Čekan ŠOKUJE: Do konca roka sa covidom nakazí každý! 5 VECÍ rozhodne, či skončíte v nemocnici
27. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:45)

Uznávaný vedec Pavol Čekan, ktorý za svoju prácu v časoch pandémie získal štátne vyznamenanie od prezidentky Zuzany Čaputovej, tvrdí, že odborná diskusia o výhodách očkovania dorazila do cieľa. Všetky argumenty v prospech očkovania proti covidu podľa neho už zazneli. No rozhodol sa ešte poslednýkrát verejne vyzdvihnúť zmysel vakcinácie, a to na veľmi jednoduchom príklade. Uviedol 5 faktorov, ktoré v prípade nákazy neočkovaného rozhodujú o úrovni priebehu ochorenia.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Michal Smrčok, Noro Skaličan
Zdroj: FB/Pavol Cekan
Galéria k článku
Plne očkovaných máme na Slovensku menej než 43 % ľudí. Väčšina Slovákov je teda stále neočkovaná alebo sa ešte nerozhodla. Vedec Čekan týmto Slovákom odkazuje, že očkovanie sa stále oplatí.

Zdroj: FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
„Čísla posledných dní ukazujú, že vlak sa rozbieha a že tentoraz to bude nie osobák, ale rýchlik. Slovensko na to nie je vôbec pripravené, miera plnej zaočkovanosti tesne nad 42 % je aj v porovnaní s priemerom EÚ na úrovni 61 % žalostná. Je na každom, či sa chce stretnúť s koronavírusom pripravený, teda imunizovaný vďaka očkovaniu. Respektíve, či je v prípade, ak neprekonal ochorenie, pripravený sa s ním stretnúť s omnoho vyšším rizikom hospitalizácie či nedajbože toho najhoršieho," tvrdí biochemik.
CELÝ STATUS SI POZRITE »TU«
Podľa jeho slov je isté, že do konca roka sa takmer každý na Slovensku s delta variantom stretne. „Rúška pod nosom, prípadne úplne dole sa stávajú štandardom aj v interiéroch. Mobilita ľudí je aj po krásnom lete vysoká, počasie začína hrať s covidom. K tomu sa navyše pojem ,chrípočka´, napriek nie až tak dávnym obrazom z červených nemocníc počas minulej zimy, udomácnil v slovníku ľudí," hovorí Čekan, podľa ktorého bude mať tento ľahkovážny postoj ľudí vážne následky.
Anketa
Dali ste sa zaočkovať proti covidu?
Zatiaľ čo ľudia v Španielsku a Portugalsku si dnes užívajú voľnejší režim, u nás sa vracajú do reality ďalšie a ďalšie prísne opatrenia. „Miera plnej zaočkovanosti u Španielov a Portugalcov je okolo 80 %, teda dvojnásobok tej našej. Aj preto máme jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete, čo sa týka počtu infikovaných (dnes už nad 1 000) a hospitalizovaných (čoskoro nad 500 a skoro nad 1 000)," vysvetlil Čekan.
O priebehu ochorenia a o tom, či nákazu covidom prežijete, rozhodne 5 FAKTOROV! Ktoré to sú? Čítajte na ďalšej strane »»»
To, či neočkovaný človek bude mať ľahší priebeh alebo skončí v nemocnici, ovplyvňujú podľa jeho slov nielen neodhalené a často ignorované rizikové faktory, ale aj prosté náhody.
Ide spolu o 5 faktorov:
- Genetika
- Zlý životný štýl (fajčenie, zlá strava, pitie alkoholu, málo pohybu atď.)
- Stav imunity (ktorú negatívne ovplyvňujú únava, stres, depresia, chronické ochorenia, koinfekcia atď.)
- Veľkosť virálnej dávky, ktorú v danom momente dostane
- To, či je vystavený prenosu covidu iba jedenkrát alebo viackrát v daný nešťastný deň.
Otázka teda podľa biochemika Čekana znie, či je naozaj jednoduchšie odstrániť zo svojho života náhody a rizikové faktory alebo sa radšej ochrániť očkovaním. „Toto už nie je o odbornej diskusii. Argumenty pre a proti odzneli x-krát a hovoria jasnou rečou. Každý z nás má, na rozdiel od minulej jesene, možnosť voľby. Hoc by to mala byť pre niekoho (určite nie pre mňa ako vedca) voľba menšieho zla," dodal na záver Pavol Čekan.