FOTO Kriminalista Snopko o brutálnej vražde Eriky (†46): Skutočne ju mohlo TOTO zachrániť?
4. 1. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:46)
Slovenskom otriasla v novom roku brutálna vražda bývalej zdravotnej sestričky Eriky († 46) z Michaloviec, ktorú páchateľ dobodal priamo na ulici. Aj keď si polícia zatiaľ necháva detaily pre seba, bývalý kriminalista Matej Snopko nášmu denníku prezradil, čo mohlo byť motívom tejto brutálnej vraždy.
Zdroj: Facebook/E.O.
Zdroj: facebook/E.O.
Zdroj: facebook/E.O.
Galéria k článku
Slovensko, no najmä Michalovčania, budú na začiatok nového roka 2023 spomínať s hrôzou v očiach. Dobodané telo sestričky Eriky († 46) objavila skoro ráno náhodná okoloidúca, ktorá okamžite zalarmovala záchranku. Pomoci jej však už nebolo.
Obrovská tragédia sa odohrala o šiestej hodine ráno a posledné minúty ženy zachytila kamera. Na záberoch vidieť, ako pred páchateľom uniká a hlasno kričí o pomoc. Muža polícia vypátrala až v utorok, deň po tragédii.

Zdroj: TikTok / @denismichalco
Poznala obeť svojho páchateľa?
Keďže bližšie informácie polícia k útoku nezverejnila, podľa kriminalistu Mateja Snopka prichádza do úvahy viacero motívov. „V tomto prípade ide o veľmi agresívny útok. Jednou z príčin môže byť osobný konflikt, keď sa vystupňuje taká negatívna emócia, že páchateľ zaútočí na obeť nožom,“ hovorí kriminalista, pričom nevylučuje, že Erika sa mohla s páchateľom poznať. „Ďalej to môže byť využitie noža ako zbrane pri získaní cudzieho majetku a peňazí násilím. Sú známe aj sexuálne prípady, keď devianta útok nožom vzrušuje,“ hovorí.
Páchateľ mohol byť aj pod vplyvom drog alebo v patickej opitosti. „To je stav, keď si neuvedomujete, čo robíte. Čiže vás po požití alkoholu jednoducho vypne a vy sa zobudíte v cele predbežného zadržania a policajti vám povedia, že ste niekoho zabili a vy sa tomu čudujete,“ hovorí kriminalista a pripomína, že pokiaľ nepoznáme detaily prípadu, môžeme iba hádať, čo sa v osudné ráno skutočne stalo, keďže kriminálnych verzií môže byť viac.
Kričím, no nikto mi nepomôže...
Ako bolo počuť na videozázname, ktorý sa po tragédii začal šíriť sociálnymi sieťami, žena začala okamžite volať o pomoc. Jej krik však nepočul nikto. Kriminalista upozorňuje, že volanie o pomoc sa nám môže v niektorých prípadoch aj vypomstiť. „Ak začneme kričať, môžeme tým popohnať páchateľa, aby nás umlčal. V inom prípade môže však krik páchateľa odplašiť,“ hovorí Snopko. „Dnes sa nájdu aj takí ľudia, ktorí aj keď počujú, že niekto volá o pomoc, nie vždy mu aj pomôžu. Polícia raz robila taký experiment, že obete kričali na ulici najskôr o pomoc, a potom, že horí. Na pomoc im neprišiel takmer nikto, no na horí sa pohli takmer všetci,“ hovorí príklad z praxe.
V prípade, ak sa vraciate po ulici domov a ste sám alebo sama, treba neustále kontrolovať naše okolie a či vás niekto nesleduje. „Kebyže si napríklad zavolá taxík, tak sa toto nestane,“ dodáva kriminalista.