Zamestnanec, ktorý dnes zarába 1000 eur v hrubom, vidí dnes na výplatnej páske po zaplatení všetkých daní a odvodov asi 764 eur. Už na budúci rok by mu malo zostať viac. Poslanci strany Most-Híd totiž navrhujú, aby sa zvýšila suma, ktorú štát zamestnancovi nemôže zdaniť. Konkrétne zo súčasného 19,2-násobku životného minima na 22,7-násobok životného minima.

V praxi by to znamenalo, že pracovníkovi s hrubou mzdou 1000 eur by zostalo 775 eur v čistom, čo je o 11 eur mesačne viac ako v súčasnosti. Ročne by si tak polepšil o 132 eur. Rovnaké prilepšenie by pritom čakalo nielen zamestnancov s priemerným platom, ale aj s minimálnou mzdou. A to ešte nie je všetko!

Novelou zákona o dani z príjmov sa tiež majú znížiť niektoré odvody do Sociálnej poisťovne, čo by zamestnancovi prinieslo ďalších asi 10 eur mesačne. Obe opatrenia by tak zamestnancovi vylepšili čistý ročný príjem o 250 eur.

Most-Híd argumentuje tým, že zatiaľ čo platy rastú rýchlo, nezdaniteľná časť sa mení len pomaly a Slováci tak vo výsledku platia štátu na daniach čoraz viac. „Výsledkom je, že daň z príjmu tvorí postupne vyššiu časť zo mzdy zamestnanca,"tvrdia poslanci.

Anketa
Čo si o tom myslíte?
  • 33%
  • 67%

Túto zmenu by privítal aj ekonomický analytik. Podľa neho je to vhodný nástroj, ako po rokoch zvyšovania daní, dať ľuďom určitú úľavu. „Nezdaniteľná časť základu dane je vhodný nástroj, keďže je plošný a nerobí medzi daňovníkmi víťazov a porazených. Zvýšenie nezdaniteľnej časti by mohlo byť aj vyššie, keby súčasná vláda bola ochotná zvyšovať efektivitu verejných výdavkov," poznamenal Radovan Ďurana z inštitútu INESS.

Novinku by pozitívne pocítili nielen zamestnanci, ktorých je asi 2,4 milióna, ale aj živnostníci, ktorých je asi 400-tisíc. Parlament by sa mal zmenou zaoberať už na najbližšej schôdzi.

Mohlo by vás zaujímať: