Lekári chcú pritvrdiť proti neočkovaným: TOTO všetko by si mali platiť z vlastného vrecka!
15. 12. 2021, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:53)

Pandémia ochorenia COVID-19 bude kolísať, naučíme sa počítať jej vlny a žiť s ňou. Tvrdí to prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec. Zmení sa na epidémiu rôznej intenzity. Ľudí vyzýva, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Komora hovorí o povinnom očkovaní či spoluúčasti nezaočkovaných ľudí.
Zdroj: FB/Slovenská lekárska komora
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar
Galéria k článku
Koronavírusovej pandémie sa podľa lekárov tak skoro nezbavíme. „Vírus bude mutovať na rôzne formy virulencie. Bude vyžadovať rôzne úpravy očkovacích látok. Následkami uvedeného bude získanie kolektívnej imunity obyvateľstva, narastanie vedomostí o chorobe, neustále zlepšovanie epidemiologických postupov, vývoj nových a lepšie aplikovateľných liekov, lepšie a účinnejšie zvládnutie súvisiacich sociálnych a ekonomických problémov, ako aj menší mediálny a skupinový záujem o neustále sa opakujúce problémy a témy," tvrdí šéf SLK. Komora tvrdí, že sa s novým koronavírusom naučí spoločnosť žiť. Je presvedčená o tom, že sa podarí znížiť sociálne napätie, znížiť utrpenie chorých, počet mŕtvych, umožniť normálne fungovanie tzv. bielej medicíny či znížiť psychickú a fyzickú záťaž zdravotníkov.
FOTKY PRIAMO Z COVID ODDELENIA SI POZRITE V »GALÉRII«
Oravec opakovane vyzval ľudí, aby neverili hoaxom a dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Odporúčajú využívať viac negatívnu finančnú stimuláciu, ktorá sa vraj vo viacerých krajinách ukazuje ako účinnejšia, než pozitívna finančná stimulácia. „To znamená finančnú spoluúčasť pacienta pri pravidelnom testovaní tých ľudí, ktorí sa dobrovoľne nedávajú zaočkovať, a tým ohrozujú seba aj svoje okolie," vysvetlil Oravec. Taktiež chcú pre neočkovaných vyžadovať spoluúčasť pri liečbe COVID-19, čiže preplatenie liečby, liekov, zdravotníckeho materiálu aj personálu. „Liečba neočkovaného pacienta s ťažkým priebehom je výrazne finančne náročnejšia ako liečba očkovaných pacientov, ktorí majú výrazne ľahší priebeh. Zabezpečiť pacientovi v nemocnici lieky, zdravotnícky materiál aj personál je veľmi finančne náročné,“ povedal Oravec.
„Veľa sa pri spoluúčasti hovorí napríklad o tom, že alkoholici sú liečení a pritom sa ničia sami, čiže by tam mala byť spoluúčasť. Je tu však jeden obrovský rozdiel. Náklady na liečbu alkoholikov predstavujú len nepatrný zlomok toho, koľko peňazí ide do liečby covid pacienta. A ďalšia vec je, že alkoholik ohrozuje seba, maximálne možno svoje najbližšie okolie, ale neohrozuje stovky a tisícky iných, tak ako nezaočkovaný človek,“ doplnil viceprezident SLK Róbert Roland.
Komora si tiež myslí, že plne zaočkovaní ľudia by mali byť v kratšej spoločenskej izolácii ako dobrovoľne nezaočkované osoby a rovnako plne zaočkované osoby majú dostať prednosť aj pri uvoľňovaní opatrení. Nemožnosť dať sa zaočkovať v prípade jednotlivcov by mala byť zdôvodnená odborníkmi.
Anketa
Ste zaočkovaní?
Hovorí, že zaočkovaný človek má oveľa menšiu vírusovú nálož a ľahší priebeh ochorenia. Navyše nezaberá miesta v nemocniciach tak ako nezaočkované osoby. Rovnako si myslí, že bude potrebné sa očkovať viackrát. „Kým sa nepremoríme, bude tu problém. Ale vírus mutuje, čo znamená, že aj keď budeme všetci premorení, chorí tu budú. Preto trváme na očkovaní, a bude tu štvrtá, piata, šiesta dávka vakcíny, lebo vírus mutuje, podobne ako chrípka, ale nezomiera sa na ňu tak ako na covid," povedal prezident regionálnej lekárskej komory Banská Bystrica Karol Mičko. SLK chce hovoriť aj o povinnom očkovaní obyvateľstva, ktoré podporuje.
Premorenie nakazením je podľa komory totiž zdĺhavé, rizikové a nemusí byť trvalé, keďže vírus mutuje. „Najlepší spôsob získania kolektívnej imunity je očkovanie. Tým nemusíme čakať, až každý ochorie, či pri veľkom počte prípadov príde k vážnemu priebehu ochorenia až s fatálnymi následkami. To nie je cesta, aby sa infikoval každý," dodal prezident SLK Oravec.