Mať očkovaných zamestnancov je dôležité aj pre firmy a výrobné podniky. Mnohé sa počas druhej vlny borili s výpadkami zamestnancov, ktorí sa nakazili koronavírusom alebo ostali v karanténe. Pred príchodom ďalšej vlny tak s vyšším počtom očkovaných majú vyššiu záruku bezproblémového chodu podnikov.

Problém je, že by ani nemali zisťovať, koľko ich zamestnancov si dalo pichnúť vakcínu. Dať sa zaočkovať je totiž súkromné rozhodnutie, ktoré je dobrovoľné. Navyše, ide o citlivé otázky týkajúce sa zdravotného stavu.

Výhody pre očkovaných
- pri návrate zo zelených krajín nemusia ísť do karantény - niektoré firmy očkovaným ponúkajú benefity, voľno navyše či finančné odmeny - reštaurácie v niektorých regiónoch majú zľavy pre očkovaných - nový covid automat povolí viac osôb pri hromadných podujatiach aj v prevádzkach - oslobodenie od nosenia rúška v zelených regiónoch po schválení zmien v covid automate

Najväčší slovenskí zamestnávatelia svojich ľudí do očkovania nenútia, no snažia sa ich pozitívne motivovať. „Privítame, keď sa zamestnanci v rámci prevencie dajú zaočkovať a budú sa tak podieľať na zvyšovaní kolektívnej imunity, avšak plne rešpektujeme a budeme rešpektovať, že ide o každého dobrovoľnú osobnú záležitosť,“ uviedla hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Pre zamestnancov pripravili firemnú očkovaciu kampaň a chceli by očkovať aj vo vlastnom zdravotnom stredisku v podniku.

„Očkovanie zamestnancov je dobrovoľné a nie je povinné pre výkon práce. Z tohto dôvodu nemôžeme zamestnancov do očkovania akýmkoľvek spôsobom nútiť. Z našej strany bolo prioritné, aby tí zamestnanci, ktorí majú o očkovanie záujem, boli prednostne zaočkovaní, čo sa nám nakoniec podarilo v mesiacoch marec a apríl,“ uviedla Jana Lukáčová, vedúca odboru komunikácie marketingu Slovenskej pošty. Podľa prieskumu, ktorý v Slovenskej pošte uskutočnili, malo o očkovanie záujem 6 500 zamestnancov, čo je viac ako 50 %.

Najväčšia východoslovenská pekáreň má zaočkovaných už 70 % z 300 zamestnancov. Vedenie má v otázke očkovania jasno, preto chce zaočkovaným vyplatiť špeciálne koncoročné odmeny. „Určite sa budeme snažiť poskytnúť zamestnancom aj finančný benefit na konci roka,” hovorí šéf spoločnosti Vamex Viktor Gumán.

Ďalšie výhody pre všetkých: Čítajte na ďalšej strane >>>