Štát by mohol refundovať príspevok na rekreáciu zamestnávateľovi. O tomto návrhu už rokovala koaličná rada, momentálne je v štádiu prepočítavania, dnes to na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Ak by sa návrh dostal do parlamentu, mal by sa podľa neho prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní. 

„Verím, že budeme môcť aj tomuto segmentu týmito poukážkami rozhodne veľmi masívne pomôcť,"poznamenal Kollár. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR podľa generálneho riaditeľa sekcie cestovného ruchu Radúza Dulu navrhuje, aby výška zostala na sume 500 eur, štát by však mal refundovať tento príspevok za zamestnávateľa. Momentálne platí, že na poukazy prispieva zamestnávateľ 55 percent, najviac však do výšky 500 eur – teda maximálne 275 eur. Zvyšok si dopláca zamestnanec.

„Vychádzame z toho, že do príspevku na rekreáciu sa zapojí do 450 000 ľudí. V prípade, že sa tak stane, zachránime približne 20 000 až 30 000 pracovných miest, ktoré sú dnes v oblasti cestovného ruchu a v príslušných službách, ktoré s tým súvisia," priblížil Dula.

Ak by sa v tomto smere neurobilo nič, malo by to podľa Dulu dosah na štátny rozpočet vo výške 323 miliónov eur. „V prípade, že zavedieme takúto schému refundácie zamestnávateľovi za rekreačný poukaz, tak pri 450 000 využitých poukazoch bude znamenať, že to bude mať nulový dosah na štátny rozpočet,"ozrejmil s tým, že to súvisí so záchranou tisícok pracovných miest. Od januára podľa neho prišlo v oblasti ubytovacích a stravovacích služieb o prácu už 9 000 ľudí, pričom ide o údaj po apríl.

Nárok na rekreačný poukaz bude mať viac ľudí

Opatrenie by podľa Dulu malo trvať do konca roka 2021. V súčasnosti zároveň platí kritérium, že pracovník musí byť minimálne dva roky zamestnaný u jedného zamestnávateľa, to by nateraz malo byť pozastavené. „Platilo by veľmi jednoduché, kto nie je v skúšobnej lehote, má nárok na refundáciu rekreačného poukazu,"skonštatoval. Slabšie príjmové skupiny by mali mať refundáciu od štátu vyššiu a silnejšie dostanú menší príspevok, stále sa to však podľa neho prepočítava.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Čím chcú ešte pomôcť cestovnému ruchu? »