V súčasnosti sa platy lekárov a ďalších zdravotníkov zvyšujú automaticky na začiatku každého roka podľa priemernej mzdy v hospodárstve. Naposledy to bolo začiatkom tohto roka, keď každý lekár bez atestácie nemohol zarobiť menej ako 1103,75 eur a lekár so špecializáciou 2030,90 eur. V týchto sumách pritom ešte nie sú zarátané napríklad príplatky za služby.

Každoročnú valorizáciu si lekári vybojovali štrajkom v roku 2011 a platy sa im majú zvyšovať aj budúci rok. Tentoraz ich však zneistili slová ministra zdravotníctva Druckera, ktorý by chcel, aby sa na ich výplatných páskach viac zohľadňoval princíp zásluhovosti. „Porušenie zákona o mzde lekára by znamenalo výrazný odchod lekárov zo slovenských nemocníc," vyhlásil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Podobný názor má aj prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. „Toto sa nedá inak vnímať ako sabotáž slovenského zdravotníctva," povedal Kollár. O výpovediach lekárov vopred hovoriť nechce, no je presvedčený, že cesta znižovania platov lekárov nie je správna.

Tomáš Drucker však tvrdí, že nie je odporcom valorizácie, ani toho, že je zakotvená v zákone, presadzuje však princíp zásluhovosti. Ak je valorizácia automatická, tak to podľa neho znižuje súťaživosť.

„Ak uvažovať o zmene tohto systému, tak nie tým, že by sa odobral čo i len jeden cent smerujúci na mzdy, ale vytvorili by sa viac kriteriálne podmienky, že je možné u zamestnávateľa rozlíšiť, kam tie peniaze idú," povedal pre TASR. Prehodnotenie tzv. platového automatu odporúčajú aj vládni analytici.