Do systému Safety Gate Rapex - systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch - ich nahlásili kontrolné orgány v Taliansku, vo Francúzsku, Švédsku, v Maďarsku a Nemecku. TASR o tom informoval odbor komunikácie ÚVZ SR.

FOTKY ŠKODLIVEJ KOZMETIKY SI POZRITE V »GALÉRII«

Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku, upozornil ÚVZ. Vo väčšine z nich objavili prítomnosť látky butylphenyl methylpropional, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Je to látka syntetického pôvodu, ktorá je bezfarebná, číra alebo jemne nažltnutá kvapalina. Vo voľnej prírode sa bežne nevyskytuje. Nebezpečenstvom je, že táto látka je radená medzi karcinogénne, mutagénne a dokonca toxické pre reprodukciu.

Ide o sprchové gély, šampóny, parfumy, dezodoranty, vody po holení, telové mlieka, tekuté mydlá, kondicionéry, tužidlá na vlasy a ďalšiu kozmetiku od rôznych obľúbených značiek, ako napríklad Dove, Palmolive, Pantene, Sunsilk, L'OREAL a tak ďalej.

V ďalších dvoch výrobkoch Bravia Unifying Body Oil – telový olej na zosvetlenie pokožky a Bravia Unifying Body Lotion – telové mlieko na zosvetlenie pokožky od značky Gandour našli látku hydroquinone. „Vyššie uvedené výrobky na zosvetlenie pokožky obsahujú látku hydroquinone, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Hydrochinón môže spôsobiť alergickú kontaktnú dermatitídu," varuje ÚVZ.

V balzame na pery našli inú zakázanú látku! Viac sa dozviete na ďalšej strane »»»