Konzílium odborníkov sa vyjadrilo jasne: Pre TOTO sme ZATRHLI očkovaným výhody!
22. 10. 2021, 10:05 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:48)
Zaočkovaní ľudia v čiernych okresoch sa sťažovali, že vakcína im slobodu nepriniesla. Najprísnejšie opatrenia musia znášať spolu s nezaočkovanými, preto žiadali vládu a odborníkov, aby prehodnotili covid automat. Okrem tejto otázky sa konzílium odborníkov zaoberalo aj prípadným sprísnením opatrení počas blížiacich sa sviatkov.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: korona.gov
Zdroj: Milan Kapusta
Galéria k článku

Konzílium odborníkov si nemyslí, že nateraz je potrebné COVID automat upraviť a ani to, že by bolo potrebné v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami prijímať reštrikčné opatrenia.
Ktoré okresy sú v čiernej farbe, si pozrite >>V GALÉRII<<
„Nemyslíme si, že treba prijímať nové reštrikčné opatrenia. Rozhodli sme sa, že sa budeme spoliehať na zodpovednosť ľudí na Slovensku. Veľmi odporúčame ľuďom, aby zvážili cestovanie na hroby a na návštevy k príbuzným,“ povedala po rokovaní konzília jeho členka a pediatrička Elena Prokopová.
Anketa
Budete na Dušičky cestovať na hroby, aj keď to odborníci neodporúčajú?
Zdôraznila, že rizikové sú najmä bordové a čierne okresy. Slovákom odporúčajú, aby si návštevy hrobov rozložili na celý týždeň a vyhli sa tak víkendu, keď tam bude najviac ľudí. V prípade vysokej návštevnosti treba mať rúško či respirátor.

Odborníci: Zmena automatu môže byť nebezpečná
Odborníci tiež riešili otázku covid automatu a či by sa mali uvoľniť ďalšie opatrenia pre očkovaných. V čiernych okresoch totiž strácajú väčšinu výhod, nemôžu navštíviť reštauráciu či posilňovňu. Nateraz k žiadnym zmenám nepríde, otázku znovu otvoria zrejme po sviatkoch.
Ako uviedli v spoločnom stanovisku, zmena COVID automatu v aktuálnej situácii by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila preťaženie zdravotného systému na Slovensku. Ten by nebol schopný poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov. Zhodli sa na tom členovia konzília odborníkov.
V spoločnom stanovisku uviedli, že cieľom protipandemických opatrení nie je obmedziť, ale chrániť životy ľudí a zachovať funkčný zdravotný systém. „COVID automat zároveň vytvára jasne definované pravidlá, ktoré pomáhajú predvídať opatrenia v každej fáze pandémie. Vďaka predvídateľnosti podmienok sú na Slovensku okresy, ktoré sa pre vysokú zaočkovanosť rizikovej populácie neocitnú v čiernej a niektoré dokonca ani v bordovej farbe," vysvetlili.
Priblížili, že v čase, keď sa materiál tvoril, pracovalo sa s predpokladom, že v čase dostupného očkovania bude v každom okrese zaočkovaných aspoň 65 percent zraniteľnej populácie, a tak nebudú prísne opatrenia definované čiernou farbou potrebné. Skonštatovali, že zaočkovanosť na Slovensku je v súčasnosti nízka.
Vnímajú tiež, že zaočkovaným osobám v čiernych okresoch sa nedostáva slobody, ktorú čakali. Poukázali na to, že očkovaním títo ľudia získali ochranu pred nákazou a najmä ťažkým priebehom a smrťou na ochorenie COVID-19. „Nízka zaočkovanosť populácie vedie k nekontrolovateľnému šíreniu vírusu. Zmenou COVID automatu by sme prispeli k zvýšenej mobilite, k rýchlejšiemu šíreniu infekcie, a tým k preťaženiu nemocníc, čo si v momentálnej situácii nemôžeme dovoliť. Stále je čas dať sa zaočkovať, chrániť sa pred nákazou a pozitívne ovplyvňovať sfarbenie okresu," dodali s tým, že očkovanie je jediný nástroj, ktorý umožňuje držať pandémiu nového koronavírusu "pevne v rukách".
Hotelieri: Ľudí tým odrádzate aj od očkovania
Hotelieri z čiernych okresov kritizujú rozhodnutie konzília nepriznať očkovaným výhody. Tvrdia, že o môže ľudí demotivovať od očkovania, zhodujú sa podnikatelia z okresov Bardejov a Stará Ľubovňa. Zároveň nerozumejú, prečo nemôžu fungovať v OTP režime. „Opatrenia vnímame ako veľmi prísne. Pre tých, ktorí sú očkovaní, z nich nevyplývajú žiadne výhody," uviedla pre TASR ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov Tamara Šatanková. Táto skúsenosť môže byť podľa nej pre dosiaľ neočkovaných demotivačná, keďže "spomínaná sloboda je zrazu preč".
„Zápasíme s problémami, lebo ľudia sa dožadujú prísť do prevádzky so slovami, že sú očkovaní," reagovala Alica Fecková z hotela Artin v Bardejove. Podotkla, že opatrenia sú chaos a dohľad nad ich dodržiavaním preniesol štát na podnikateľa.
„Tento COVID automat je vymyslený tak, že nie štát nás zavrie, ale my sa zavrieme sami. Pýtam sa, ako mám fungovať, keď nemôžem naplno vykonávať svoje poslanie," skonštatoval Pavol Cap z penziónu Gurmen v Starej Ľubovni. Poukázal aj na potrebu kontroly osobných údajov či dodržiavania protipandemických opatrení. Podľa jeho slov by bolo podnikanie v hotelierstve a gastrosektore v čiernej fáze COVID automatu udržateľné v OTP režime.
„Stanovené opatrenia vnímame ako neprimerané hlavne k ostatným poskytovateľom služieb a obchodom, ktorí môžu fungovať aj v čiernej farbe na úrovni OTP," vyjadrila sa aj riaditeľka hotela Sorea Ľubovňa v Starej Ľubovni Viera Konkolová. Poznamenala, že "ak sa hosť v režime OTP nevie stravovať v hotelovej reštaurácii, o pobyt nemá záujem".
Oslovené subjekty uviedli, že fungovanie ich prevádzok v čiernej farbe COVID automatu im prináša finančné straty a udržateľnosť pracovných miest je len otázkou času.
Okresy majú možnosť vylepšiť si farbu podielom zaočkovaných. Ak sa v okrese zaočkuje viac ako 65 percent ľudí nad 50 rokov, okres získava jedného žolíka a môže sa v covid automate preradiť o fázu nižšie. Ak je zaočkovaných viac ako 75 percent starších, okres má dvoch žolíkov.
„Musíme si úprimne povedať, že epidemická situácia v čiernych okresoch je veľmi nepriaznivá. Máme nezaočkovaných veľmi veľa rizikových ľudí, čo prispieva k tomu, že sa veľmi rýchlo plnia nemocničné lôžka,“ upozornila Košťálová.Doplnila, že ak by sa otvorili napríklad reštaurácie len pre očkovaných, ťažko by sa dalo kontrolovať, či v nich nejedia aj neočkovaní. V čiernych okresoch sa koronavírus šíri komunitne a nakazený je 1 z 200 ľudí. Nedá sa určiť, kto sa kde a od koho nakazil.
Čítajte na ďalšej strane: 5 rád Konzília odborníkov na Dušičky >>
5 rád Konzília odborníkov ku sviatku všetkých Svätých a Pamiatke zosnulých
1. Počas predĺženého víkendu si nájdite čas na pobyt v prírode a zostávajte iba v kruhu najbližšej rodiny.
2. Do čierneho a bordového okresu cestujte len v nevyhnutných prípadoch.
3. V prípade, že cestovať musíte, preferujte individuálnu dopravu a dodržiavajte základné preventívne opatrenia – noste rúško alebo respirátor, zachovajte si odstup od ľudí mimo Vašich blízkych a dodržujte hygienu rúk.
4. Stretnutia so širšou rodinou a s priateľmi odložte na obdobie s priaznivejšou epidemiologickou situáciou. Zvlášť rizikové sú stretnutia s osobami, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia Covid-19, a to najmä ak nie sú zaočkované. Sú to starší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniami a ľudia s oslabenou imunitou.
5. Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí - nákupným centrám, prostriedkom hromadnej dopravy, hromadným podujatiam a stretnutiam vrátane návštevy hrobov počas soboty a nedele, kde sa z dôvodu očakávaného náporu zvyšuje riziko nakazenia.