Reklama

Lekár Peter Sabaka o NOVEJ MUTÁCII: Bude horšia ako omikron?

Reklama

Na Slovensku ešte len doznieva tretia vlna pandémie spôsobená delta mutáciou, omikron sa ani nestihol rozšíriť a svet už desia správy o novom variante. Objavili ho vo Francúzsku, pravdepodobne však pochádza z afrického Kamerunu. Variant vykazuje až 46 mutácií spike proteínu, čo je ešte viac, než má omikron. Infektológ Peter Sabaka hovorí, či môže byť nebezpečnejší!

Nový variant koronavírusu, ktorý bol zaznamenaný v južnom Francúzsku neďaleko mesta Mersaille, vykazuje až 46 mutácií spike proteínu. Je to ešte viac, než má omikron, ktorý ich má 37. Objavili ho odborníci z IHU Méditerranée Infection v Marseille. O novom variante B.1.640.2 je zatiaľ známe len veľmi málo. Avšak 46 mutácií spike proteínu ho robí infekčnejším a odolnejším proti vakcíne, ako bola pôvodná verzia koronavírusu.

Anketa

Ako vnímate správy o novej mutácii?

„Naozaj máme niekoľko prípadov nového variantu v geografickej oblasti Marseille,“ potvrdil profesor Philippe Colson, ktorý stojí na čele tímu, čo novú mutáciu objavil. „Pomenovali sme ho ‚variant IHU',“ povedal pre Daily Mail.

Nová mutácia bola doposiaľ zaznamenaná u 12 osôb, predpokladá sa, že do Európy sa dostal zo strednej Afriky. Prvým pacientom bol totiž zaočkovaný dospelý muž, ktorý sa práve vrátil z dovolenky v Kamerune a deň pred diagnostikovaním ochorenia COVID-19 pocítil mierne respiračné ťažkosti. Analýza genómu ukázala, že tento kmeň má 46 mutácií, no viac odhalí až detailnejší výskum.

„Je príliš skoro na to, aby sme špekulovali o virologických, epidemiologických či klinických vlastnostiach tohto variantu. Naše pozorovania však opäť raz potvrdili, že nástup nových variantov spoza hraníc a ich následné šírenie je nepredvídateľné a je veľmi ťažké mať ich pod kontrolou,“ napísali autori štúdie.

Lekár Sabaka: Čo sa dá čakať od nového variantu: Čítajte na ďalšej strane >>>

Infektológ z bratislavských Kramárov Peter Sabaka hovorí, že nový variant nemusí byť hneď aj nebezpečnejší ako doposiaľ známe mutácie. „Zatiaľ o ňom nemáme podrobnejšie informácie. Rôznych variantov bude veľa. Aj doposiaľ ich bolo veľa, ale vždy sa dokázali prejaviť len tie infekčnejšie,“ povedal odborník.

„Pokiaľ nebude nákazlivejší, tak sa nepresadí. Musel by byť infekčnejší ako omikron a to by dosiahol už veľmi ťažko, lebo omikron variant koronavírusu je jeden z najinfekčnejších variantov na planéte,“ doplnil Sabaka.

Ďalší variant z Afriky: Čítajte na ďalšej strane >>>

Podľa vedcov je nový variant geneticky odlišný od verzie B.1.640, ktorá sa zrejme objavila v septembri v Konžskej demokratickej republike. Podľa uskutočnených testov nesie nový variant mutáciu E484K, o ktorej sa predpokladá, že je odolnejšia proti vakcínam. Podľa odborníkov ide o vzdialeného „príbuzného“ omikronu, ktorý sa zrejme vyvinul zo staršieho variantu. Prvýkrát ho detegovali vo Francúzsku u muža, ktorý sa vrátil z dovolenky v Kamerune.

Prečítajte si tiež: