Reklama

Po jódových tabletách ďalší ošiaľ: Za 30-tisíc eur si Slováci kupujú TOTO!

Reklama

Ruské bomby dopadajú čoraz bližšie k slovenským hraniciam. Hrozné scény z Ukrajiny nám ukazujú, ako to vyzerá po bombardovaní obytných zón, a vo vzduchu stále visí aj hrozba použitia jadrových zbraní. Najmä solventnejší Slováci nenechávajú nič na náhodu, chcú mať poistku pre prípad, že by došlo k najhoršiemu. Firmy, ktoré vyrábajú podzemné kryty na mieru, hlásia doslova ošiaľ. Čo všetko v ňom je, ako funguje napríklad toaleta a ako dlho tam prežijete?

Rusi už niekoľkokrát celému svetu pripomenuli, že sú mocnosťou s najväčším počtom jadrových zbraní na svete. Všetci vrátane ministra obrany Jaroslava Naďa dúfajú, že sa vodca Kremľa na ich použitie neodváži. „Taký krok by mohol smerovať k zásadnému konfliktu s najhoršími následkami. Aj preto veríme, že ide skôr o klasické strašenie,“ povedal Naď.

Nie všetkých Slovákov však tieto slová upokojili. Niektorí si to namierili do lekární a vykúpili jódové tablety pôsobiace proti radiácii, iní si zisťujú, kde by sa mohli ukryť v prípade útoku. Odolných a plynotesných úkrytov je na Slovensku 1 500, čo nestačí pre všetkých. Z toho asi štvrtina sa nachádza v Bratislave a zvyšok je relatívne rovnomerne rozmiestnený po mestách na celom Slovensku. „Tieto úkryty majú súhrnnú kapacitu okolo 250-tisíc ukrytých,“ uviedla Júlia Andrejčíková z kancelárie ministra vnútra. Celkovo tak vedia poskytnúť ochranu asi len 6 percentám Slovákov. Napríklad v Bratislave sa vie skryť asi 11 percent obyvateľov, čo je asi 45-tisíc ľudí. V Košiciach ochránia kryty iba 25-tisíc zo štvrť milióna ľudí, v Trnave majú 6 120 miest pre 62 700 obyvateľov.

Mnohí Slováci sa preto začali rozhliadať po vlastnom spôsobe ochrany. Dopyt po súkromných bunkroch stúpa doslova každým dňom. „Dopyt sa zvýšil posledné dni niekoľkonásobne,“ potvrdil nám výrobca krytov z Oravy Alojz. Aj preto si dnes na kryt počkáte približne dva mesiace. Kryty sú však extrémne odolné a umožňujú ľuďom prežiť najhoršie katastrofy vrátane atómového výbuchu. „Priamy zásah prežije máločo. Kryt je dizajnovaný tak, aby prežil všetky druhy kontaminácie – radiačnú, chemickú, spaliny a pod. Takisto by mal vydržať tlakovú vlnu spôsobenú výbuchom jadrovej bomby. Poskytuje ochranu pred radiáciou, keďže je vybavený špeciálnymi filtrami a pretlakovými ventilmi,“ vysvetlil výrobca.

Anketa

Kúpili by ste si svoj vlastný podzemný kryt?

Aby podzemný kryt plnil svoju funkciu, nestačí postaviť len plynotesnú bunku a osadiť ju v teréne. Je potrebné zabezpečiť filtráciu vzduchu, zásobu pitnej vody, odpadové hospodárstvo, siete a pod. „Každý bunker je vybavený filtračným systémom vzduchu, filtráciou vody, zásobárňou pitnej a odpadovej vody, pretlakovým ventilom (v prípade jadrového alebo iného výbuchu) či 12 V napájaním najnevyhnutnejších spotrebičov (svietidlá, filtre a pod.),“ uviedol výrobca.

Ako sa v kryte chodí na toaletu? Kam sa hádžu odpadky? Budem môcť v bunkri využívať telku a internet? ČO VŠETKO V KRYTE NÁJDETE A KOĽKO VÁS BUDE STÁŤ SA DOZVIETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»

Firma ponúka kryty rôznych veľkostí, najmenší s rozmermi 2,4 m x 2,4 m x 3,6 m je pre dvoch ľudí. Najväčší vie poskytnúť útočisko pre desať ľudí. Má rozmery 2,4 m x 2,4 m x 15 m. „Oproti ostatným našim modelom takýto bunker ponúka samostatnú izbičku pre manželskú posteľ a šatník. Štyri dvojposchodové postele sú situované v prostrednej časti bunkra. Potom nasleduje kuchynka spojená s jedálenským stolom. V malej kúpeľni nájdeme kompostovacie WC, sprchu a ohrievač vody. Samozrejme, steny bunkra sú využité maximálne, teda police sú od podlahy po povalu,“ vysvetlil výrobca krytov.

Tak ako aj menšie verzie, aj tento úkryt obsahuje liehový sporák, nerezové umývadlo, kuchynské police, vodnú pumpu, prítok čerstvej vody, záchod, sprchu, vzduchový filtračný systém, 12 V LED osvetlenie, solárny panel s batériou, pretlakový ventil a iné. Odpadky sa v kryte dávajú do plastových vriec.

„Môžete v ňom aj surfovať po internete, ak bude po ‚jadrovej katastrofe‘ dostupný. V kryte je neustály prísun vzduchu cez filtroventilačné zariadenie, to znamená, že dĺžka vášho pobytu závisí od zásob jedla a pitnej vody. Police na uskladnenie zásob vedia uskladniť jedlo na týždne,“ priblížil výrobca.

Momentálne sa cena krytu pre dve osoby začína od cca 30-tisíc eur a bude ešte rásť. „Cena materiálov stále rastie, ale aj vybavenie šlo oproti minulému roku hore o 30 %,“ dodal výrobca.

Slováci však nie sú jediní, čo sa boja. Dopyt rastie aj v krajinách, ktoré sú od vojny vzdialené. Napríklad talianska spoločnosť Minus Energie uviedla pre portál Business Insider, že niečo také ešte nikdy nezažila. Kým doteraz postavili za 22 rokov celkom 50 luxusných krytov, len za posledné dva týždne zaznamenali už 500 objednávok.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.