Koronavírus na vás preskočí za sekundy, 15 minút je mýtus: TOTO je kľúčové, hovorí odborník!
30. 1. 2021, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:53)

Zdroj: Milan Kapustaň/Tasr
Český imunológ Zdeněk Hel upozorňuje, že chrániť sa proti koronavírusu je nesmierne komplikované. Situáciu zhoršuje aj britská mutácia, ktorá sa začína šíriť vo veľkom. Vyvracia mýtus, že covidom sa človek nakazí až po 15 minútach s infikovaným.
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Henrich Mišoviè
Zdroj: Ronald Zak
Galéria k článku
Český imunológ, biochemik a profesor patológie Zdeněk Hel pôsobí v USA a v Česku spolu s ďalšími odborníkmi založil Iniciatívu Sníh, ktorá pracuje na zmiernení dopadov pandémie. Upozorňuje na mýtus o bezpečných 15 minútach. „Je tu mýtus, že človek sa nakazí za 15 minút. To je úplný nezmysel. Vírusom sa môžete nakaziť za pár sekúnd,“ potvrdil pre český portál iDnes.cz.
„Vírusu je v princípe jedno, či ste boli s infikovaným v kontakte 15 minút alebo pár sekúnd. Pokiaľ na vás niekto dýchne veľkú dávku, ktorá sa vám dostane do nosa na sliznicu, vírus má šancu infikovať bunky a začne sa množiť. Buď ste rezistentný a máte šancu neochorieť, alebo nie ste rezistentný a chorobu dostanete," vysvetlil Hel.

Vírus sa prenáša aerosólom a mikrokvapôčkami, to znamená vzduchom. Prirovnáva to k fajčiarskemu dymu. „Predstavte si, že niekto fajčí. Keď idete okolo neho, cítite dym. Tým istým spôsobom sa správa aj vírus," priblížil.
Imunológ Hel ľuďom odporúča vyhnúť sa cestovaniu v hromadnej doprave, vozeniu sa vo výťahu ale aj priamemu stretu s neznámymi na ulici. Všade, kam idete, si chráňte nos a ústa maskou.
Sú prípady, kedy aj pri kontakte s nakazeným ľudia neochoreli na covid-19. Podľa imunológa to záleží od individuálnej rezistencie človeka, kde existuje viacero faktorov. Odolnosť na koronavírus môžete získať aj po prekonaní ochorenia či očkovaní.
Rúška aj respirátory sú do istej miery účinnou ochranou. Nezáleží ani tak na materiáli, ale skôr na tom, ako priliehajú k tvári. Vírus neprechádza cez látku, ale dokáže prejsť cez medzery medzi rúškom a tvárou. Práve to je dôvod, prečo respirátory chránia oveľa účinnejšie.
V niektorých krajinách zaviedli pravidlo, že v autobusoch, vlakoch či v obchodoch musia mať ľudia len respirátor s filtračnou triedou FFP2. V Rakúsku toto nariadenie platí od pondelka 25. januára. Tamojšie reťazce na to zareagovali vskutku prekvapivo. Budú ich zákazníkom rozdávať zadarmo.
Aj na Slovensku minister Marek Krajčí vyzval občanov, aby si zadovážili respirátory. Sú efektívnejšie ako látkové rúška. Okamžite sa začali vo veľkom vypredávať v lekárňach, online obchodoch a akcia v jednom reťazci spôsobila doslova šialenstvo.