sa však dajú nahradiť v rámci generickej substitúcie. Jedným takým je liečivo Valsartan, ktoré má aktuálne problémy. Je to liek na tlak,“ povedal nám Erik (29), ktorý pracuje v lekárni v Bratislave.

      Problémy majú aj pobočky lekární Dr. Max. „V poslednom období evidujeme zvýšené výpadky liekov na respiračné ochorenia, najmarkantnejšie z pohľadu pacientov je to asi u antibiotík. No výpadky sa objavujú aj v iných kategóriách,” povedal nášmu denníku PR manažér siete Dr. Max Peter Sedláček.

      Zdroj: Shutterstock

      Lekárne zápasia s nedostatkom liečív.

      "Snažíme sa monitorovaním výpadkov a internými opatreniami znižovať dopad na našich pacientov. Jednou z ciest je aj aktívne využívanie generickej substitúcie, užšia komunikácia s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a pokiaľ máme informáciu od dodávateľa včas, aj zvýšením zásoby konkrétneho lieku," dodáva Sedláček.

      Niektoré lieky nezoženiete ani na internete. Článok pokračuje na druhej strane >>>

      Niektoré lieky však nenájdete už ani na internete. „Príkladom je Wobenzym, jeden z najpredávanejších voľnopredajných liekov, ktorý nie je dostupný už od začiatku roka. V minulosti chýbali i bežné lieky proti horúčke, či už pre dospelých ale aj pre deti, napr. Paralen a Nurofen,” priznal Ľuboš Baran, riaditeľ pilulka.sk.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        VIDEO Čo je podľa lekára Šótha najväčším nebezpečím pre náš organizmus počas horúčav?

        Paralen pritom patrí medzi najpredávanejšie lieky na Slovensku za posledné dva roky, čo zapríčinila pandémia nového koronavírusu. Z voľnopredajných liekov sa na druhom mieste umiestnil Muconasal a na treťom Acylpirin. „Spotreba liekov vyjadrená počtom balení medziročne vzrástla o 7,3 % a predstavovala 159,6 mil. balení. K najviac predpisovaným liekom patrili lieky na kardiovaskulárny systém (25,9 mil. balení) a nervový systém (14,1 mil. balení),” informuje o počtoch za minulý rok Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). V skratke, na Slovensku aktuálne chýbajú lieky, ktoré pacienti využívajú najviac.

        Vyriešiť situáciu s nedostatkom liečiv však podľa ŠÚKL nie je vôbec jednoduché. „Aj keď lieky nie sú bežný tovar a vzťahujú sa na ne určité zákonné obmedzenia a povinnosti pre výrobcov, distribútorov či držiteľov registrácie, ovplyvňujú ich zároveň aj trhové (obchodné) mechanizmy. Často sa výpadok konkrétneho lieku netýka len Slovenska, ale ide o problém celej Európskej únie alebo sveta,“ tvrdia odborníci z ústavu pre kontrolu liečiv.

        Zdroj: Shutterstock

        Pacienti sa nemajú ako dostať k potrebným liekom.

        Ak sa k svojim liekom nedokážete dostať, máte na výber z viacero možností. „Jednou z nich je zámena predpísaného lieku za iný liek s rovnakou účinnou látkou pri výdaji v lekárni v súlade s príslušnými predpismi. Pri mnohých liekoch najmä na chronické ochorenia sú k dispozícii viaceré liekové alternatívy od rôznych výrobcov,“ radí ŠÚKL.

        Ďalšou možnosťou je aj terapeutické použitie neregistrovaného lieku tzv. mimoriadny dovoz. „Ten povoľuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na základe žiadosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo z vlastného podnetu, a to pre konkrétneho pacienta alebo pre skupinu pacientov v prípade, ak nie je dostupný porovnateľný registrovaný humánny liek.” Poslednou možnosťou je dovoz cudzojazyčných balení liekov, pričom výnimku musí udeliť liekový ústav.

        Prečítajte si tiež: