Legionella zabila už 14 ľudí, chorých sú stovky. Je v potrubí. Máme sa báť pustiť si sprchu?
27. 8. 2023, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:12)

V Poľsku zúri legionella. Vyžiadala si už sedem obetí. Počet nakazených stúpa a stále nie je jasné, odkiaľ sa choroba šíri.
Zdroj: ncheurope.com
Zdroj: stiebel-eltron.sk
Zdroj: ncheurope.com
Galéria k článku
Zdroj nákazy by ale mal byť niekde vo vodovodnej sieti. Legionella znepokojuje poľských epidemiológov. Počet mŕtvych za deň poskočil o dva. "Celkom zomrelo sedem nakazených ľudí, štyria muži a tri ženy," oznámil hlavný hygienik Krzysztof Saczka.
V súvislosti s nákazou v Poľsku reagoval aj slovenský Úrad verejného zdravotníctva a radí, čo robiť.
Čo sú vlastne legionelly a ako znížiť riziko nákazy?
Legionelly sú baktérie, ktoré sú všeobecne rozšírené vo vodných ekosystémoch v prírode. V umelom prostredí sa môžu tieto baktérie rozmnožovať hlavne pri nesprávnej údržbe vodovodných rozvodných systémov, a teda môžu predstavovať zdravotný problém. "Dnes je popísaných okolo 61 rôznych druhov baktérií rodu Legionella. Pri 26 druhoch sa zaznamenali kmene infikujúce ľudí. Najrizikovejšia je Legionella pneumophila," upozornil Úrad verejného zdravotníctva.
Baktérie rodu Legionella predstavujú zdravotné riziko najmä u starších osôb a osôb s oslabenou imunitou, u ktorých môže vyvolať ochorenie nazývané legionelóza. Väčšina zdravých ľudí s dostatočnou imunitou na to neochorie.
Legionelóza sa šíri vdýchnutím vodných aerosólov (mikroskopických kvapôčok vody) infikovaných touto baktériou.
Legionelóza je ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria z rodu Legionella a môže prebiehať v dvoch formách ako:
1. mierne ochorenie bez zápalu pľúc tzv. Pontiacka horúčka,
2. alebo život ohrozujúca pneumónia tzv. Legionárska choroba (viď sprievodná infografika).
Aká je prevencia a na čo si dať pozor? Čítajte na ďalšej strane...
Podmienky s teplotou medzi 25 °C – 45 °C sú ideálne na množenie legionell. Okrem toho, rast týchto baktérií podporujú aj slizy (biofilmy) a nečistoty na vnútorných povrchoch potrubí, tesnenia a spoje z gumy a z prírodných vlákien, ohrievače a zásobníky teplej vody, nádrže alebo cisterny na teplú či studenú vodu a podobne.
"Baktérie sa dostávajú do tela vdýchnutím kontaminovaných mikroskopických kvapôčok vody (aerosólov). Aerosóly obsahujúce baktérie sa najčastejšie vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkach, fontánach a v klimatizačných systémoch. Preto treba zabezpečiť, aby teplá voda dosahovala 50 až 55 °C a zaistiť v celom vodovodnom systéme jej cirkuláciu," uvádza úrad.
Dôležité je zabrániť stagnácii vody a odporúča sa zo spŕch aj kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané odpúšťať vodu raz týždenne. Vodu z takýchto miest sa odporúča nechať niekoľko minút tiecť; sprchové hlavice a vodovodné kohútiky treba udržiavať čisté a bez slizov, povlakov a usadenín (biofilmov).
Rozvody s teplou vodou by mali byť dostatočne izolované, aby nedochádzalo k ohrievaniu pitnej vody (hovorovo studená voda), ktorej odporúčaná teplota by mala byť v rozmedzí 8 až 12 °C.