Oddnes môžeme konečne vonku „voľne dýchať". Povinnosť nosiť rúška zostáva iba vo vnútorných priestoroch. Vonku, pri dodržiavaní odstupov, sa môžeme pohybovať bez prekrytia dýchacích ciest. „V prípade, ak budeme od cudzích osôb vzdialení v exteriéri viac ako 5 metrov, nosenie rúška bude dobrovoľné,"informoval v pondelok na tlačovej besede premiér Igor Matovič. 

Po mesiacoch ich používania majú mnohí v pláne zahodiť ich do odpadkového koša alebo nimi podpáliť ohník na vytúženej opekačke s priateľmi. „Rúška sú veľmi užitočný nástroj, nielen počas pandémie. Pomôžu vám a vášmu okoliu aj pri bežnej chrípke. Ešte si ich doma nechajte,“povedala Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union. Pozreli sme sa aj na ďalšie prípady, kedy sa vám rúško môže hodiť.

1. Nachladnutie, chrípka alebo herpes na perách

To všetko sú dôvody, kedy sa vám oplatí nasadiť si rúško aj v domácom prostredí. Ochránite tak členov vašej rodiny pred nákazou.

2. Letné maľovanie oplotenia

Lepšie ako vdychovať výpary z technických farieb je prekryť si nos rúškom. To isté platí aj v prípade, že prerábate a všade je množstvo prachu.

3. Obdobie alergie

Kvitnú agáty, idete na návštevu do domácnosti s mačkou alebo sa chystáte do prašného prostredia? Pred tečúcim nosom a neustálym kýchaním pomôže rúško.

4. Návšteva polikliniky alebo nemocnice

Zmena zamestnania, kontrola po chorobe či rôzne administratívne úkony. Do prostredia medzi chorých často vstupujeme, aj keď sme úplne zdraví. Pred neželaným suvenírom z tejto návštevy polikliniky nás tiež ochráni rúško.

5. Do práce

Ak ste zamestnaní v potravinárstve, zdravotníctve, stavebnom priemysle alebo v kozmetickom salóne, rúško sa vám určite ešte bude hodiť.