Reklama

Krajčí povolil nový liek proti COVID-u: Ľudia ho v eufórii kupovali v prípravkoch pre zvieratá!

Minister zdravotníctva Marek Krajčí  udelil povolenie pre neregistrovaný liek Ivermectin. Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka.

Zdroj: Dano Veselský

Reklama

Lekári na Slovensku dostali do rúk nové liečivo na boj proti ochoreniu COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil povolenie pre neregistrovaný liek Ivermectin. Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka. 

Na Ministerstvo zdravotníctva SR bola 26. januára doručená žiadosť hlavného odborníka pre infektológiu MZ SR prof. MUDr. Ivana Schrétera, CSc. o skupinové povolenie neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení v Slovenskej republike.

„Ministerstvo zdravotníctva vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie 6 mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie. Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najčastejšie chyby pri užívaní liekov: Nerobíte ich aj vy?!

    Ivermectin je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Podporuje to narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podania z centier a krajín z celého sveta. Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

    Niektorí odborníci sú však voči nemu skeptickí.  „Okolo ivermectinu je nezdravá eufória. Má limitované dáta, ktoré sú ale pomerne dobré,“ povedal infektológ Pavol Jarčuška. Uviedol, že štúdie preukázali jeho efekt, a to pri znížení výpadku chuti a čuchu a znížení kašľa. Išlo však o veľmi malú štúdiu na 12 pacientoch. Už v najbližších dňoch by sa mal začať podávať pacientom s ťažkým priebehom. Pri nich je však najmenej preskúmaný. „Ale keď človek nemá nádej, dá si všetko,“ dodal Jarčuška. 

    Keď sa o týchto pozitívnych výsledkoch dozvedeli Slováci, chceli ho zohnať za každú cenu. Registrovaný u nás ešte nebol, tak vo veľkom skupovali veterninárne lieky, ktoré ho obsahujú. Tie sú však podľa Jarčušku pre pacientov oveľa nebezpečnejšie ako prospešné. „Hneď po schválení bude k dispozícii, údajne je už niekde na hranici ivermektín, ktorý je určený na humánne použitie,“ dodal infektológ.

    Verejnosť sa snaží upokojiť aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). „Je potrebné riadiť sa pokynmi lekára a nekupovať si lieky na základe článkov z internetu. Aj registrované lieky na COVID-19, aj lieky, ktoré sa používajú na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva, sú určené pre hospitalizovaných pacientov a nie na samoliečbu. Ak sa liečite v domácom prostredí, symptomatickú liečbu konzultujte s ošetrujúcim lekárom alebo s lekárnikom,“ upozornil ústav.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.