Koncesionárske poplatky od júla KONČIA: Kedy ich zaplatíte naposledy a na čo nesmiete zabudnúť!
2. 6. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:03)
Pre niekoho nepatrná suma, no najmä ľudia s nižšími príjmami to vnímali ako finančnú záťaž a mnohí ako otravnú byrokraciu. Sporné koncesionárske poplatky od 1. júla definitívne končia. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) bude po novom financovaná priamo zo štátneho rozpočtu. Kedy treba uhradiť poslednú faktúru a čo ak máte nedoplatok?
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Koncesionárskym poplatkom definitívne odzvonilo! Rozhodli o tom poslanci parlamentu ešte vo februári, zmena nadobudne účinnosť 1. júla. Naposledy ich zaplatíme tento mesiac, teda za jún. Pripomenul to aj líder SaS Richard Sulík, ktorého strana zmenu v parlamente presadila. „Nezabudnite si vypnúť trvalý príkaz. Systém, ktorý produkoval veľa problémov a zbytočnej byrokracie, sme nahradili percentom z HDP,“ pripomenul Sulík s tým, že podľa neho ide jednoznačne o lepší, čistejší a transparentnejší spôsob financovania oproti pôvodnému.
Kritici však upozorňujú, že práve po zrušení koncesionárskych poplatkov a naviazaní financovania RTVS na štátny rozpočet dôjde k väčšej závislosti inštitúcie od politikov. Ministerstvo kultúry však ubezpečuje, že sa verejnoprávny charakter RTVS zachová aj naďalej. „Ak bola teda jediná možnosť, ako schváliť štátny rozpočet a podať tak pomocnú ruku občanom a občiankam, akceptovať podmienky strany SaS, ministerstvo kultúry bolo pripravené prevziať svoj diel zodpovednosti za budúci osud Slovenska,“ informoval rezort.
Výška poplatku sa nemenila 20 rokov
Do zákona sa podarilo presadiť aj valorizačný mechanizmus, ktorý zabezpečí, že sa bude štátny príspevok pre RTVS každým rokom navyšovať. Od roku 2003 sa totiž výška koncesionárskych poplatkov nemenila a bola na úrovni 4,64 eura mesačne. Po novom však koncesie nahradí nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie. Prvýkrát sa o mieru inflácie upraví v roku 2024.
Suma nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu je na zvyšné mesiace roka 2023 najmenej 41,5 milióna eur. Na rok 2024 to už bude 83 miliónov eur. Aj keď bude mať toto opatrenie negatívny dosah na rozpočet, predkladateľ upozorňoval, že len výdavky na samotný výber koncesionárskych poplatkov predstavovali 2,5 milióna eur ročne.
Platili aj tí, ktorí služby RTVS nevyužívali
Zrušenie koncesionárskych poplatkov víta verejnosť, ale aj podnikatelia. Povinnosť ich platenia sa totiž podľa zákona vzťahovala aj na tých, ktorí služby RTVS v praxi nevyužívali, no sú evidovaní ako odberatelia elektriny. „Za zrušenie koncesionárskych poplatkov Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) dlhodobo bojovala. Bola to totiž len ďalšia forma skrytého zdaňovania zamestnávateľov, administratívne náročná a neefektívna,“ konštatoval v tlačovej správe Jozef Špirko, viceprezident RÚZ. Platiť koncesie museli aj tí zamestnávatelia, ktorí dlhodobo zamestnávali minimálne troch zamestnancov, hoci služby RTVS nevyužívali.
10 dôležitých otázok a odpovedí nájdete na druhej strane >>>
1. Aký je posledný termín na zaplatenie pravidelnej úhrady?
Poplatky budú zrušené k 1. 7. 2023. Povinnosť zaplatiť poslednú úhradu RTVS máte do 30. 6. 2023.
2. Musím posielať žiadosť o odhlásenie z dôvodu zrušenia povinnosti platiť úhradu RTVS?
Nie. Žiadosť neposielajte. Od 1. 7. 2023 vám povinnosť platiť úhradu automaticky zaniká.
3. Platia sa koncesionárske poplatky dopredu alebo spätne?
V prípade, že úhradu platíte mesačne, ju musíte zaplatiť do posledného dňa príslušného mesiaca. Ak platíte úhradu polročne, splatnosť bola do 31. 1. 2023. V prípade štvrťročnej platby je splatnosť úhrady 31. 1. a následne 30. 4. 2023, čím bude aj pokrytá úhrada do 30. 6. 2023.
4. Zaplatil som ročnú platbu, kedy mi bude vrátená platba za 2. polrok?
V prípade, že ste zaplatili vopred za celý rok 2023, vám bude platba za druhý polrok vrátená v 2. polroku 2023. Čiže vtedy, keď začne zákon o zrušení úhrady koncesionárskych poplatkov RTVS platiť.
5. Čo sa stane, keď nezaplatím úhradu RTVS?
Ak nezaplatíte úhradu včas, RTVS vám zašle výzvu na úhradu nedoplatku. Povinný nedoplatok ste povinní zaplatiť do 30 dní od doručenia výzvy. V prípade, že nedoplatok neuhradíte ani vtedy, RTVS si bude zaplatenie nedoplatku spolu s pokutou, so súdnym poplatkom a s poštovými sadzbami uplatňovať na súde.
6. Ako a kde zistím, či mám nedoplatok?
Nedoplatok je možné skontrolovať aj online na vašom webovom účte. Ak naň prístup nemáte, môžete si ho vytvoriť priamo na stránke RTVS. V opačnom prípade môžete RTVS kontaktovať cez kontaktný formulár Domácnosti alebo Zamestnávatelia.
7. Ako uhradím nedoplatok?
Môžete ho uhradiť bankovým prevodom alebo platobnou kartou. IBAN: SK86 8180 0000 0070 0033 3333Domácnosti: Variabilný symbol (VS): Váš variabilný symbol alebo evidenčné číslo SIPO uvedené vo výzve. Zamestnávatelia: VS je 88+IČOKonštantný symbol: 0558. BIC (SWIFT): SPSRSKBA
8. Ako treba zrušiť platby, keď mám napríklad nastavené inkaso?
Ak platíte úhradu prostredníctvom služby SIPO Slovenskej pošty, nemusíte rušiť nič, RTVS prestane od júla zasielať predpis na SIPO doklade. Ak úhradu RTVS platíte priamo na účet RTVS, je potrebné od júla zrušiť trvalý príkaz na úhradu.
9. Prečo som dostal výzvu na úhradu nedoplatku napríklad z roku 2010 alebo 2012, teda s takým veľkým časovým odstupom?
V prípade, že máte nedoplatok, RTVS má zákonnú povinnosť zaslať vám výzvu na úhradu nedoplatku. Pri generovaní výzev je pre RTVS podstatný nedoplatok, nie dátum jeho vzniku.
10. Bude RTVS zasielať výzvy na úhradu nedoplatkov aj po 30. 6. 2023?
Vyberateľ úhrady vykonáva kontrolu platenia úhrady počas celého obdobia výberu úhrady RTVS, preto aj po 30. 6. 2023 bude RTVS pokračovať v kontrole. V prípade, že u platiteľa úhrady bude evidovaný nedoplatok, RTVS má zákonnú povinnosť zaslať platiteľovi výzvu na úhradu nedoplatku.