Reklama

Veľká dôchodková reforma: Naše penzie čakajú 4 ZÁSADNÉ ZMENY! Odkaz analytikov vás ŠOKUJE!

Reklama

Dlho očakávaná a potrebná dôchodková reforma, ktorú tento týždeň schválila vláda, prináša viacero zmien a noviniek. Novela obsahuje zavedenie dôchodkového automatu, možnosť odísť do penzie po 40 rokoch práce aj rodičovský dôchodok. Analytikom sa však podoba, ktorú presadzuje minister práce, tak celkom nepozdáva. Pre mladých majú jednu dôležitú radu.

Prvou novinkou je rodičovský bonus. Časť odvodov pracujúcich detí by dostávali ich rodičia na dôchodku. Výška odvodu bude 1,5 percenta z hrubej mzdy dieťaťa, resp. vymeriavacieho základu na každého rodiča. Pri plate 1 000 eur v hrubom mesačne bude môcť pracujúce dieťa zvýšiť každému rodičovi penziu o 15 eur mesačne. Vychádzať sa však bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Pracujúcim deťom sa odvody nezvýšia a prispievanie na rodičovský bonus bude dobrovoľné. Podľa analytikov toto opatrenie nemá vo svete obdobu, navyše je diskriminačné. „Opatrenie porušuje princíp solidarity napríklad voči ľuďom, ktorých deti pracujú v zahraničí, prípadne pracujú ako vojaci a policajti, prípadne deti umreli alebo nie z vlastného rozhodnutia nemohli mať deti,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik.

Podľa ďalšieho analytika rodičovský bonus nerieši udržateľnosť dôchodkového systému. „Pri prvom pilieri je hlavným problémom dlhodobá finančná neudržateľnosť. Na tú odpovedá návrh reformy spomalením rastu dôchodkovej hodnoty, čo je nevyhnutný a jasne pozitívny krok k udržateľnosti systému do budúcnosti. Jeho efekt však likviduje rodičovský bonus, ktorý aj po znížení výšky odvodu bude stáť v priemere okolo 0,4 % HDP každý jeden rok. To znamená dodatočnú približne 380-miliónovú dieru v štátnom rozpočte,“ kritizuje Marián Búlik, finančný analytik z OVB Allfinanz Slovensko.

Rodičovský bonus zároveň podľa neho neprispeje k dosiahnutiu zamýšľaného cieľa, ktorým je zvýšenie miery pôrodnosti. „Žiadne skratky v podobe finančnej motivácie k vyššej pôrodnosti nefungujú, čo sa mnohokrát potvrdilo. Ak to zhrniem, rodičovský bonus je nástroj, ktorý nielen nemá šancu splniť svoj proklamovaný účel, ale Slovensku zbytočne zhorší udržateľnosť prvého piliera,“ dodáva analytik Búlik.

Anketa

Sporíte si na dôchodok?

Druhou zmenou v reforme je opätovné obnovenie spôsobu určovania dôchodkového veku v závislosti od rastu strednej dĺžky života. Podľa Ovčarika toto opatrenie na rozdiel od rodičovského bonusu pomôže zlepšiť udržateľnosť dôchodkového systému. „Horná hranica 64 rokov, ktorú máme aktuálne na Slovensku, je jedna z najnižších v EÚ a bezpochyby ide o dôchodkový strop, ktorý si ekonomika nebude môcť v budúcnosti dovoliť vzhľadom na nepriaznivý demografický vývoj,“ tvrdí. Napríklad v Holandsku je horná hranica 68 rokov, v Dánsku 67 rokov, vo Švédsku v prípade mužov 66 rokov.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Ďalšie dve zmeny v dôchodkoch a dôležitá RADA PRE VŠETKÝCH MLADÝCH ĽUDÍ »»»

Tretia zmena rieši predčasný starobný dôchodok po odpracovaní 40 rokov. „Toto opatrenie je dôležité v kontexte naviazania dôchodkového veku na strednú dĺžku života, pretože aj keď sa dôchodkový vek bude postupne posúvať, ostáva možnosť do dôchodku odísť aj predčasne. Samozrejme, daňou je znížený dôchodok, podobne ako to poznáme už dnes,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik. Aktuálne má nárok na predčasný starobný dôchodok poistenec, ak mu chýbajú najviac dva roky do dovŕšenia penzijného veku.

Poslednou zásadnou zmenou je korekcia aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Toto opatrenie bude mať za následok postupné spomaľovanie tempa nárastu dôchodku z prvého piliera. „Nebude už naviazané na koeficient nárastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale tento koeficient sa bude každý rok znižovať tak, že koeficient sa upraví a použije sa pri výpočte dôchodku len 95 % z tejto hodnoty. Inými slovami to znamená, že pre mladých ľudí, ktorí dnes skončili školu, bude ich budúci dôchodok vyplácaný z prvého piliera nižší oproti súčasne nastavenému systému približne o desať percent,“ vysvetľuje Ovčarik.

Analytici upozorňujú, že zmeny schválené v súčasnosti sa najviac dotknú mladých ľudí, ktorí dnes ukončili školu alebo len nedávno začali pracovať. Pre nich majú dôležitú radu. „Mladí ľudia majú dostatok času, aby sa na dôchodok pripravili, nastavili si druhý a prípadne aj tretí pilier a postupne si na dôchodok šetrili aj v dobrovoľných schémach, ktoré môžeme vnímať ako štvrtý dôchodkový pilier. To je jediná cesta, ako si zabezpečia lepšiu penziu. Začať však musia už dnes,“ upozorňuje Ovčarik.

Novelu ešte musí schváliť parlament. Nie sú vylúčené zmeny, keďže výhrady majú všetci koaliční partneri.

Mohlo by vás zaujímať:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.