Do systému Safety Gate Rapex - systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch, tieto výrobky nahlásili kontrolné orgány v Taliansku, Nemecku, vo Švédsku a v Maďarsku. Informoval o tom odbor komunikácie ÚVZ SR. Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku, upozornil ÚVZ.

ŠKODLIVÉ KOZMETICKÉ VÝROBKY SI POZRITE V »GALÉRII«

Ide o sprchové gély, šampóny, parfumy, dezodoranty, vodu po holení, telové mlieka, tekuté mydlá, kondicionéry, gél na vlasy a ďalšiu kozmetiku od rôznych obľúbených značiek ako napríklad Nivea, Adidas, Palmolive, Pantene, Schwarzkopf, L'OREAL, a tak ďalej .

V desiatkach výrobkov od rôznych značiek našli zakázanú látku butylphenyl methylpropional. Je to látka syntetického pôvodu, ktorá je bezfarebná, číra alebo jemne nažltnutá kvapalina. Vo voľnej prírode sa bežne nevyskytuje. Nebezpečenstvom je, že táto látka je radená medzi karcinogénne, mutagénne a dokonca toxické pre reprodukciu.

V jednom výrobku: Taryak cream beauty & freckle – krém na zosvetlenie pokožky od značky AQSA Cosmetics - bola zistená prítomnosť ortuti (6 480 mg/kg), čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. „Ortuť sa hromadí v tele a môže spôsobiť poškodenie obličiek, mozgu, nervového systému, môže mať vplyv aj na reprodukciu.,“ informujú hygienici.

Prečítajte si tiež: