Koronavírus ničí obľúbenú dovolenkovú destináciu Slovákov, naše úrady vyzývajú: Sem necestujte!
25. 2. 2020, 6:00 (aktualizované: 16. 9. 2024, 14:28)

Zdroj: Profimedia
Koronavírus sa po Európe rýchlo šíri. Turistami vyhľadávané Taliansko je doposiaľ najviac zasiahnutou krajinou v Európe s najvyšším počtom nakazených pacientov. Pre 11 miest a obcí, v ktorých sa objavila infekcia, platí karanténa. Viac ako 50-tisíc ľudí je izolovaných od okolitého sveta. Najviac postihnutý je sever krajiny, kde práve v tomto čase zvyknú cestovať mnohí Slováci za lyžovačkou. Naše úrady však varujú - naplánovanú dovolenku radšej zrušte!
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Paolo Santalucia
Zdroj: Claudio Furlan
Galéria k článku

Nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Taliansku potvrdili lekárske testy už u viac ako 219 ľudí. Z nich doposiaľ piati tejto zákernej chorobe podľahli. Prípady zaznamenali vo viacerých severných regiónoch Talianskej republiky v Lombardsku, Benátsku a v regióne Lazio.
Taliani sa snažia šírenie zastaviť, a preto sa rozhodli uzavrieť prístup do miest, kde sa vírus šíri najrýchlejšie. V úplnej izolácii tak skončilo asi 50-tisíc osôb, najmä v provincii Lodi, kde zostanú týždeň zatvorené školy, kostoly, obchody, štadióny, bary a ďalšie verejné miesta. Dokonca bol zrušený slávny Benátsky karneval, ktorý každoročne pritiahne desaťtisíce návštevníkov. Talianska opera La Scala v Miláne v nedeľu taktiež oznámila, že až do odvolania ruší všetky svoje predstavenia.
Taliansko sa stalo pre turistov nebezpečné, uvedomujú si to aj naše úrady, ktoré radia Slovákom zrušiť svoje naplánované dovolenky do týchto regiónov. „Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme nabáda občanov Slovenskej republiky vyhýbať sa uvedeným regiónom, dbať o prísnu hygienu potravín, dodržiavať pravidelné umývanie rúk,“ varuje naše ministerstvo zahraničných vecí.
Nebezpečná však môže byť podľa odborníčky aj návšteva ďalších oblastí Talianska. „Aj keď sa chystáte povedzme 100 kilometrov od izolovaných obcí, nemusíte byť v bezpečí. Pohyb ľudí nezastavíte, zatvoríte im letiská, tak nasadnú do áut a už sa nákaza šíri ďalej po celej krajine,“ vysvetlila virologička Slovenskej akadémie vied Tatiana Betáková.
Vrátia vám cestovné kancelárie peniaze? »
Cestovky sú vraj na situáciu pripravené. „Sledujeme vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie a ministerstva zahraničných vecí a podľa toho sa riadime. Ak vyhlásia danú oblasť za rizikovú, zájazdy našim klientom okamžite stornujeme a vrátime im peniaze,“ informoval prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes.
Ak sa však rozhodnete zrušiť svoju dovolenku v oblasti, ktorá nie je vyhlásená za nebezpečnú, peniaze vám vrátiť nemusia. „V takýchto prípadoch, keď klient nechce vycestovať do oblasti, ktorá nie je vyhlásená za rizikovú, ale on má strach, ide o jeho subjektívny pocit a nie je takýto zájazd úplne jednoduché vystornovať. Najmä preto, že cestovná kancelária je iba sprostredkovateľ, ktorý už dohodol ubytovanie,“ povedal Berkes. Rozhodujúci je v tomto prípade prístup hotela a ochota vyjsť vystrašeným turistom v ústrety.
To, či panika okolo nákazy, ovplyvní aj letnú sezónu, je zatiaľ podľa odborníka predčasné. „Zo skúseností s podobnou situáciou, keď prepukla epidémia SARS, môžeme predpokladať, že vystrašení ľudia radšej uprednostnia iné krajiny,“ dodal Berkes.
Mohlo by vás zaujímať:
- Čínsky vírus ničí zdravie aj životy, cenu zlata však vytlačil na 7-ročné maximum
- Ekonomický dopad vírusu? Miliardové straty, výrobcovia luxusného tovaru si trhajú vlasy
- FOTO Hrozivé slová experta o koronavíruse: Kráti sa nám čas, stojíme pred pandémiou!