Neviete, kam dať dieťa do školy? Ak sa rozhodujete medzi viacerými možnosťami, určite mrknite aj na rebríček najlepších slovenských škôl. Každoročne ho na svojej internetovej stránke uverejňuje INEKO, aby ich prívetivou formou prezentovali širokej verejnosti. Riaditelia škôl tu navyše pravidelne dopĺňajú profily svojich škôl, zverejňujú zaujímavé informácie alebo úspechy či výhody. Nerozhodný rodič či študent tu nájde potrebné informácie, ktoré mu pomôžu pri výbere ten najlepšej alternatívy. 

INEKO však na stránke zdôrazňuje, že rebríčky škôl nehodnotia celkovú kvalitu škôl, ale informujú o výsledkoch, ktoré dosiahli jej žiaci. „Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces. Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl,“ informuje na stránke inštitút. Dalo by sa povedať, že ide o rebríček šikovnosti žiakov jednotlivých škôl a ich úspešnosti v celoštátnych testovaniach či maturitách. 

Rebríček najlepších škôl za rok 2018/2019:

Základné školy:

Spomedzi základných škôl sa na prvom mieste opäť umiestnila Základná škola na Krosnianskej ulici v Košiciach. Za ňou sa umiestnila Základná škola na Kollárovej ulici vo Svätom Jure a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola na ulici T. J. Moussona v Michalovciach.

Stredné odborné školy:

Medzi strednými odbornými školami obhájila prvé miesto Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej ulici. Na druhom a treťom mieste sú Stredná priemyselná škola elektrotechnická na Plzenskej ulici v Prešove a Stredná zdravotnícka škola na Farskej ulici v Nitre.

Gymnáziá:

Osobitne sa hodnotili aj gymnáziá. Najlepšie sa umiestnilo Gymnázium Jura Hronca na Novohradskej v Bratislave. Druhé miesto obsadilo Gymnázium sídliace na Poštovej ulici v Košiciach a tretia je Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave. 

Na opačnom konci rebríčka sa v jednotlivých kategóriách umiestnili Základná škola s MŠ na Školskej ulici v Nálepkove, SOŠ technická na Kukučínovej ulici na Košickom sídlisku Juh a Arcibiskupské gymnázium na ulici Jána Hollého v Trnave.

Ako sa umiestnila vaša škola a celý rebríček si môžete pozrieť TU.