Alzheimerovu chorobu, najčastejšiu formu demencie v seniorskom veku, označujeme aj za tichú epidémiu ľudstva. Toto ochorenie sa začína nenápadne, sprevádzané je stratou pamäti, schopnosťou orientovať sa, reči a vedie postupne k odkázanosti na pomoc okolia.

Len na Slovensku žije približne 40 až 60-tisíc pacientov s touto chorobu, no množstvo ďalších nie je diagnostikovaných. S rýchlo starnúcou populáciou sú predpovede do budúcna ešte horšie. Mnohí sa však za toto ochorenie hanbia a snažia sa ho skrývať.

Urobte si jednoduchý test, ktorý vám zaberie len 5 minút. Pomocou neho rýchlo zistíte, ako sú na tom vaše nervové bunky a či sa máte obávať začínajúceho ochorenia.

TEST:

1. Potrebujete rozmeniť 100 eur tak, aby ste dostali späť jednu desaťeurovú bankovku a zároveň čo najmenší počet bankoviek a žiadne mince. Aké bankovky dostanete?

2. Zoraďte nasledujúce písmená podľa abecedy: K, E, Y, B.

3. V ktorom mesiaci sa začína jar?

4. Napíšte štyri druhy listnatých stromov.

5. Na aké čísla budú ukazovať malá a veľká ručička na ciferníku hodín, ak bude 22,15 hod?

6. Pomenujte predmety na obrázku A a B.

obrázok A
obrázok A
Zdroj: Shutterstock
 obrázok B
obrázok B
Zdroj: Shutterstock

Riešenie: 1. Okrem desaťeurovej bankovky dostanete späť dve dvadsaťeurové bankovky a 50-eurovú bankovku.

2. B, E, K, Y.

3. Jar sa začína v marci.

4. Napríklad: breza, lipa, javor, vŕba.

5. Veľká ručička na číslici 3, malá ručička na číslici 10 alebo tesne za desiatkou.

6. Rýľ a semafor.

Bodovanie: Za každú správnu odpoveď udeľte jeden bod.

Vyhodnotenie:5 - 6 bodov: Testovaná osoba nemá Alzheimerovu chorobu.

4 body: Možnosť začínajúcej demencie. Test preukázal poruchu poznávacích funkcií. Tento stav sa môže vyvíjať a vyústiť až do rozvoja Alzheimerovej choroby. Konzultujte stav s lekárom.

3 a menej bodov: Test preukázal vážnejšie poruchy poznávacích funkcií testovaného. Ide o nejaký typ demencie. Urýchlene kontaktujte lekára.

Ak máte obavy, že vy alebo vaši blízki môžete trpieť nevyliečiteľnou chorobou zabúdania, alebo už niekoho takého vo svojom okolí máte, obrátiť sa môžete aj na Slovenskú Alzheimerovu Spoločnosť.

Na telefonickej linke 02/6241 08 85 budú odborníci poskytovať záujemcom odpovede na otázky týkajúce sa ochorenia, prevencie demencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Poradňa je k dispozícii od 2. januára 2018 do 31. marca 2018 v pracovné dni v čase od 12.00 do 16.00 hod.

Mohlo by Vás zaujímať: