Reklama

Koronavírus je už potvrdený na Slovensku: 8 tipov, ako znížite riziko nákazy!

Koronavírus potvrdili už aj v Česku. Ak príde k nám, mali by sme byť pripravení.

Zdroj: MZ SR

Reklama

Čoho sme sa dlho obávali, je tu! Už aj na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Ide o 52-ročného pacienta hospitalizovaného v bratislavskej nemocnici. Je možné, že ochorenie sa teraz bude u nás rýchlejšie šíriť. Čo robiť, aby ste sa nenakazili?

Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu je dva až 14 dní, priemerne šesť dní. Na vírusové ochorenie COVID-19 neúčinkujú antibiotiká, neexistuje zatiaľ ani overená očkovacia látka. Liečba je symptomatická. Ľudí infikovaných novým koronavírusom je možné liečiť len bežne dostupnými liekmi, ktoré zmierňujú príznaky choroby.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najlepšou prevenciou pred chrípkou je umývanie rúk: Ako sú na tom s osobnou hygienou Slováci?

    Koronavírus je nebezpečný tým, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy. Zosumarizovali sme základné pravidlá, čo robiť, aby ste sa vyhli nákaze.

    8 tipov proti hrozbe koronavírusu >>

    8 tipov proti hrozbe koronavírusu


    1. Umývajte si ruky často mydlom a vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.


    2. Očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami. Môžete si zaniesť nákazu, ak ste sa predtým dotkli napríklad kľučky, mincí či sedadla v hromadnej doprave.


    3. Zakrývajte si nos a ústa, keď kašlete a kýchate jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša.


    4. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky. Ak sa tomu nevyhnete, od osoby prejavujúcej príznaky respiračného ochorenia dodržujte dostatočnú vzdialenosť.


    5. Stráňte sa preplneným miestam, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Patria sem napríklad aj nákupné centrá, letiská, stanice, divadlá, kiná a podobne.


    6. Imunitu podporíte, ak budete jesť dostatok výživnej stravy, vrátane ovocia a zeleniny. Nezabúdajte na pitný režim a dostatok kvalitného spánku.


    7. Odložte cestu do postihnutých oblastí, kde už nákaza prepukla.


    8. Zvážte použitie respirátorov. Je to jedna z najúčinnejších ciest, ako sa ochrániť pred vírusmi. Proti tak malým organizmom, ako sú koronavírusy, najlepšie fungujú respirátory filtračnej triedy FFP3. Otázne je, či ich v súčasnosti ešte zoženiete.


    Rúško ochráni, ak si ho dá nakazený


    Používanie rúšok má význam u chorej osoby s respiračným ochorením, pretože tak chráni okolie pred kvapôčkovou infekciou. Pokiaľ ide o zdravé osoby, ktoré by mali používať rúško, ide o osoby, ktoré sa starajú o chorého a sú s ním v tesnom kontakte. „Rúško možno považovať za istý spôsob bariérovej ochrany, nie je však žiaden dôkaz o tom, že by masové nosenie rúšok na verejnosti mimo zdravotníckeho zariadenia bolo efektívnou ochranou alebo redukovalo prenos infekcie,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková.

     

    Čo robiť pri podozrení, že ste sa nakazili koronavírusom? Čítajte na ďalšej strane.

    Čo robiť pri podozrení, že ste sa nakazili koronavírusom?


    „Ak je podozrenie, že by osoba mohla byť nakazená koronavírusom a ešte u nej nenastúpili žiadne symptómy, je možné, vzhľadom na jej vlastné rozhodnutie, podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní v samostatnej izbe, v domácnosti zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov a používať ochranné prostriedky,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva. 

    V prípade podozrenia na koronavírus je lepšie kontaktovať odborníkov či lekára cez telefón, čím znížite prípadný prenos na ďalších pacientov v čakárni.

    Telefonické linky a e-mail pre verejnosť

    Emailová adresa: novykoronavirus@uvzsr.sk

    Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823

    Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

    Mohlo by vás zaujímať: