Zisťovali sme VÝHODY OČKOVANÝCH na Slovensku: Zľavy, finančné odmeny aj voľno navyše!
2. 6. 2021, 6:00 (aktualizované: 2. 6. 2021, 7:00)

Slovensko pomaly narazí na strop ľudí, ktorí chcú vakcínu proti covidu. Ľudí k očkovaniu nemotivuje už len štát, vlastnú taktiku majú reštaurácie či zamestnávatelia. Neuveríte, aké výhody už teraz majú!
Zdroj: Roman Hanc/tasr
Zdroj: tasr
Zdroj: tasr
Galéria k článku
Viac ako tri štvrtiny zaočkovaných si podľa prieskumu myslia, že by mali pre nich existovať miernejšie opatrenia v porovnaní s tými, ktorí vakcínu nedostali. Ochotných alebo už zaočkovaných je 48,7 % respondentov.
Ku kolektívnej imunite však potrebujeme vakcínu pichnúť aspoň 70 percentám obyvateľov, minimálne 20 percent Slovákov teda ešte treba presvedčiť. Nalákať ľudí na vakcíny je však čoraz ťažšie. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský tvrdí, že očkovaní budú mať väčšie slobody a uľahčí sa im prístup na hromadné podujatia.
Anketa
Brali by ste výhody za očkovanie proti covidu?
„Budeme diferencovať medzi zaočkovanými a nezaočkovanými. Už dnes sú zaočkovaní oslobodení od testovania, budú mať voľnejší prístup k cestovaniu a pracuje sa na covid automate, ktorý by mohol nastaviť výhody tak, aby sa očkovaní mohli zúčastniť na hromadných podujatiach vo väčšej miere,“ povedal minister pre Aktuality.sk. Dodal, že ľudia, ktorí sa dobrovoľne nechcú alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu očkovať, nesmú byť diskriminovaní.
Na výhody pre očkovaných tlačí aj koaličná strana SaS. Zákazy či uvoľnenie opatrení nastavuje covid automat. Už najbližšie dni mal prejsť zmenami. „Pokúšame sa o to, aby covid automat bol jednoduchší a zároveň motivoval ľudí sa očkovať. Tí, ktorí sú pre spoločnosť menšie riziko a boli zodpovední, jednoznačne by mali byť nejakým spôsobom zvýhodnení,” hovorí poslankyňa Jana Bittó Cigániková. Očkovaní či otestovaní by napríklad nemuseli nosiť rúško a mali by voľný vstup do prevádzok.
Aké výhody majú očkovaní? Čítajte na ďalšej strane >>>
Mať očkovaných zamestnancov je dôležité aj pre firmy a výrobné podniky. Mnohé sa počas druhej vlny borili s výpadkami zamestnancov, ktorí sa nakazili koronavírusom alebo ostali v karanténe. Pred príchodom ďalšej vlny tak s vyšším počtom očkovaných majú vyššiu záruku bezproblémového chodu podnikov.
Problém je, že by ani nemali zisťovať, koľko ich zamestnancov si dalo pichnúť vakcínu. Dať sa zaočkovať je totiž súkromné rozhodnutie, ktoré je dobrovoľné. Navyše, ide o citlivé otázky týkajúce sa zdravotného stavu.
Výhody pre očkovaných
Najväčší slovenskí zamestnávatelia svojich ľudí do očkovania nenútia, no snažia sa ich pozitívne motivovať. „Privítame, keď sa zamestnanci v rámci prevencie dajú zaočkovať a budú sa tak podieľať na zvyšovaní kolektívnej imunity, avšak plne rešpektujeme a budeme rešpektovať, že ide o každého dobrovoľnú osobnú záležitosť,“ uviedla hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Pre zamestnancov pripravili firemnú očkovaciu kampaň a chceli by očkovať aj vo vlastnom zdravotnom stredisku v podniku.
„Očkovanie zamestnancov je dobrovoľné a nie je povinné pre výkon práce. Z tohto dôvodu nemôžeme zamestnancov do očkovania akýmkoľvek spôsobom nútiť. Z našej strany bolo prioritné, aby tí zamestnanci, ktorí majú o očkovanie záujem, boli prednostne zaočkovaní, čo sa nám nakoniec podarilo v mesiacoch marec a apríl,“ uviedla Jana Lukáčová, vedúca odboru komunikácie marketingu Slovenskej pošty. Podľa prieskumu, ktorý v Slovenskej pošte uskutočnili, malo o očkovanie záujem 6 500 zamestnancov, čo je viac ako 50 %.
Najväčšia východoslovenská pekáreň má zaočkovaných už 70 % z 300 zamestnancov. Vedenie má v otázke očkovania jasno, preto chce zaočkovaným vyplatiť špeciálne koncoročné odmeny. „Určite sa budeme snažiť poskytnúť zamestnancom aj finančný benefit na konci roka,” hovorí šéf spoločnosti Vamex Viktor Gumán.
Ďalšie výhody pre všetkých: Čítajte na ďalšej strane >>>
Spoločnosť SPP stavila na voľno navyše. „Na účasť na očkovaní môžu zamestnanci, samozrejme, využiť voľné dni, ktoré im poskytujeme nad rámec zákonnej dovolenky, resp. dní určených na návštevu lekára,” povedal hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Očkovaných chcú však zvýhodňovať aj gastro prevádzky. Len tak sa totiž vyhnú zatváraniu. Niektoré reštaurácie v Tatrách, ale aj na Liptove dávajú zaočkovaným zľavy. „Hostia si môžu uplatniť zľavu napríklad v kolibe v Liptovskom Jáne a v reštaurácii v Jasnej. Očakávame však, že sa postupne budú pridávať aj ďalší prevádzkovatelia v regióne,“ povedala Katarína Šarafínová, PR manažérka OOCR región Liptov.
Lekári a odborníci očkovanie jednoznačne odporúčajú. Či by vakcíny mali priniesť výhody je už ale otázkou na iných. „Ľudí môžeme pred nákazou chrániť len karanténou, lockdownom a očkovaním. Iné možnosti ochrany nie sú. Je každého osobným rozhodnutím, ktorú možnosť si vyberie. Niekto sa môže rozhodnúť sedieť doma a báť sa o svoj život, iný si môže vybrať ochranu očkovaním a tým voľnejší prístup,“ hovorí lekár Peter Visolajský.
Ide o diskrimináciu neočkovaných? Čítajte na ďalšej strane >>>
Odporcovia očkovania často argumentujú, že zvýhodnením zaočkovaných dochádza k porušeniu ich práv a slobôd. Podľa právnika hlavnú úlohu tu zohráva primeranosť a nevyhnutnosť zásahu do práv občana.
„V podstate proti sebe stojí záujem chrániť zdravie občanov proti osobnej slobode jednotlivca nedať sa očkovať. V našom prípade, ak teda niečo bude podmienené povinnosťou byť zaočkovaný, by mala byť ponúknutá aj iná alternatíva, ktorá je splniteľná a zároveň smeruje k dosiahnutiu cieľa ochrany verejného zdravia rovnakou mierou ako očkovanie, napr. vstup do priestorov s PCR/AG testom. Ak by takáto alternatíva neexistovala, tak by podľa môjho názoru mohlo ísť o diskrimináciu,” hovorí Martin Kluch, partner advokátskej kancelárie HKW Law Firm.
Ten, kto sa cíti napriek tomu ukrivdený, môže sa obrátiť na ombudsmana alebo na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Svojich práv sa tiež môže domáhať na slovenských súdoch, vrátane Ústavného súdu, prípadne na Európskom súde pre ľudské práva.
Prečítajte si aj: