Jednoduchý test vášho rúška: Takto zistíte, či je naozaj funkčné!
14. 5. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:00)

Zdroj: Shutterstock
Ak sa v rúšku zadýchate, neplní svoju funkciu, varuje chemik Vladimír Ždímal. Odborník testuje účinnosť ochranných pomôcok tváre z rôznych materiálov. Pripravil jednoduchý test, pomocou ktorého zistíte, či nosíte funkčné rúško!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Kay Nietfeld
Galéria k článku
Chemik Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesov Akadémie vied ČR skúma funkčnosť materiálov na výrobu rúšok. Testuje materiály ako nanotextílie, doma šité balnené rúška, šatky, šály až po experimenty ako sú rúška napustené včelím voskom, uvádza stránka plus.rozhlas.cz .
„Kvapôčky, ktoré vyletujú z našich úst, keď rozprávame, kašleme alebo kýchame, sú také veľké, že sa veľmi pravdepodobne takmer všetky zachytia na doma vyrobenej ochrannej pomôcke a tým výrazne znížime komunitný prenos,“ povedal Žmídal v rozhovore pre Český rozhlas.
Jednoduchý test zaberie len chvíľu
Otestovať funkčnosť rúška však môže každý z nás. Stačí si ochrannú pomôcku nasadiť a vybehnúť v nej na tretie poschodie. Ak sa v ňom nebudete dusiť, tak je materiál dostatočne priedušný.
„Ak sa zbytočne nezadýchate, tak to môžete použiť. A môžete napríklad skúsiť vybehnúť aj s dvoma vrstvami alebo pridávať ďalšie, pokiaľ sa váš dýchací komfort výrazne nezhorší,“ vysvetľuje odborník.
No môže sa stať, že sa pri tomto jednoduchom teste poriadne zapotíte. „Znamená to, že vzduch, ktorý vdychujete, bude prednostne prúdiť otvormi naokolo, pretože materiál bude klásť príliš veľký odpor,“ doplnil Žmídal.
Ak má rúško skutočne ochrániť pred kvapôčkovou infekciou, malo by zakrývať nos, ústa aj bradu. Tvár by mala byť zakrytá až k ušiam, aby rúško správne držalo.
Mohlo by vás zaujímať: