Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

POVINNÉ OČKOVANIE opäť v hre: Odborníci ho chcú nariadiť aspoň TÝMTO ľuďom, Lengvarský ŠOKUJE

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TÁTO SKUPINA ľudí potrebuje očkovanie najviac zo všetkých!
    Zdroj: fb Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
    Reklama

    Slovensko je v očkovaní na chvoste Európy. Zatiaľ čo napríklad na Islande zaočkovali aspoň prvou dávkou už 78 % populácie, v Dánsku 72 % a vo Veľkej Británii 69 %, u nás sme sa ledva vyšplhali na 41 % ľudí. A zdá sa, že ďalších sa podarí presvedčiť už len ťažko. V Čakárni je dnes asi 8-tisíc ľudí a ďalší pribúdajú len veľmi pomaly. Na získanie kolektívnej imunity potrebujeme zaočkovať ešte vyše 2,6 milióna Slovákov. Stále viac odborníkov sa prikláňa k povinnému očkovaniu. Sociológ však v čase rastúceho napätia a pribúdajúcich protestov pred týmto krokom varuje!

    Kým ešte donedávna sme odhadovali, že potrebujeme zaočkovať okolo 60 percent populácie, po nástupe delta variantu sa latka zvýšila na 80 percent, no a najnovšie ministerstvo zdravotníctva hovorí už o potrebe zaočkovať 85 percent populácie na dosiahnutie kolektívnej imunity. „Chýbajúci počet k dosiahnutiu 85 % zaočkovanosti je 2 646 571 ľudí,” uvádza rezort na stránke Slovensko proti covidu.

    Štát skúša motivovať ľudí na očkovanie viacerými nástrojmi - od lotérie cez očkovanie bez registrácie, až po podmienenie stretnutia sa s pápežom len pre zaočkovaných. Tieto kroky však zatiaľ nepriniesli želané ovocie. Hoci minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) tvrdí, že povinné očkovanie nebude, aktuálne sa aj vo vláde začína skloňovať, či by predsa len nemalo byť povinné – keď už nie plošne, tak aspoň pre vybrané skupiny obyvateľstva.

    Už dnes sa to týka napríklad vojakov, ktorí idú na misie. „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a misií, musí už dnes povinne podstúpiť očkovaciu schému," potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

    Pri pohľade na žalostné dáta zaočkovanosti volajú po povinnej vakcinácii aj lekári. „Keď vychádzame zo skúsenosti druhej vlny pandémie koronavírusu, koľko ľudí zomrelo a aký devastujúci vplyv to malo na nemocnice a ekonomiku, najviac by sme privítali, keby všetci ľudia boli zaočkovaní. Chápeme však, že to nie je možné, keďže nie je spoločenský a politický konsenzus v tejto veci. Vzhľadom na uvedené by podľa môjho názoru bolo vhodné, aby povinnosť bola daná pre pracovníkov v zdravotníctve, sociálnych zariadeniach a v silových zložkách t. j. v armáde, polícii a u hasičov,“ povedal prezident Asociácií nemocníc Slovenska Marián Petko.

    Anketa

    Boli by ste za povinné očkovanie na Slovensku?

    Takýto druh povinného očkovania vítajú aj zamestnávatelia. „Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR dôveruje slovenským a svetovým vedcom a jednoznačne podporuje vakcináciu, nakoľko si myslíme, že je to momentálne jediný spôsob, ako sa vyhnúť ďalším lockdownom a zatváraniu ekonomiky. Zdá sa, že spoliehať sa na zdravý úsudok ľudí nestačí. Dôvera ľudí na očkovanie nezafungovala. Sme za to, že pre určité profesie ako napríklad pracovníkov v prvej línii, kritickej infraštruktúre a pod. je na mieste, aby bolo očkovanie povinné,“ uvádzajú. Tiež apelujú na vládu, aby ľudí viac motivovala. „Bolo by vítané, keby štát výraznejšie motivoval na očkovanie, prípadne podporil priamo zamestnávateľov, ktorí svojou angažovanosťou robia službu celej spoločnosti. Nakoľko očkovanie je zatiaľ dobrovoľné, zamestnávateľ nemôže svojim zamestnancom vakcináciu prikázať, môže ich však motivovať. Najčastejšie ponúkaným benefitom je voľno navyše v deň očkovania, ďalšie mimoriadne odmeny sa však už odlišujú od finančnej kondície firmy,“ tvrdí asociácia zamestnávateľov.

