Reklama

Krajčímu unikol z ministerstva zásadný dokument: Podľa neho je Slovensko V KRITICKEJ SITUÁCII!

Dokument unikol z ministerstva skôr než ho Krajčí stihol predstaviť verejnosti.

Zdroj: Jaroslav Novák

Reklama

Do tretice všetko dobré? Slovensko má v poradí už tretí scenár pravidiel, ako sa má riadiť život v krajine v závislosti od vývoja pandemickej situácie. Dokument unikol do médií ešte skôr, ako ho minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) stihol oficiálne predstaviť verejnosti. Ak by sme sa ním riadili už dnes, krajina by bola v tvrdom lockdowne!

Prvý pandemický plán predstavilo ministerstvo zdravotníctva ešte v auguste. V praxi sa však aj tak opatrenia menili a prijímali po rozhodnutiach ústredného krízového štábu a neskôr podľa odporúčaní pandemickej komisie. V novembri potom predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), aby pripravil nový súbor opatrení. Jeho Semafor zdravia odporúčal sprísňovať a uvoľňovať opatrenia individuálne v regiónoch. Súbežne s ním vypracovalo ďalší plán aj ministerstvo zdravotníctva. Odborníci vtedy navrhli, aby sa z oboch scenárov vybralo to najlepšie a zakotvilo v jednom semafore.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sulík pochválil Krajčího za nový covid automat: Ľudia budú vedieť, čo ich čaká

    Ten sa už, zdá sa, rysuje na ministerstve zdravotníctva. Podrobnosti Krajčího automatu zverejnili v pondelok Aktuality.sk a Denník N skôr, ako ho minister stihol predstaviť verejnosti. Má sedem úrovní, odstupňovaných podľa farieb od zelenej po čiernu.

    Ak by sme sa ním riadili dnes, Slovensko by bolo v najkritickejšej čiernej fáze. Potvrdilo to ešte v piatok ministerstvo zdravotníctva po rokovaní pandemickej komisie. „Napĺňajú sa limity na IV. stupeň varovania. Priemerný počet prípadov ostatné 3 dni prekračuje 5 000. Úmrtnosť v nemocnici prekračuje 20 %,“ informoval rezort v tlačovej správe.

    V praxi by to znamenalo, že má platiť zákaz vychádzania s výnimkami, do školy by mali chodiť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry, ako zdravotníci, policajti, hasiči či štátni zamestnanci. Zatvorené by mali byť všetky obchody okrem potravín a drogérií, zakázané by mali byť aj všetky bohoslužby, ale aj lyžovačky.

    O každom prechode do ďalšej fázy a sprísňovaní opatrení rozhodujú tri základné kritériá: Priemerný počet nových prípadov za 7 dní, počet hospitalizovaných pacientov a reprodukčné číslo, ktoré ukazuje, ako rýchlo sa vírus šíri. Ak aspoň dva z troch indikátorov dosiahnu stanovené limity, tak celá krajina prechádza do vyššieho stupňa rizika a bude sa riadiť celoplošnými opatreniami. Kritériá sa majú prehodnocovať vždy vo štvrtok, sprísnenie opatrení bude možné od nasledujúceho pondelka.

    Naopak, k uvoľňovaniu opatrení bude dochádzať pomalšie. Potrebné bude dosiahnuť všetky tri kritériá a zjemnenie môže prísť až po 14 dňoch, od prehodnotenia situácie.

    Ak sa situácia na celom Slovensku zlepší, bude možné prijímať aj regionálne opatrenia. Hranicou je priemerný denný prírastok 1000 nových prípadov za 7 dní, reprodukčné číslo na úrovni 1,1 a maximálne 1500 počet hospitalizovaných pacientov. Pritom v pondelok sme mali až 2230 hospitalizovaných, čo je najviac od vypuknutia pandémie.

    Čítajte ďalej: Čo si o Krajčího pláne myslí Sulík >>

    Za nový automat Krajčího pochválil aj minister hospodárstva Sulík. Vyzdvihol najmä možnosť prijímania regionálnych opatrení, ktoré navrhoval vo vlastnom semafore. „Chcem oceniť, že minister zdravotníctva predložil plán logický a predvídateľný. Podľa ktorého budeme postupovať. Obyvatelia v regiónoch budú vopred vedieť, čo nastane, keď sa epidemická situácia zlepší a čo ich čaká, keď sa bude situácia zhoršovať,” vyhlásil Sulík po pondelkovom rokovaní vlády.

    Zatiaľ ide o pracovnú verziu automatu, preto je možné, že niektoré veci sa ešte zmenia. „V stredu by tento covid automat aj spolu s ďalšími opatreniami, ktoré začnú platiť od pondelka 21. decembra, mala schváliť vláda,” uviedol minister Krajčí. Nový semafor má začať platiť po lockdowne.

    Je dobré mať plán, no v dnešnej situácii potrebuje Slovensko razantnú odpoveď na zlú situáciu, pripomína odborník. „Keď sa pozriete, v akej farbe by sme boli, tak takmer celé Slovensko je už v tých najčervenších a najčernejších číslach a mal by platiť pomerne silný zákaz vychádzania. Dva, tri týždne máme opatrenia, ktoré nepomáhajú. V situácii, v ktorej sa teraz nachádzame, semafor nie je až taká priorita. Skôr by sme sa mali sústrediť na to, ako teraz znížiť počty nakazených,“ zhodnotil analytik Martin Smatana, ktorý je súčasťou iniciatívy Veda pomáha.

    Krajčí dodal, že okrem nového automatu by v stredu vláda mala schváliť aj prísnejšie opatrenia. „Sprísnenie sa nebude týkať len zatvorenia obchodných prevádzok, ale v hre je aj zákaz vychádzania s výnimkami, ktoré došpecifikujeme,” povedal minister zdravotníctva.

    Prečítajte si tiež: