Reklama

Koho zakrúžkujeme už vieme, no ako to spraviť bez pokuty? Pozrite si manuál správneho voliča!

Reklama

Dnes sa otvorilo takmer 6-tisíc volebných miestností pripravených na stotisíce Slovákov, ktorí si chcú zvoliť novú hlavu štátu podľa svojho gusta. Drobná chyba vám však v tom môže zabrániť. Pozrite si náš manuál pre voliča, aby ste neprišli o svoj hlas ani o 33 eur!

Denník Plus JEDEN DEŇ pripravil veľkú čitateľskú anketu k prezidentským voľbám, do ktorej sa zapojilo 4 029 čitateľov. Okrem iného sme sa ich pýtali, ako vidia súčasné právomoci prezidenta. V slovenskom politickom systéme nemá prezident až takú silnú výkonnú moc. Niekomu to neprekáža, iný by jeho právomoci, naopak, posilnil. Naši čitatelia sú však v tejto otázke rozpoltení. Takmer polovica z nich, konkrétne 46,8 percenta, je za ponechanie prezidentských právomocí v ich súčasnej podobe. Naopak, 39,9 percenta ich navrhuje posilniť.

Väčšina voličov vie, koho chce voliť v sobotných prezidentských voľbách. Až 60,4 percenta Slovákov v tom má jasno od momentu uzávierky kandidátov, a 12,7 percenta sa vyjadrilo, že sa rozhodlo pred pár dňami. Nerozhodlo sa ešte 19,8 percenta opýtaných. Zvyšní respondenti neplánujú ísť voliť. Vyplýva to z dát kontinuálneho prieskumu postoja obyvateľov „Ako sa máte, Slovensko?“

Anketa

Chystáte sa voliť v prezidentských voľbách?

  • Áno.0%
  • Nie.0%
  • Ešte neviem.0%

Hlasovanie bolo ukončené

Za vlastnosť, ktorou by mal disponovať prezident, najčastejšie respondenti označili, že prezident by mal chápať reálne problémy ľudí. Takmer rovnaký podiel opýtaných by chcel inteligentného a vzdelaného/kvalifikovaného prezidenta. Treťou najčastejšou odpoveďou bolo, že prezident by mal byť slušný a bezúhonný. Prieskum realizovali od 11. do 15. marca na vzorke 1000 respondentov.

Odpovede na 10 najčastejších otázok o priebehu volieb nájdete na ďalšej starne »»»

1. Kedy sa konajú prezidentské voľby?

– Prvé kolo volieb prezidenta sa koná v sobotu 23. marca 2024 v čase od 7:00 do 22:00 hod. Prípadné druhé kolo volieb je naplánované na 6. apríla 2024 rovnako v čase od 7:00 do 22:00 hod.

2. Kto môže ísť voliť?

– Právo voliť prezidenta má každý občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši vek 18 rokov.

3. Koľko Slovákov má právo voliť?

– Podľa dát Štatistického úradu môže celkovo prísť k urnám približne 4,33 milióna občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku. Hlasovania sa môže zúčastniť aj takmer 262-tisíc prvovoličov v prezidentských voľbách.

4. Môžem voliť aj zo zahraničia?

– Voliť prezidenta poštou či iným spôsobom zo zahraničia zatiaľ nie je možné. Jedinou možnosťou ako sa zapojiť do prezidentských volieb je pricestovať na Slovensko. Možnosť voliť prezidenta aj zo zahraničia však možno už pri najbližších voľbách (v roku 2029) bude. Sľubuje to nová vláda.

5. Čo si musím priniesť do volebnej miestnosti?

– Každý volič musí mať pri sebe občiansky preukaz. Prípadnou náhradou je cestovný pas. Slováci s trvalým pobytom v cudzine musia zároveň predložiť komisii čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v zahraničí. Pero si nosiť nemusíte.

Za čo hrozí pokuta a kedy sa druhé kolo volieb konať nebude? Otázky a odpovede pokračujú na ďalšej strane »»»

6. Môžem voliť aj v inom okrese?

– Ak chcete voliť mimo mieste trvalého bydliska, musíte požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu v obci svojho trvalého pobytu. Elektronickú žiadosť ste už prešvihli, avšak osobne o preukaz môžete požiadať najneskôr posledný pracovný deň pred voľbami, čiže v piatok 22. marca. Následne môžete voliť v ktoromkoľvek volebnom okrsku.

7. Čo ak sa pri krúžkovaní pomýlim?

– Ak omylom zakrúžkujete kandidáta, ktorého ste voliť nechceli, jednoducho môžete komisiu požiadať o vydanie nového hlasovacieho lístka. Nesprávne vyplnený hlasovací lístok je potrebné vložiť do schránky pre nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky. Pokiaľ to nespravíte alebo to spraviť odmietnete, hrozí vám pokuta 33 eur.

8. Ako môžu voliť ZŤP?

– Ak pre postihnutie či neschopnosť čítať/písať nedokáže občan sám upraviť hlasovací lístok a vložiť ho do urny, má právo so sebou do volebnej miestnosti priviesť spôsobilú osobu, ktorá upraví hlasovací lístok a vloží ho do obálky a schránky. Nesmie však ísť o člena volebnej komisie.

9. Musí sa volič dostaviť do volebnej miestnosti?

– Ak sa volič zo závažných zdravotných dôvodov nedokáže do volebnej miestnosti dostaviť, môže hlasovať skrz prenosnú volebnú schránku. Musí však o to vopred požiadať obec.

10. Ako bude prebiehať druhé kolo volieb?

– Druhé kolo volieb sa bude konať vtedy, ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Postúpia doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Ak jeden z nich prestane byť voliteľný za prezidenta pred druhým kolom volieb alebo ak sa vzdá kandidatúry, postupuje do druhého kola volieb ten, ktorý v prvom kole volieb získal ďalší najvyšší počet platných hlasov. Prezidentom sa stane ten, ktorý v druhom kole získa viac hlasov.

Kde budú zverejnené pribežné aj celkové výsledky volieb? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

Sumarizáciu prezidentských volieb bude zabezpečovať vyše 600 pracovníkov Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Priebežné aj definitívne výsledky budú zverejňované na portáli volbysr.sk. Úrad elektronicky zosumarizuje výsledky prvého kola prezidentských volieb cez 50 odborných sumarizačných útvarov, informovala hovorkyňa ŠÚ Jana Morháčová.

Stránka volbysr.sk bude počas volebnej noci jediným oficiálnym zdrojom priebežných výsledkov. ŠÚ deklaruje, že po schválení štátnou volebnou komisiou bude web jediným miestom publikovania oficiálnych definitívnych výsledkov volieb prezidenta SR.

Volebným komisiám bude pri sumarizovaní výsledkov pomáhať  Integrovaný volebný informačný systém (IVIS), v ktorom sa spracujú elektronicky výsledky zo všetkých 5938 volebných miestností a tiež zápisnice 49 okresných volebných komisií. IVIS má sumarizáciu výsledkov uľahčovať a zjednodušovať, keďže znižuje chybovosť, zvyšuje spoľahlivosť a šetrí čas pri spracovávaní výsledkov.

Nadchádzajúce voľby sú prvé voľby prezidenta, v ktorých všetky volebné komisie vytvoria a spracujú zápisnice povinne elektronicky. Týka sa to všetkých volebných okrskov.

Prezidentské voľby budú v poradí šieste priame voľby prezidenta v ére samostatného Slovenska. Prezidenta si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. O prezidentský palác chce zabojovať deväť kandidátov.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.