    Môže štát povinné očkovanie nariadiť z PRÁVNEHO HĽADISKA a aké INÉ RIEŠENIE navrhuje sociológ? Čítajte na ďalšej strane »»»

    Nariadiť povinné očkovanie by z právneho hľadiska nemal byť problém, práve naopak. „Povinné očkovanie nie je porušením ľudských práv, pretože zásah do osobnej slobody a integrity jednotlivca je dostatočne vyvážený. Určite by očkovanie malo byť povinné pre ľudí, ktorí pracujú s občanmi, ktorý nie je dobrovoľný ako napr. polícia. Každá osoba reprezentujúca štát, s ktorou občan príde do styku, by mala byť povinne očkovaná, pretože inak štát porušuje právo na ochranu zdravia," povedal Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.

    Napokon povinné očkovanie nie je na Slovensku žiadnou novinkou. V súčasnosti sa povinne očkuje proti desiatim prenosným ochoreniam ako záškrt, tetanus či detská obrna.

    Sociológ však varuje, aby sme sa neunáhlili. Povinné očkovanie proti covidu je síce z epidemického hľadiska odôvodniteľné, ale zo spoločenského hľadiska sporné – najmä v čase množiacich sa protestov. „U nasilu zaočkovaných toto riešenie len prehĺbi nedôveru v našu spoločnosť a tento dlhodobý následok môže byť pre spoločnosť zhubnejší ako long covid,” vystríha Miloslav Bahna, riaditeľ Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

    Platí to o to viac, že štát podľa neho stále neurobil dosť, aby bola vakcína ľahko dostupná pre každého. „Naša ponuka aj v čase letných dovoleniek znie – zaregistrujte sa cez internet do Čakárne a my vám pár dní vopred pošleme SMS, kedy a o koľkej sa máte dostaviť na očkovanie. To nie je ponuka, ktorá sa neodmieta, ani pre tých, čo plánujú dovolenku, ani pre tých, čo majú 81 rokov, žijú na vidieku a nemajú počítač. Preto by podľa môjho názoru povinné očkovanie malo byť až posledný krok po tom, čo každú dedinu na Slovensku navštívi mobilný očkovací tím,” povedal.

    Slovensko si tiež podľa sociológa nesplnilo domácu úlohu, keď neurobilo dosť pre zaočkovanie tých najzraniteľnejších, čiže najstarších. Zaočkovaných nad 80 rokov je na Slovensku necelých 50 percent, v kategórii od 70 do 80 rokov je to 65 percent.

    KONEČNÝ VERDIKT ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského čítajte na ďalšej strane »»»

    Ministerstvo zdravotníctva zisťovalo celkový počet personálu (lekárov a sestier) v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Podľa anonymizovaného dotazníka rezort zistil zaočkovanosť zdravotníckeho personálu na úrovni cca 76 %. Rezort očkovanie najmä zdravotníckym pracovníkom výrazne odporúča. 

    Očkovanie na Slovensku je na dobrovoľnej báze a tak to podľa ministra Vladimíra Lengvarského aj ostane. „Diskusia o povinnom očkovaní vybraných, resp. najohrozenejších skupín síce v odborných kruhoch  prebieha, avšak aktuálne nie je na stole," povedal šéf rezortu. 

    Anketa

    Ste zaočkovaní?

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.