Koľko kíl zavesiť dieťaťu na chrbát? 10 krokov, ako vybrať školskú tašku
21. 8. 2019, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:12)

Zdroj: shutterstock
Ak dieťa nemá správnu školskú tašku, skôr či neskôr sa začne sťažovať na bolesti chrbta alebo pliec. Práve to môže byť aj príčina, prečo je žiak unavený. Dajte si preto na kúpe aktovky naozaj záležať. Školské pomôcky sú často drahé, a tak rodičia hľadajú lacnejšie možnosti. Nešetrite však na nesprávnom mieste! Pri prvákoch je podstatná práve kvalita.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Profimedia
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Príliš ťažká taška spôsobuje u detí bolesti chrbta aj hlavy, deformuje chrbticu, privodí abnormálne držanie tela. Dôsledkom často býva skolióza.
- Berte do úvahy najmä hmotnosť. ,,Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke,“ radí Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva SR.
- Hmotnosť plnej aktovky by nemala presiahnuť 10 % hmotnosti dieťaťa, prázdna by nemala mať viac ako kilo. Dieťa, ktoré váži 25 kg, by malo nosiť tašku s hmotnosťou maximálne 2,5 kg.
- Dozrite na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci. Popruhy musia byť nastaviteľné, taška má obopínať obe plecia rovnomerne, aby sa jej hmotnosť rozdelila rovnako a majú byť z mäkkého materiálu, aby sa čo najmenej vtláčali do kľúčovej kosti.
- Pri kúpe aktovky by malo byť vaše dieťa s vami. Nielen preto, aby sa mu páčila, ale preto, aby si vyskúšalo, či mu aktovka bude sedieť. Nesmie trčať nad hlavu školáka a jej spodok by nemal byť nižšie ako jeho pás.
- Pozor! Reflexné prvky by mali byť na všetkých štyroch stranách, aby bola viditeľná pri akomkoľvek nosení, aj keď nie je na chrbte.
- Veľmi dôležité je, najmä u malých detí, aby ruksak alebo aktovka mali hrudný či bederný pás, ktorý zabráni zošmyknutiu tašky z pliec.
- Malý školák potrebuje iné členenie vnútorného priestoru ako siedmak, preto nepočítajte s tým, že kúpite jeden ruksak na celú školskú dochádzku.
- Nekupujte deťom ruksaky, ktoré nie sú určené pre školákov. Môžu byť vyrobené z materiálov, ktoré deti zbytočne zaťažujú a nerátajú s častým nosením.
- Ak váhate, či kúpiť aktovku alebo ruksak, vedzte, že ruksak je priestrannejší. Pre prváčika je však praktickejšia aktovka. Je stabilnejšia a vďaka magnetu sa aj ľahšie zatvára.
- Na internete, vyberte taký portál, kde môžete tovar bez problémov vrátiť, ak by školákovi nevyhovoval, veď aktovku bude nosiť celý rok a je dôležité, aby mal z nej dobrý pocit.
Zdroj: Profimedia
Školské pomôcky sú často drahé, a tak rodičia hľadajú lacnejšie možnosti. Nešetrite však na nesprávnom mieste!
Koľko má vážiť školská taška >>
Koľko má vážiť školská taška
- Žiaci 1. a 2. ročníka – 2,5 kg
- Žiaci 3. a 4. ročníka – 3,5 kg
- Žiaci 5. a 6. ročníka – 4,5 kg
- Žiaci 7. až 9. ročníka – 5 kg
Zdroj: shutterstock
Ak dieťa nemá správnu školskú tašku, skôr či neskôr sa začne sťažovať na bolesti chrbta alebo pliec.
Čo patrí do peračníka
PERO: Dôležité je, aby nebolo ťažké a malo ergonomický tvar. Ruka dieťaťa potom zostane uvoľnená a bude sa mu ľahšie písať. Väčšie deti ocenia gumovateľné pero, s ktorým môžu opravovať chyby. Starší žiaci milujú aj gélové perá, ktoré sa po papieri ľahučko kĺžu.
FARBIČKY A CERUZKA: Nie je vôbec jedno, aké farbičky dieťaťu kúpite. Ak ich nepoznáte, vyskúšajte, či na papieri zanechávajú dostatočnú stopu, aby dieťa nemuselo tlačiť. Správne držanie podporujú trojhranné ceruzky a farbičky a také, ktoré majú po celej dĺžke zárezy.
STRÚHADLO: Môže byť plastové aj kovové, podstatné je, aby malo zásobník na odpad, aby s ním dieťa nemuselo utekať ku košu.
GUMA: Môže byť biela aj farebná, ba aj voňavá, ale hlavne vyskúšajte, či nie je príliš tvrdá a gumuje ľahko.
LEPIDLO: Ideálna je lepiaca tyčinka, s ktorou sa ľahko manipuluje a nezašpiní ruky.
TIP: Dajte školákovi do peračníka aj farebné lepky, na ktoré si môžu poznačiť, čo treba ďalší deň priniesť, alebo označiť v učebnici stranu, na ktorej skončili, bez toho, aby knižku poškodili.
Zdroj: shutterstock
Školské pomôcky sú často drahé, a tak rodičia hľadajú lacnejšie možnosti. Nešetrite však na nesprávnom mieste!
Mohlo by vás zaujímať:
- NOVINKA, ktorú schválila vláda: Občiansky preukaz bude POVINNÝ aj pre malé deti!
- Expert na IT: Kočner urobil pri komunikácii cez Threemu jednu veľkú chybu!
- 10 RETRO školských pomôcok, ktoré mal každý: Viete, čo sú jarmilky a verzatilka?