Plne očkovaných máme na Slovensku menej než 43 % ľudí. Väčšina Slovákov je teda stále neočkovaná alebo sa ešte nerozhodla. Vedec Čekan týmto Slovákom odkazuje, že očkovanie sa stále oplatí.

 

„Čísla posledných dní ukazujú, že vlak sa rozbieha a že tentoraz to bude nie osobák, ale rýchlik. Slovensko na to nie je vôbec pripravené, miera plnej zaočkovanosti tesne nad 42 % je aj v porovnaní s priemerom EÚ na úrovni 61 % žalostná. Je na každom, či sa chce stretnúť s koronavírusom pripravený, teda imunizovaný vďaka očkovaniu. Respektíve, či je v prípade, ak neprekonal ochorenie, pripravený sa s ním stretnúť s omnoho vyšším rizikom hospitalizácie či nedajbože toho najhoršieho," tvrdí biochemik. 

CELÝ STATUS SI POZRITE »TU«

Podľa jeho slov je isté, že do konca roka sa takmer každý na Slovensku s delta variantom stretne. „Rúška pod nosom, prípadne úplne dole sa stávajú štandardom aj v interiéroch. Mobilita ľudí je aj po krásnom lete vysoká, počasie začína hrať s covidom. K tomu sa navyše pojem ,chrípočka´, napriek nie až tak dávnym obrazom z červených nemocníc počas minulej zimy, udomácnil v slovníku ľudí," hovorí Čekan, podľa ktorého bude mať tento ľahkovážny postoj ľudí vážne následky. 

Anketa
Dali ste sa zaočkovať proti covidu?

Zatiaľ čo ľudia v Španielsku a Portugalsku si dnes užívajú voľnejší režim, u nás sa vracajú do reality ďalšie a ďalšie prísne opatrenia. „Miera plnej zaočkovanosti u Španielov a Portugalcov je okolo 80 %, teda dvojnásobok tej našej. Aj preto máme jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete, čo sa týka počtu infikovaných (dnes už nad 1 000) a hospitalizovaných (čoskoro nad 500 a skoro nad 1 000)," vysvetlil Čekan. 

O priebehu ochorenia a o tom, či nákazu covidom prežijete, rozhodne 5 FAKTOROV! Ktoré to sú? Čítajte na ďalšej strane »»»