Reklama

Kandidát na prezidenta Ján Kubiš chce spájať. Posadil by za jeden stôl aj Fica so Šimečkom?

Reklama

Na budúci rok sa chystá zabojovať o prezidentské kreslo. Ešte stále však zbiera podpisy, pretože kariérny diplomat Ján Kubiš chce ísť do súboja ako občiansky kandidát. Akoby riešil kritické situácie, ktoré Slovensko zažilo?

Kubiš šéfoval diplomacii v druhej vláde Roberta Fica (Smer) v rokoch 2006 až 2008. Na novú koalíciu a kabinet, ktorý Fico zostavoval už štvrtý raz, sa díva optimisticky. „Som zvedavý, ako sa vláda sama poučí z vlastných chýb a aj z chýb svojich predchodcov, ktoré ju vlastne priviedli, ako vtáka fénixa, späť do politického života,“ povedal v relácii denníka Plus JEDEN DEŇ Karty na stôl.

Poučenie z minulosti podľa neho hovorí, že na kritické otázky, ktoré trápia Slovensko a jeho občanov, by sa mali hľadať riešenia aj v spolupráci s opozíciou. „Prvé signály sa už objavili pri voľbe predsedu parlamentu, keď Peter Pellergini získal aj podporu opozičných poslancov,“ objasnil. Tvrdí, že hoci najmä opozícia často hovorí o izolácii Slovenska v medzinárodných štruktúrach, realita je iná. „Iritovalo ma množstvo vyhlásení, že s pánom Ficom na nedávnom samite nikto nebude hovoriť. Pozrite sa na snímky, hovorili s ním mnohí, prihlásili sa k nemu. K žiadnej izolácii nedôjde, len k rozdielnym názorom,“ argumentuje s tým, že napriek tomu na samite došlo k určitej zhode.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kariérny diplomat Ján Kubiš pre Plus 7 dní: Seriózne zvažujem svoju kandidatúru na prezidenta


    Na budúci rok sa končí mandát prezidentke Zuzane Čaputovej. Kubiš sa považuje za vážneho kandidáta na tento post. „Ponúkam schopnosť priviesť k jednému rokovaciemu stolu aj výrazných oponentov,“ hovorí o jednej z úloh hlavy štátu. „To som musel robiť, keď som pracoval v Afganistane. Priviedol som k rokovaciemu stolu predstaviteľov Talibanu a vtedajších predstaviteľov vládnej moci. Obdobne som fungoval aj v iných krajinách, kde som pôsobil ako vedúci misií Organizácie Spojených národov,“ dodal.
    Preto vidí najväčšiu silu v občianskej kandidatúre. „Ak dostane veľmi výraznú podporu celej spoločnosti, má možnosť zohrať oveľa lepšiu a väčšiu úlohu než stranícky kandidát alebo kandidát, ktorého spájajú s tou alebo onou stranou, alebo so zoskupením,“ podotkol.


    Kubiš nesúhlasí s názormi, že prezident má málo kompetencií. „Prezident nielen podáva pravidelné správy o stave republiky, ale mal by prichádzať aj s návrh-mi riešení počas konzultácií s politickými stranami,“ zdôrazňuje. Využíval by právo zúčastňovať sa na rokovaniach vlády, aby mohol hovoriť o problémoch ešte skôr, ako sa dostanú na pôdu parlamentu.

    Zdroj: TONY STEFUNKO

    Diskusná relácia “Plus jeden deň”, ktorej hosťom bol Ján Kubiš, ohlásený kandidát na prezidenta, bývalý minister zahraničných vecí.

    Kubiš v súčasnosti ešte len zbiera podpisy, občiansky kandidát ich potrebuje až 15-tisíc. „Chcem požiadať ľudí, aby zvážili svoj podpis, aby som mohol kandidovať. Či už ma budú, alebo nebudú voliť, to už bude na ich rozhodnutí,“ obracia sa na verejnosť. V relácii objasnil, že na transparentný účet mu ľudia posielajú príspevky na kampaň. „Predpokladám, že začnem aj aspoň s trošku väčším zviditeľňovaním sa, pretože niektorí kandidáti sú už veľmi aktívni na sociálnych sieťach. Možno aj vďaka pozíciám, ktoré majú v politickom a spoločenskom živote, sú viditeľnými,“ dodal Ján Kubiš.

    Prečítajte si aj: