Prvé banky na Slovensku ZVYŠUJÚ úroky, analytici varujú: Komu vyletí splátka o 100 € mesačne?
19. 2. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:01)

To, o čom sa v posledných týždňoch hovorilo, je tu. VÚB ako prvá banka na Slovensku oznámila, že zvyšuje úrokové sadzby pri hypotékach. Vzápätí sa pridala aj ČSOB a analytici upozorňujú, že čoskoro tak urobia aj ďalšie banky. V praxi to znamená, že splátky pri pôžičkách na dom či byt budú vyššie. Ide pritom o desiatky eur mesačne.
Zdroj: Robo Homola
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: Finančný kompas
Galéria k článku
Zvyšovanie úrokových sadzieb sa každú chvíľu očakáva od Európskej centrálnej banky (ECB) v súvislosti s rekordným zdražovaním, s ktorým bojuje celá Európa. ECB by tým mohla pribrzdiť rozbehnutú infláciu. VÚB však nečakala ani na zvýšenie úrokových sadzieb ECB a od 7. marca mení podmienky. „Po dlhom čase sme tak svedkami navyšovania sadzieb, a to napriek tomu, že ECB zmenu úrokov zatiaľ iba avizovala,“ upozorňuje výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.
Úroky pod jedným percentom sú minulosťou. Najvýhodnejšiu sadzbu 1,09 % ponúka VÚB banka pri 3-ročnej fixácii, predtým to bolo 0,89 %. Vzápätí sa pridala aj ČSOB, ktorá už od 21. februára zvyšuje úrok pri 10-ročnej fixácii z 0,99 % na 1,15 % a prináša novú fixáciu na 20 rokov. Noví žiadatelia o pôžičky sa musia pripraviť na vyššiu mesačnú splátku. Tým, ktorí si už požičali, sa splátka počas obdobia fixácie meniť nebude, potom však musia rátať s prepočítaním na vyššiu úrokovú sadzbu.
Analytik hovorí, že zmeny neostanú nepovšimnuté ani v ďalších bankách, zvlášť preto, že signál vyslala jedna z najväčších bánk na Slovensku. „Je rozdiel, či so zmenou príde ,malá‘ alebo ‚veľká‘ banka. Takáto zmena v prvom rade namotivuje ľudí, aby prehodnotili svoje súčasné hypotéky alebo sa poponáhľali s prefinancovaním svojho bývania,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.
Ako by sa mohli úroky zvýšiť v priebehu jedného či dvoch rokov, nie je možné presne určiť, no treba sa pripraviť aj na ťažké časy. „História západných krajín nám hovorí, že nárast sadzieb je možný aj o niekoľko percent v rámci jedného roka. Ak sa chce dlžník ochrániť pred nárastom výšky splátky, mal by si zafixovať úrokovú sadzbu na dostatočne dlhý čas,“ radí Škriniar.
Príkladom je Česko, kde došlo v krátkom čase k veľkému rastu úrokových sadzieb. Priemerná sadzba novej hypotéky je tam aktuálne vysoko nad 3 percentami.
Čítajte na ďalšej strane: Čo robiť, ak máte hypotéku alebo si ju idete vziať >>
Podľa finančného analytika Mariána Búlika je takmer isté, že hypotéky postupne zdražejú vo všetkých bankách na Slovensku už tento rok, no dramatické zdraženie neočakáva. „Priemerný úrok nových hypoték by sa tak mohol v najbližšom roku postupne posunúť nad jedno percento. Zvýšenie úrokov pri hypotékach bude závisieť od toho, ako prudko zvýši Európska centrálna banka sadzby. Všeobecne sa očakáva v tomto roku posun centrálnej sadzby z 0 na 0,25 %. To znamená, že zdraženie nebude tento rok prudké a hypotéky zostanú na Slovensku stále veľmi lacné,“ hovorí analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Nárast bude podľa neho pokračovať aj v ďalších rokoch. Odhaduje, že do dvoch rokov by sa priemerná sadzba nových hypoték u nás mohla usadiť okolo 1,5 %. Ľuďom odporúča zafixovať si čím skôr úrokovú sadzbu na čo najdlhšie obdobie, ideálne na 10 rokov. „Sadzba pri 10-ročnej fixácii je dnes pod 1 percentom, čo je veľmi dobrá ponuka, ktorá už čoskoro môže byť minulosťou. Stačí si to porovnať so zvýšenými sadzbami VÚB, kde najnižšia sadzba s krátkou, 3-ročnou fixáciou, bude mať od marca úrok 1,09 %. S úrokom pod jedným percentom na najbližších desať rokov budete mať istotu pevnej splátky a výhodného úveru,“ radí Búlik.