KUPUJETE PREKROJENÝ MELÓN? Chyba. Keď si prečítate toto, už to nespravíte! Netušíte, čo hrozí!
8. 7. 2024, 20:54

Sladký, voňavý, plný vitamínov a tekutiny, ktorá sa v lete náramne hodí. Tak by sme v skratke opísali melón. Táto letná pochúťka však môže byť pri nesprávnom skladovaní zdraviu nebezpečná. Hrozí riziko nákazy!
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/373587731605596048/
Zdroj: Pexels
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
V lete sa môžeme nielen zo zmrzliny, nedostatočne tepelne spracovaného mäsa alebo v niektorých prípadoch z vody nakaziť salmonelózou, listeriózou alebo inou črevnou infekciou. Rizikom je aj melón a drobné mäkké ovocie ako sú jahody, maliny či nektárinky.
„Áno, ak nevhodne, napríklad na svetle alebo pri nesprávnej teplote skladujeme háklivé ovocie, môžeme prispieť k rýchlejšiemu množeniu všadeprítomných baktérií a plesní,“ potvrdil Adrián Doboly, odborník na imunity z biotechnologického laboratória Natures. „Baktérie ako sú salmonella alebo E.coli sa pri vhodných podmienkach množia geometrickým radom a v priebehu niekoľkých hodín dokážu premoriť nakazenú potravinu.“
Kým dozretý melón je plný vitamínov, vody a antioxidantov, nesprávne skladovaný melón je časovanou bombou pre zdravie. Zvýšené riziko hrozí najmä vtedy, ak v obchode kupujeme prekrojený melón, ktorý nebol skladovaný v chladničke. Ideálne je preto kúpiť celý, doma ho hneď umyť a odložiť do chladničky, kde vydrží nenakrájaný 4 dni. Po načatí ho treba skonzumovať do dvoch dní. Pokiaľ si melón radi beriete so sebou na výlet nakrájaný v krabičke, mali by ste ho zjesť do štyroch hodín.
Čo sa môže stať? Čítajte na ďalšej strane...
Dužina melónu má prirodzene nízke pH, čo znamená, že praje rozmnožovaniu sa choroboplodných zárodkov. Ak sa tak stane, nestačí odkrojiť viditeľne hnilobou alebo inou skazou napadnutú časť a zvyšok melónu zjesť. Nie je to bezpečné. „Ak na mäkkom ovocí vidíme hnilobu alebo pleseň, vhodnejšie je rozlúčiť sa s celým kusom, pretože baktérie a plesne sú prítomné v dužine podstatne hlbšie, než je vidno na reze,“ upozorňuje Doboly.
Baktérie salmonella a E.coli tvoria v črevách toxíny. Prejavmi sú bolesti brucha, hnačka, vracanie, horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť. „Ak prežívame podobné prejavy, obvykle hovoríme, že máme črevnú chrípku, ale s väčšou pravdepodobnosťou sa jedná o nákazu jednej z uvedených baktérií. Najviac ohrozené sú malé deti, seniori (nakoľko u nich rýchlo dochádza k dehydratácii) a osoby s oslabenou imunitou,“ pokračuje odborník.
Toxické plesne nielen na ovocí. Viac...
Ešte závažnejšia je potravinová otrava mykotoxínmi, teda toxínmi, ktoré sú tvorené plesňami. Postihuje totiž viac orgánov a účinky toxínov môžu byť dlhodobé. Akútna intoxikácia môže dokonca vyžadovať hospitalizáciu!
„Rôzne plesne tvoria rôzne toxíny, ktorých účinky sú karcinogénne (podporujú tvorbu rakoviny), teratogénne (poškodzujú plod a spôsobujú vývinové poruchy), mutagénne (poškodzujú alebo pôsobia na mutáciu DNA v bunkách) a tiež môžu narúšať hormonálnu rovnováhu,“ priblížil Doboly.
Dodal, že dlhodobá mierna expozícia mykotoxínom sa síce nemusí prejavovať akútnymi symptómami, ale vedie k rôznym chronickým ochoreniam, napríklad k poškodeniu imunitného systému alebo k onkologickým ochoreniam.
Ak máte chuť na melón, radšej ho kúpte v celku alebo požiadajte, aby celý melón v predajni či na trhu prekrojili priamo pred vami. Ak je celý melón priveľký, môžete sa rozdeliť v rámci rodiny, so susedmi či kolegami. Po rozkrojení ho nezabudnite dať hneď do chladničky.