Krízové opatrenia kvôli smrtiacemu vírusu na Slovensku: Pripravte sa na tieto kontroly!
27. 1. 2020, 18:00

Každým dňom stúpa počet nakazených aj mŕtvych na nový koronavírus. Prvé potvrdené prípady sú už aj v Európe. Krízový štáb na Slovensku preto prijal viaceré opatrenia proti šíreniu epidémie. Vykonajú cvičenia na letisku aj hraničných priechodoch. Národné laboratórium dostane špičkový prístroj na odhalenie nákazy. Koho budú kontrolovať?
Zdroj: Tony Štefunko
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Tony Štefunko
Galéria k článku
Premiér Peter Pellegrini ako dočasný minister zdravotníctva v pondelok zasadol s odborníkmi z Úradu verejeného zdravotníctva (ÚVZ). Dohodli sa, ako budú postupovať v krízovej situácii, ak sa u nás objaví Nový koronavírus. Prijali viaceré opatrenia.
Premiér požiada ministerstvo dopravy, aby sa na bratislavskom letisku vykonali cvičenia, vďaka ktorým zachytia nakazeného pacienta priamo pri príchode do Bratislavy.
„Letisko disponuje jasným manuálom, ako má pokračovať. Požiadal som, aby sme vykonali cvičenie, aby sme aktivovali a preskúšali celý tento systém," konštatoval premiér.
V prípade ohrozenia vírusom zvážia, že prichádzajúcim budú merať teplotu či iné telesné ukazovatele. Pri podozrení môže skončiť v infekčnej miestnosti. Previerku vykonajú aj na dvoch hraničných priedhodoch, v Čiernej nad Tisou a Vyšnom Nemeckom.
Zároveň zapoja nemocnice po celom Slovensku. Zdravotníci dostávajú metodické pokyny k tomu, ako sa zachovať v prípade výskytu vírusu.
Slovenskí epidemiológovia len minulý týždeň testovali tri podozrivé prípady nákazy Slovákov. Zatiaľ ich museli posielať laboratóriu do Berlína, kde ich nepotvrdili. Ministerstvo zdravotníctva však včera uvoľnilo 400-tisíc eur na nákup nového prístroja.
„Slovenská republika už bude schopná od budúceho týždňa sama vo svojom štátnom laboratóriu na Úrade verejného zdravotníctva vedieť potvrdiť výskyt tohto ochorenia," komentoval premiér.
Naši epidemiológovia zatiaľ situáciu podrobne monitorujú, aby eliminovali prípadnú epidémiu. „Nevieme vylúčiť, že sa takýto prípad objaví aj na Slovensku. Veľmi ťažko odhadnúť, ako sa vírus bude správať. Za posledné dni stúpajú prípady nakazených aj úmrtí,“ povedal hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas.
Situáciu zhoršuje fakt, že sa definitívne prenáša z človeka na človeka. Šíriť sa môže aj počas inkubačnej doby, keď nakazený ešte nevie, že je chorý. Tá môže trvať až 14 dní.
Ako zistíte, že ste chytili vírus
Treba si všímať príznaky podobné chrípke ako sú horúčka, kašeľ či dýchacie problémy. Zároveň však treba zhodnotiť, či ste za posledné dva týždne navštívili postihnutú oblasť alebo prišli do kontaktu s nakazeným. V prevencii pomôže očkovanie proti chrípke, títo ľudia ľahšie odolávajú aj iným vírusom.