Reklama

Respirátory sú oddnes lacnejšie: Pozrite, kto ich dokonca dostane zadarmo!

Reklama

Už oddnes by ste mali v lekárňach či obchodoch dostať lacnejšie respirátory. Začína platiť nulová DPH na masky FFP2 a FFP3 a to až do konca apríla. O koľko zlacnejú?

Dnešným dňom je možné začať uplatňovať nulovú sadzbu DPH na respirátory FFP 2 a FFP 3 na ochranu dýchacích orgánov, informuje ministerstvo financií.

„Reagujeme tým na stále pretrvávajúcu pandemickú situáciu. Naším cieľom je znížiť cenu respirátorov FFP 2 a FFP 3 pre všetkých spotrebiteľov a očakávame zvýšenie ochrany zdravia obyvateľstva. Táto nulová sadzba DPH bude platiť do 30. 4. 2021,“ uviedol rezort financií.

Niektoré obchodné reťazce pohotovo zareagovali a na sociálnych sieťach garantujúcenu 0,49 eura za kus. Podľa odborníkov ale veľké zlacnenie netreba očakávať.

„Poskytovatelia lekárenskej starostlivosti sú pripravení nulovú sadzbu DPH implementovať v súlade zo zákonom ihneď po nadobudnutí účinnosti. Je však potrebné podotknúť, že pri súčasnej trhovej cene respirátorov bude rozdiel v cene na úrovni 20 - 50 centov,“ informovala Slovenská lekárnická komora.

V Rakúsku ich rozdávajú zadarmo, u nás by ich mali zadarmo dávať pozitívne testovaným na koronavírus v mobilných odberových miestach. „Dal som príkaz na vyskladnenie pol milióna FFP2 respirátorov zo skladu Štátnych hmotných rezerv, aby sme ich mohli dávať ľuďom, ktorí budú pozitívne testovaní na antigénových odberných miestach. Každý by mal dostať tri kusy,“ potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) sú FFP masky nevyhnutnosť pre profesionálne skupiny, ktoré denne prichádzajú do kontaktu s nakazenými. Môže ísť o zdravotníkov, pracovníkov na odberných miestach či zamestnancov domovov dôchodcov. Odborníci ho však v istých situáciách odporúčajú aj bežnej populácii.

„Použitie FFP respirátorov možno odporučiť v situáciách s vyšším rizikom infekcie – ak sa človek ocitá v spoločnosti väčšieho počtu ľudí dlhší čas v uzavretom priestore,“ zdôraznil Marek Eliáš z Odboru komunikácie ÚVZ. Ako príklad možno uviesť dlhšiu cestu taxíkom či hromadnou dopravou alebo návštevu rušných predajní či služieb so zvýšeným pohybom osôb. „Zdôrazňujeme, že ak má respirátor výdychový ventil, musí byť naviac prekrytý chirurgickým rúškom,“ doplnil Eliáš.

Mohlo by vás zaujímať: