Koniec NULOVÝCH doplatkov za lieky? Priplatíme si. Navrhuje to tento úrad. ODKLEPNE ho vláda?
26. 7. 2024, 18:00 (aktualizované: 23. 9. 2024, 13:26)
Štát by mal zvážiť otázku revízie ochranných limitov poistencov na doplatky na lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky. Tie by mali byť v súlade s jeho ekonomickými možnosťami ale aj s princípmi adresnej sociálnej politiky a mali by pacientov motivovať k úsporám. Odporúča mu to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Midjourney
Galéria k článku
Ten v tejto súvislosti vypracoval porovnávajúcu analýzu medzi Slovenskom a Českou republikou. „Úrad na základe zistených dát prišiel k záveru, že zavedenie nulových ochranných limitov na Slovensku v roku 2022 viedlo k výraznému zvýšeniu vrátených doplatkov na lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky. Pre časť poistencov spotreba týchto komodít nepredstavovala žiadne dodatočné výdavky, a teda ani brzdu, ktorá limituje dopyt a eliminuje nadspotrebu," konštatuje. Nulový ochranný limit, ktorý znižuje vnímanú hodnotu poskytovanej liečby, bol podľa neho navyše nastavený bez zohľadnenia sociálnej situácie jeho poberateľov.
Na Slovensku podľa analýzy uľahčuje štát oproti Českej republike vo väčšej miere poistencom spotrebu liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok. Je to dané veľkorysejšie nastavenými ochrannými limitmi, teda hranicami, od ktorých všetky ďalšie platby zdravotné poisťovne už vracajú svojim poistencom. Ochranný limit sa líši pre jednotlivé skupiny poistencov a od roku 2022 pre niektorých z nich dokonca platí nulový ochranný limit, čo znamená, že tieto osoby nedoplácajú za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky nič.
Práve to je základný rozdiel medzi oboma krajina. Český systém prešiel viacerými úpravami, avšak na rozdiel od Slovenska nebol nikdy zavedený limit vo výške 0 eur, čo znamená, že v Českej republike sa každý poistenec v nejakej miere v závislosti od svojho sociálneho statusu podieľa na úhrade liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok. Úrad pritom zdôrazňuje vzťah medzi spotrebou liekov a ich ľahšou cenovou dostupnosťou a v znížení nadspotreby liekov a v obmedzení ich plytvania vidí významný zdroj úspor.
Celková výška vrátených doplatkov dosiahla u nás v minulom roku takmer 74 mil. eur. Medziročne to predstavuje nárast o 12 mil. eur. Ak by sme túto sumu rozdelili medzi všetkých poistencov na Slovensku, tak by bola priemerná vratka jednému poistencovi 14,25 eura za rok. Priemerná výška doplatku vráteného poistencovi v Českej republike pritom vlani predstavovala 5,05 eura za rok, teda približne tretinu z doplatku vráteného na Slovensku.
Anketa
Ste za zrušenie limitu doplatkov za lieky?
- áno, samozrejme13%
- nie, v žiadnom prípade79%
- neviem, netýka sa ma to6%
Hlasovanie bolo ukončené
„Ak by bol na Slovensku ochranný limit nastavený obdobne ako v Českej republike, celková výška vrátených doplatkov by v roku 2023 predstavovala sumu okolo 26,2 mil. eur, teda o 47,7 mil. eur menej. A práve na takto usporené zdroje sa možno pozerať z perspektívy ich efektívnejšieho využitia," konštatuje úrad. Ten zároveň pripomína, že náklady na lieky a dietetické potraviny predstavujú druhú najvýznamnejšiu skupinu nákladov na zdravotnú starostlivosť a každým rokom sa zvyšujú. Podiel nákladov na lieky a dietetické potraviny, teda bez zdravotníckych pomôcok, bol na celkových nákladoch na zdravotnú starostlivosť v roku 2023 na úrovni 21 %. Veľká časť liekov sa však na Slovensku uhradí, ale nespotrebuje.