Reklama

Kedy vás tetovanie pripraví o vysnívanú prácu? Odborníci v tom majú jasno

Výrazné tetovanie nie je v niektorých povolaniach žiadnym problémom.

Zdroj: profimedia

Reklama

Rozhodli ste sa pre tetovanie na predlaktí či na ramene? Skôr než sa vyberiete k tatérovi, myslite na svoje budúce zamestnanie. Šéf môže mať na tetovanie úplne iný názor.

Názory zamestnávateľov na viditeľne potetovaných pracovníkov sa líšia. V niektorých povolaniach musí ostať takéto vylepšenie zovňajšku schované pod odevom.

V iných profesiách nehrá žiadnu rolu, práve naopak, je vnímané ako súčasť imidžu. „Tetovanie už nie je tým, čím kedysi bývalo, teda ozdobou drsných chlapíkov z kriminálu, rokerov a undergroundu. Tetovanie majú generálne riaditeľky, bankári, učiteľky aj úradníci. Už to nie je protest. Pre niekoho je výrazom osobitosti. Ľudia ho na pohovoroch už neskrývajú, a to preto, lebo už neznamená žiadny problém,“ tvrdí Jiří Halbrštát, manažer marketingu a náboru personálnej agentúry Manpower.

Chcete byť letuškou? S kerkou opatrne

No predsa len sú zamestnávatelia, kde sa tetovanie neoplatí vystavovať na obdiv. „Pri niektorých povolaniach majú zamestnávatelia v interných dokumentoch ošetrenú otázku tetovania na viditeľných miestach. Prekážkou by tak mohlo byť tetovanie na viditeľnom mieste, napríklad pri pozíciách v armáde, polícii či čestnej stráži. Odôvodňujú to tým, že by tetovaním mohla byť znížená česť, vážnosť a dôstojnosť,“ vysvetľuje Katarína Tešla, PR manažérka spoločnosti Profesia. Tetovanie na viditeľných miestach môže byť problémom aj u niektorých leteckých spoločností, napríklad na pozícii letuška, prípadne v bankovom sektore, kde prichádzajú zamestnanci do kontaktu s klientom.

Anketa

Zažili ste v práci problémy pre tetovanie?

áno, mám zlú skúsenosť 20% nie, nikdy 15% nemám tetovanie 65%Celkový počet hlasujúcich: 40

Aj vzhľad rozhoduje

Zažili ste neúspech na pracovnom pohovore a pripisujete to konzervatívnemu personalistovi, ktorý nemal pochopenie pre vaše tetovanie? „Vzhľad kandidáta a jeho vystupovanie patria medzi veci, ktoré si zamestnávateľ všimne ako prvé. A tvrdiť, že vzhľad a sympatie nehrajú pri výbere rolu, by asi nebola celkom pravda,“ pripúšťa Katarína Tešla.

Diskriminácia je neprípustná

Zdôrazňuje, že v pracovnoprávnych vzťahoch musí zamestnávateľ dodržiavať rovnaký prístup, zásadu rovnakého zaobchádzania už pri výbere. „Nemal by vo všeobecnosti „diskriminovať“ uchádzača. Ak by mal napríklad na tele uchádzač vytetovaný nejaký urážajúci znak alebo symbol podnecujúci k nenávisti, rasizmu, v tom prípade má zamestnávateľ právo neprijať tohto človeka do zamestnania,“ objasňuje odborníčka.