Kýchate a kašlete počas Vianoc? Môžete trpieť syndrómom vianočného stromčeka! O čo ide?
14. 12. 2024, 17:45

Zdroj: tasr
Vianoce sú za dverami a mnoho z nás čaká na ten správny moment, kedy začať so zdobením domácností vianočnými dekoráciami. Veľa ľudí pri zdobení pociťuje príznaky prechladnutia alebo chrípky. Pripisujú to zimnému počasiu alebo ochladeniu, avšak nie tomu, že by to mohlo spôsobiť práve zdobenie vianočného stromčeka. Odborníci skúmali živé stromčeky s dekoráciami a prišli na prekvapivý fakt – ide o príčinu mnohých alergických reakcií.

Zdroj: profimedia, dreviny.sk, anc

Zdroj: Instagram

Zdroj: https://sk.pinterest.com/jacksonsnursery/_created/
Galéria k článku
Syndróm vianočného stromčeka znie trochu tajomne. Nie je to alergia na Vianoce, ale ide o typ alergickej reakcie organizmu na vianočné stromčeky alebo ozdoby. Tento typ alergie spôsobujú najmä živé vianočné stromčeky, ktoré majú na sebe v priemere až 50 rôznych druhov plesní, roztoče, peľ a iné alergény.
Pozor by si mali dávať najmä alergici a astmatici, u ktorých sa môže práve kúpou živého stromčeka skomplikovať ich ochorenie. Astmatici môžu dostať záchvat, pri ktorom sa im zúžia dýchacie cesty, a tým nastane problém s dýchaním až sipot. Medzi hlavné príznaky syndrómu vianočného stromčeka patria tečenie hlienu z nosa, kašeľ, pocit škrabania v hrdle, slzenie a pálenie očí, svrbenie očí a nosa, vyrážky aj dýchavičnosť.
Anketa
Máte doma živý či umelý vianočný stromček?
Hlasovanie bolo ukončené
Stromček najprv osprchujte
Ak viete, že trpíte alergiami alebo astmou, poprípade ste tieto príznaky syndrómu spozorovali na sebe, tak odborníci odporúčajú vyhnúť sa živým vianočným stromčekom. Trpíte alergiou na peľ? V tom prípade by ihličnany u vás nemali spôsobovať alergie, pretože citlivosť na ich peľ je vzácna. Borovica je však častejším alergénom ako jedľa či smrek. Viete sa vyhnúť problémom so živým vianočným stromčekom aj tak, že vykonáte hygienické opatrenia predtým, ako stromček umiestnite do domácnosti.
„Odporúča sa stromček umyť vodou pomocou hadice. Pri takomto umývaní sa totiž zbavíte množstva peľu, plesní, nečistôt a roztočov, ktoré živé stromčeky v sebe ukrývajú. Po umytí by ste ho mali nechať vyschnúť v chladnejšej miestnosti s nízkou vlhkosťou. Práve plesne milujú teplo a vlhko a po určitom čase v takomto prostredí sa znásobia. Pri zdobení netreba zabúdať na použitie rukavíc, aby ste sa vyhli kožným reakciám, pretože na živých stromčekoch pri zdobení môžete prísť do kontaktu s miazgou (najmä na borovici a smreku), ktorá obsahuje látku podobnú jedovatému brečtanu a spôsobuje kožnú vyrážku. Po dokončení zdobenia by ste sa mali prezliecť a poriadne vyprať oblečenie, v ktorom ste zdobili,“ radí farmaceutka z Dr.Max v Žiline Martina Beniačová.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Alergickí môžete byť aj na vianočné vône! Ktoré sú vhodné pre alergikov? »»»
Alergia na vianočné vône
Alergické reakcie môžu spôsobiť aj vianočné sviečky, vonné tyčinky a iné parfumované veci. V prvom rade sa treba vyhnúť vôňam, ktoré viete, že vám prekážajú, alebo ste na ne alergickí, aby ste si zbytočne nevyvolali alergickú reakciu.
V prípade astmatikov platí v podstate to isté – je potrebné vyhnúť sa iritačným vonným látkam, ktoré by mohli vyvolať astmatický záchvat. Dávajte pozor na horiace vonné sviečky a tyčinky, ktoré pri horení uvoľňujú jemné častice a znečisťujúce látky, ktoré môžu zhoršiť symptómy alergie alebo astmy.
„Vonné tyčinky sú pre astmatikov nebezpečnejšie, pretože uvoľňujú viac ako stonásobne väčší počet malých častíc do vzduchu ako sviečky, a práve tie jemné častice by mohli vyvolať záchvat,“ vysvetľuje farmaceutka. Vonné sviečky obsahujú syntetické vône a chemikálie – môžu vyvolať alergické reakcie, ktoré sa nemusia prejaviť hneď, ale u niekoho až o pár dní.
Prejavuje sa to ako bolesť hlavy, dýchavičnosť, kýchanie, tečenie z nosa. Bežné sviečky sú vyrobené z parafínu, čo je výrobok z ropy, ktorý pri horení uvoľňuje škodlivé látky. Odborníci odporúčajú voliť sviečky vyrobené z prírodných materiálov ako včelí a sójový vosk.
Ktoré sú vhodné pre alergikov? Odpoveď na ďalšej strane »»»
Vhodné vône pre alergikov
Mnohí ľudia si škoricu a klinčeky spájajú s pocitom blížiacich sa Vianoc. Pomaly každá vianočná sviečka či vonná tyčinka má v sebe vôňu škorice. Vedeli ste, že je to jeden z najčastejších alergénov, čo sa týka alergie na vône? Vonné látky vo veľkej miere pri kontakte s pokožkou vedia vyvolať alergickú reakciu v podobe dermatitídy.
Takýto typ alergickej reakcie sa nazýva kontaktná dermatitída a prejavuje sa svrbením, opuchom, začervenaním až pľuzgiermi na pokožke. U niekoho sa takáto reakcia môže objaviť až o niekoľko dní po kontakte s alergénom.
Medzi najčastejšie vonné alergény patria škoricový aldehyd, škoricový alkohol, amylškoricový aldehyd, eugenol, isoeugenol, gerianol, hydroxycitronellal. Tieto vonné látky sa pridávajú do mnohých produktov, pretože majú príjemnú vôňu a v niektorých maskujú zápach iných látok.
„Ak trpíte alergiou a viete, že vám tieto vonné alergény nerobia dobre, tak by ste sa mali vyhnúť kontaktu so škoricou, s klinčekmi, citrusmi a kôrou z nich, ktoré by vám mohli vyvolať problémy. Rastlinné silice, ktoré sa môžu používať na astmu, sú napríklad cyprusová, eukalyptová, tymianová alebo yzopová silica. Všetky tieto silice sa odporúčajú inhalovať a majú protizápalový efekt na horné dýchacie cesty a astmu,“ radí na záver Martina Beniačová.